Gyanús vakcinák terjednek a netes feketepiacon

A történelem egyik legnagyobb és legkomplexebb oltási kampánya zajlik az egész világon, ezért nem meglepő, hogy ebből a netes csalók is igyekeznek hasznot húzni.
 

A Kaspersky kutatói 15 különféle piacot vizsgáltak a darkneten, és három ismert koronavírus-vakcinára találtak ajánlatokat: a Pfizer/BioNTech, az AstraZeneca és a Moderna készítményeire. Az eladók zöme Franciaországból, Németországból, az Egyesült Királyságból és az Egyesült Államokból kínálta portékáját. Egy-egy dózis ára 250-1200 dollár közötti sávban mozgott. Ilyen alvilági értékesítéseknél a kommunikáció titkosított üzenetküldő alkalmazásokon, pl. a Wickren vagy a Telegramon keresztül zajlik, az áru ellenértékét pedig kriptovalutában, elsősorban bitcoinban kérik a csalók.
 
A feketepiaci eladók zöme mintegy 100-500 tranzakciót hajt végre egyenként, vagyis számukra pörög az üzlet, de az nagyon nem világos, hogy ilyenkor mit is adnak el pontosan. A biztonsági kutatók által feltárt információk alapján lehetetlen megmondani, hogy az online eladásra kínált oltóanyagok közül mennyi az eredeti vakcina és mennyi a hamis készítmény. Ugyanakkor a szakemberek azt valószínűsítik, hogy akik tényleg kaptak valamit, azok sem hatékony, igazi vakcinához jutottak. Ráadásul az ilyen vakcinák beszerzése illegális, és roppant nagy kockázatot, veszélyt hordoz.
 

"A darkneten szinte bármi megtalálható, nem meglepő tehát, hogy az ottani eladók ki akarják aknázni az oltási kampányt. Az elmúlt évben rengeteg olyan csalást kíséreltek meg, amelyhez a COVID-témát használták fel. Jelenleg nemcsak vakcinákat árulnak, hanem oltási igazolványokat is, amelyek a szabad utazást segítik elő. Fontos, hogy a felhasználók óvatosan kezeljenek minden világjárványhoz kapcsolódó „remek üzletet”. Sosem jó ötlet a darkentről vakcinát vásárolni"

- hívta fel a veszélyekre a figyelmet Dmitrij Galov, a Kaspersky biztonsági szakértője.
 
  1. 3

    A LibreOffice egy biztonsági hibajavítással gyarapodott.

  2. 3

    A Python egy közepes veszélyességű hibát tartalmaz.

  3. 3

    A GitLab fejlesztői újabb biztonsági frissítést adtak ki.

  4. 3

    Az Avast víruskeresőjében egy biztonsági hiba található.

  5. 3

    A SonicOS SSLVPN kapcsán egy biztonsági hibát kell megszüntetni.

  6. 3

    A Zyxel az USG FLEX H szériás eszközeihez biztonsági frissítéseket adott ki.

  7. 4

    A Schneider Electric a Sage sorozatú megoldásaihoz biztonsági javításokat adott ki.

  8. 3

    A XWiki legutóbb feltárt sérülékenysége adatszivárogtatást segíthet elő.

  9. 4

    16 biztonsági hibajavítás érkezett a Moodle-hoz.

  10. 3

    A Zulip Server egy biztonsági hibát tartalmaz.

Partnerhírek
​Az ESET kutatói vizsgálták a RansomHub csoportot

Az ESET kutatói átfogó elemzést tettek közzé a zsarolóvírus ökoszisztémában bekövetkezett jelentős változásokról, különös figyelmet fordítva a domináns RansomHub csoportra.

Támadást hajtott végre a Kínához köthető FamousSparrow csoport

Az ESET kutatói felfedezték, hogy a FamousSparrow hackercsoport felelős egy pénzügyi szektorban működő amerikai kereskedelmi szervezet és egy mexikói kutatóintézet ellen elkövetett kibertámadásért.

hirdetés
Közösség