Hazánkba is betörtek a zaklató mobil appok
A mobil appok felhasználásával elkövetett zaklatás komoly probléma, és sokszor nagyon alattomos módon jelentkezik.
Az úgynevezett stalkerware programok - az áldozat okostelefonjára titokban feltelepített kémprogramok, más néven zaklatóappok - lehetővé teszik, hogy valaki betekintést nyerjen egy másik személy magánéletébe. A Kaspersky elemzései szerint 2019-ben január és augusztus között Magyarországon harmadával nőtt a zaklatóappok feltelepítésére irányuló kísérletek száma, ami azt mutatja, hogy hazánkban is egyre több gondot okoznak ezek a szoftverek.
- nyilatkozta David Emm, a Kaspersky vezető biztonsági kutatója."A zaklatóappok sokkal jobban elterjedtek, mint gondolnánk. Egy ilyen alkalmazás ugyanis a háttérben fut anélkül, hogy az érintett személy bármit is észrevenne belőle. A sikeres telepítést követően az elkövetők hozzáférhetnek az áldozat információihoz, a fotóihoz, a közösségi média fiókjaihoz, a tartózkodási helyéhez, a hang- és videofelvételeihez - bizonyos esetekben akár valós időben is. Éppen ezért a közelmúltban a "Coalition Against Stalkerware" elnevezésű kezdeményezés keretében több partnerrel kezdtünk együttműködni, hogy felhívjuk a figyelmet a zaklatóappok veszélyeire, és segítséget nyújtsunk az érintetteknek"
A Kaspersky mellett még kilenc másik elismert vállalat és szövetség: az Avira, az Electronic Frontier Foundation, a European Network for the Work with Perpetrators of Domestic Violence, a G DATA, a Malwarebytes, a National Network to End Domestic Violence, a NortonLifeLock, az Operation Safe Escape és a Weißer Ring is csatlakozott a "Coalition Against Stalkerware" kezdeményezéshez.
Hogyan védekezhet a zaklatóappok ellen?
- Blokkolja az ismeretlen forrásból származó programok telepítését az okostelefon beállításaiban.
- Soha ne adja meg az okostelefonja jelszavát vagy jelkódját másik személynek, még akkor sem, ha egyébként megbízik benne.
- Soha ne tároljon ismeretlen fájlokat vagy alkalmazásokat a készüléken, ezek ugyanis veszélyeztethetik az adatok biztonságát.
- Ha egy kapcsolata véget ért, akkor azonnal változtassa meg minden készüléke minden biztonsági beállítását, mindenhol módosítson jelszót.
- Ellenőrizze a készüléken használt összes alkalmazást, hogy lássa, nem kerültek-e gyanús programok az eszközre.
- Használjon megbízható biztonsági megoldást.
-
A Microsoft Edge két biztonsági hiba miatt kapott frissítést.
-
A WordPress kompatibilis Forminator bővítmény súlyos biztonsági hibát tartalmaz.
-
A Graylog esetében egy biztonsági hiba megszüntetésére nyílt lehetőség.
-
A Tenable Nessus három biztonsági frissítést kapott.
-
Az Apache Hive fejlesztői egy biztonsági hibát javítottak.
-
A Google Chrome egy kritikus veszélyességű, nulladik napi biztonsági rést foltozott be a Chrome webböngészőn.
-
A Cisco két súlyos sérülékenységet szüntetett meg az Identity Services Engine-ben.
-
A Python öt biztonsági hibajavítással lett gazdagabb.
-
A Trend Micro Password Manager kapcsán egy újabb biztonsági rendellenességre derült fény.
-
A Brother nyomtatói és multifunkciós készülékei kapcsán 8 biztonsági hibára derült fény.
Az ESET kiberbiztonsági szakértői most összefoglalják, milyen más módszerekkel lophatják el a személyes adatainkat – és mit tehetünk azért, hogy ez ne történhessen meg.
Az ESET kutatói átfogó elemzést tettek közzé a zsarolóvírus ökoszisztémában bekövetkezett jelentős változásokról, különös figyelmet fordítva a domináns RansomHub csoportra.
OLDALUNK
RSSImpresszum
Hirdetési információk
Adatvédelem
Felhasználási feltételek
Hozzászólási szabályzat