Hirtelen lett a vírusok éllovasa az Emotet trójai
A Check Point Research kiadta a 2020 júliusára vonatkozó, kiberbiztonsági jelentését, amely szerint az Emotet trójai öt hónap után visszakerült a vírusok toplistájának élére.
2020 februárja óta az Emotet tevékenysége - elsősorban a spamek terjesztése - folyamatosan csökkent, és júliusra szinte teljesen eltűnt a színről. Aztán a múlt hónapban sajnos újra felbukkant, és jelentős intenzitást mutatott. Nem ez volt az első ilyen eset, hiszen 2019-ben is hasonló történt, amikor az Emotet botnet a nyári hónapokra leállt, majd szeptemberben újraindult.
Júliustól az Emotet ismét spamek terjesztésébe kapcsolódott be, valamint banki adatok lopására alkalmas TrickBot és Qbot vírusokkal történő fertőzésekhez járult hozzá. E levélszemét egy jelentős része rosszindulatú dokumentumokat tartalmazott, melyek neve "form.doc" vagy "invoice.doc" volt. A kutatók szerint ezek az ártalmas fájlok egyebek mellett PowerShell scriptek használatával járultak hozzá kártékony programok telepítéséhez.
"Érdekes módon az Emotet - megismételve a 2019-ben tapasztalt mintát - az év korábbi szakaszában hónapokig alvó vagy korlátozott módban volt. Feltételezhetjük, hogy a botnet fejlesztői ez idő alatt frissítették a kódjaikat. Azonban most, hogy újra aktív a szerzemény, a szervezeteknek képezniük kellene a munkavállalóikat, hogy azok fel tudják ismerni az ezen fenyegetéseket hordozó spameket, és figyelmeztetni kell őket a csatolmányok megnyitásának vagy a külső forrásokhoz vezető linkekre való kattintások kockázataira. Emellett a vállalatoknak figyelniük kell az anti-malware megoldások alkalmazására, melyek képesek megakadályozni, hogy ilyen tartalmak egyáltalán eljussanak a végfelhasználókig" - mondta Maya Horowitz, a Check Point Threat Intelligence & Research, Products igazgatója.
2020 júliusának vírus toplistája:
1. Emotet
2. Dridex
3. Agent Tesla
Sebezhetőségek toplista
A kutatócsoport szerint július során az "MVPower DVR" egyik sérülékenysége volt a legáltalánosabban kihasznált biztonsági hiba. A második helyre az "OpenSSL TLS DTLS Heartbeat" sebezhetőség került.
-
A Microsoft Edge két biztonsági hiba miatt kapott frissítést.
-
A WordPress kompatibilis Forminator bővítmény súlyos biztonsági hibát tartalmaz.
-
A Graylog esetében egy biztonsági hiba megszüntetésére nyílt lehetőség.
-
A Tenable Nessus három biztonsági frissítést kapott.
-
Az Apache Hive fejlesztői egy biztonsági hibát javítottak.
-
A Google Chrome egy kritikus veszélyességű, nulladik napi biztonsági rést foltozott be a Chrome webböngészőn.
-
A Cisco két súlyos sérülékenységet szüntetett meg az Identity Services Engine-ben.
-
A Python öt biztonsági hibajavítással lett gazdagabb.
-
A Trend Micro Password Manager kapcsán egy újabb biztonsági rendellenességre derült fény.
-
A Brother nyomtatói és multifunkciós készülékei kapcsán 8 biztonsági hibára derült fény.
Az ESET kiberbiztonsági szakértői most összefoglalják, milyen más módszerekkel lophatják el a személyes adatainkat – és mit tehetünk azért, hogy ez ne történhessen meg.
Az ESET kutatói átfogó elemzést tettek közzé a zsarolóvírus ökoszisztémában bekövetkezett jelentős változásokról, különös figyelmet fordítva a domináns RansomHub csoportra.
OLDALUNK
RSSImpresszum
Hirdetési információk
Adatvédelem
Felhasználási feltételek
Hozzászólási szabályzat