Hamis Chrome bővítményeket hirdettek a Facebookon

Újabb kártékony hirdetések jelentek meg a Facebookon, amik egy ártalmas, adatlopásra alkalmas Chrome bővítmény terjesztését igyekeztek elősegíteni.
 

A Bitdefender biztonsági kutatói a Facebookon gyanús hirdetéseket vettek észre, amiket rögtön górcső alá is vettek. Hamar kiderült, hogy a szóban forgó reklámokkal valóban nem volt minden rendben. A vizsgálatok ugyanis igazolták, hogy azok egy hamis Bitwarden bővítmény letöltésére próbálták rábírni a gyanútlan felhasználókat.
 
A Bitwarden egy mind népszerűbb jelszókezelő megoldás, amelynek nevével és ismertségével éltek vissza a csalók. A Facebookon szponzorált bejegyzésekkel azt híresztelték, hogy a felhasználó a Bitwarden egy elavult verzióját használja, ezért frissítésre van szükség. A bejegyzéshez tartozó hivatkozás egy hamis weboldalra mutatott, amely megszólalásig hasonlított a Chrome áruházra. A weblapról látszólag a Bitwarden bővítmény volt letölthető.


Forrás: Bitdefender
 
Arra vonatkozóan, hogy valami nincs rendben ezzel a weboldallal sem egyrészt annak webcíme utalhatott, másrészt az, hogy amikor a felhasználó a kiegészítő frissítése mellett döntött, és rákattintott az erre szolgáló linkre, akkor a Google Drive-ról töltődött le egy fájl. Fontos tudni, hogy a hivatalos Chrome áruházban ez nem így működik, hiszen onnan alapesetben közvetlenül települnek a bővítmények.
 
Amennyiben a felhasználó nem fogott gyanút, és követte a csalók által készített telepítési útmutatót, akkor végül egy 0.0.1 verziójú, "Bitwarden Password Manager" nevű kiegészítővel gyarapodott a Chrome böngészője. Ez a bővítmény viszont csakis károkozási célokat szolgált, hiszen egyebek mellett alkalmas volt az alábbiakra:
  • Facebookhoz kapcsolódó sütik (cookie-k) kiszivárogtatása
  • Facebook fiókokhoz köthető adatok összegyűjtése
  • IP és geolokációs adatok lekérdezése
  • a böngészőben megjelenő weboldalak tartalmának manipulálása.
 
A Bitdefender felhívta a figyelmet arra, hogy mindig csak hivatalos forrásból célszerű bővítményeket telepíteni. Emellett fontos az is, hogy a Chrome automatikusan frissíti a kiegészítőket, így nincs szükség manuális telepítésre.
 
  1. 4

    Az ImageMagick négy sebezhetőség miatt kapott frissítést.

  2. 4

    A Git fontos biztonsági hibajavításokat kapott.

  3. 4

    Az Apache HTTP Server jelentős biztonsági frissítést kapott.

  4. 3

    A Lenovo Vantage három biztonsági javítással bővült.

  5. 3

    A Splunk Enterprise-hoz biztonsági frissítések érkeztek.

  6. 4

    Az Adobe kritikus veszélyességű hibákat is javított a ColdFusion esetében.

  7. 4

    Az Adobe kiadta az Illsutrator legújabb verzióit, amelyek révén 10 biztonsági hibát szüntetett meg.

  8. 4

    Az Adobe hat sebezhetőséget orvosolt az InDesignban.

  9. 4

    15 biztonsági javítással gyarapodott az Adobe FrameMaker.

  10. 4

    Az SAP kiadta a júliusi biztonsági frissítéseit.

Partnerhírek
Hogyan védhetjük meg a gyerekeket a kibertérben?

A nyári szünet idején a gyerekek több időt töltenek otthon, sokszor felügyelet nélkül – ez pedig nemcsak a fizikai, hanem az online biztonság szempontjából is kihívásokat jelent.

​A csaló telefonhívásokon és a nem létező gázszámlákon túl

Az ESET kiberbiztonsági szakértői most összefoglalják, milyen más módszerekkel lophatják el a személyes adatainkat – és mit tehetünk azért, hogy ez ne történhessen meg.

hirdetés
Közösség