Hibajavítások érkeztek a Windows-hoz (is)

A Microsoft márciusi hibajavító keddje számos olyan biztonsági frissítéssel szolgált, amelyek telepítését nem célszerű halogatni. A Windows és az Office is biztonságosabbá tehető.
 

A Microsoft a márciusi hibajavító kedden sem fukarkodott a frissítésekkel. Összesen tizenhárom biztonsági közlemény keretében számolt be a sebezhetőségekről, amelyek közül öt kapott kritikus veszélyességi besorolást. Ezek kihasználásával a támadóknak jogosulatlan távoli kódfuttatásra nyílhat lehetőségük, és akár teljes mértékben átvehetik az érintett rendszerek feletti irányítást. A biztonsági tájékoztatók túlnyomó többsége a Windows operációs rendszer egyes összetevőinek sérülékenységeit ecseteli. Ezek mellett azonban ebben a hónapban sem maradt le az érintett alkalmazások listájáról az Internet Explorer és az Edge böngésző. Sőt egy-egy frissítést az Office és a .Net keretrendszer is kapott. 

Böngészőfrissítések

Az Internet Explorer, valamint az Edge böngésző is veszélyes sebezhetőségektől vált meg, méghozzá nem is kevéstől. Az Internet Exploreren tizenhárom, míg az Edge alkalmazáson tizenegy biztonsági rést kellett befoltozni. Ezzel elmondható, hogy a márciusi az Edge eddigi egyik legjelentősebb biztonsági frissítése. 

A sérülékenységek legtöbbje memóriakezelési rendellenességekre vezethető vissza, és speciálisan szerkesztett weboldalakkal válhatnak kihasználhatóvá. A támadóknak elég elérniük, hogy a felhasználó megnyisson egy ilyen, ártalmas weblapot, és máris jogosulatlan távoli kódfuttatásra, illetve műveletvégrehajtásra nyílhat lehetőségük. Az Internet Explorer kapcsán fontos megjegyezni, hogy annak 9-es, 10-es és 11-es kiadását is foltozni kell.

A nagy Windows-os javítás

A Windows legutóbb feltárt biztonsági réseiről kilenc biztonsági közlemény árulkodik. Ezek közül három tartozik a kritikus veszélyességi kategóriába. A legtöbb kockázatot hordozó sérülékenységek az OpenType betűtípusok kezelése, a Windows Media és a Windows PDF Library kapcsán merültek fel. Ennek megfelelően a biztonsági hibák kiaknázására speciálisan szerkesztett multimédiás állományok vagy kártékony PDF-dokumentumok révén van lehetőség. Ezeket a nemkívánatos állományokat a felhasználó weboldalakon keresztül vagy e-mailek mellékleteként is megnyithatja. Ekkor annál több probléma adódhat, minél több jogosultság kötődik a felhasználó fiókjához.

A Windows fontos veszélyességi besorolású sebezhetőségei pedig a következő összetevőket, funkciókat érintik:
- az USB-s adathordozók kezelését lehetővé tevő driver
- Windows Secondary Logon Service
- kernelmódú driverek
- memóriakezelés 
- DLL-betöltés
- Windows OLE 

A Windows sérülékenységei jogosulatlan távoli kódfuttatáshoz, jogosultsági szint emeléshez és biztonsági megkötések megkerüléséhez is hozzájárulhatnak az összes jelenleg támogatással rendelkező kiadás esetében. 

Office foltok 

A Microsoft az Office szoftvercsomaghoz három hibajavítást tett letölthetővé. Ezek összességében fontos kockázati besorolást kaptak. Elsősorban jogosulatlan kódfuttatást segíthetnek elő, de egyes esetekben biztonsági funkciók megkerülését is lehetővé tehetik. A sebezhetőségek egyebek mellett a Word, az Excel, az InfoPath, valamint az Outlook alkalmazásokat is érintik, és memóriakezelési hiányosságokra vezethetők vissza. A hibajavításokat a 2007, a 2010, a 2013 és a 2016 verziójú Office szoftverekhez is minél előbb célszerű feltelepíteni. 

Biztonságosabb .Net 

A .Net keretrendszert ezúttal egy XML-ellenőrzési hiányosság miatt kell frissíteni. A sérülékenységet az okozza, hogy a keretrendszer erre a célra szolgáló összetevője nem minden esetben kezeli megfelelően az álírással rendelkező XML-fájlokat. Emiatt előfordulhat olyan eset, amikor egy támadó egy aláírt XML-állomány tartalmát manipulálja, ennek ellenére az aláírást a keretrendszer továbbra is érvényesnek tekinti. A biztonsági hiba a .Net Framework 2.0-ás kiadásától kezdve egészen a 4.6.1-es verziójáig bezárólag jelen van.

A hibajavítások az automatikus frissítési szolgáltatások segítségével telepíthetők, vagy a Microsoft weboldalairól tölthetők le. A sebezhetőségekkel kapcsolatban további információk az Isidor Biztonsági Központ weblapjain olvashatók.
 
  1. 4

    A GLPI fejlesztői két veszélyes biztonsági résről számoltak be.

  2. 3

    Öt biztonsági rést foltoztak be a GitLab fejlesztői.

  3. 3

    A FreeRDP-hez öt patch vált elérhetővé.

  4. 4

    A Dell biztonsági frissítést adott ki a Custom VMware ESXi-hez.

  5. 4

    A Google kritikus veszélyességű sebezhetőségeket orvosolt a Chrome webböngésző kapcsán.

  6. 3

    Az IBM QRadar SIEM-hez egy biztonsági javítás érkezett.

  7. 3

    A Fortinet FortiNAC-F kapcsán egy biztonsági hibára derült fény.

  8. 4

    A Firefox legújabb kiadása számos sebezhetőséget orvosolt.

  9. 4

    A CrushFTP fejlesztői egy biztonsági rést foltoztak be.

  10. 4

    A GNU C Library kapcsán egy veszélyes biztonsági résre derült fény.

Partnerhírek
Amikor a gyerekünk hangján követelnek tőlünk pénzt

Minden szülő legrosszabb rémálma felvenni egy ismeretlen számról érkező hívást, és azt hallani, hogy a gyermeke segítségért kiált.

Romantika helyett átverés Valentin-napon?

Az online társkeresés elterjedésével alapjaiban változott meg az emberek közötti kapcsolatteremtés.

hirdetés
Közösség