Gyanús vakcinák terjednek a netes feketepiacon

A történelem egyik legnagyobb és legkomplexebb oltási kampánya zajlik az egész világon, ezért nem meglepő, hogy ebből a netes csalók is igyekeznek hasznot húzni.
 

A Kaspersky kutatói 15 különféle piacot vizsgáltak a darkneten, és három ismert koronavírus-vakcinára találtak ajánlatokat: a Pfizer/BioNTech, az AstraZeneca és a Moderna készítményeire. Az eladók zöme Franciaországból, Németországból, az Egyesült Királyságból és az Egyesült Államokból kínálta portékáját. Egy-egy dózis ára 250-1200 dollár közötti sávban mozgott. Ilyen alvilági értékesítéseknél a kommunikáció titkosított üzenetküldő alkalmazásokon, pl. a Wickren vagy a Telegramon keresztül zajlik, az áru ellenértékét pedig kriptovalutában, elsősorban bitcoinban kérik a csalók.
 
A feketepiaci eladók zöme mintegy 100-500 tranzakciót hajt végre egyenként, vagyis számukra pörög az üzlet, de az nagyon nem világos, hogy ilyenkor mit is adnak el pontosan. A biztonsági kutatók által feltárt információk alapján lehetetlen megmondani, hogy az online eladásra kínált oltóanyagok közül mennyi az eredeti vakcina és mennyi a hamis készítmény. Ugyanakkor a szakemberek azt valószínűsítik, hogy akik tényleg kaptak valamit, azok sem hatékony, igazi vakcinához jutottak. Ráadásul az ilyen vakcinák beszerzése illegális, és roppant nagy kockázatot, veszélyt hordoz.
 

"A darkneten szinte bármi megtalálható, nem meglepő tehát, hogy az ottani eladók ki akarják aknázni az oltási kampányt. Az elmúlt évben rengeteg olyan csalást kíséreltek meg, amelyhez a COVID-témát használták fel. Jelenleg nemcsak vakcinákat árulnak, hanem oltási igazolványokat is, amelyek a szabad utazást segítik elő. Fontos, hogy a felhasználók óvatosan kezeljenek minden világjárványhoz kapcsolódó „remek üzletet”. Sosem jó ötlet a darkentről vakcinát vásárolni"

- hívta fel a veszélyekre a figyelmet Dmitrij Galov, a Kaspersky biztonsági szakértője.
 
  1. 3

    A Spring Framework egy közepes veszélyességű hibát tartalmaz.

  2. 4

    A 7-Zip egy súlyos sebezhetőség miatt szorul frissítésre.

  3. 3

    Újabb biztonsági frissítést kapott a Drupal.

  4. 4

    A Google Chrome egy fontos biztonsági hibajavítást kapott.

  5. 3

    Fél tucat biztonsági hiba vált kimutathatóvá a PHP-ben.

  6. 3

    A Nextcloud Desktop esetében két biztonsági rést kell befoltozni.

  7. 3

    Az Apple két sebezhetőséget szüntetett meg egyes operációs rendszereiben.

  8. 4

    A FortiClient kapcsán egy nulladik napi sebezhetőségre derült fény.

  9. 4

    A Palo Alto PAN-OS egy kritikus veszélyességű sebezhetőséget tartalmaz.

  10. 3

    Az Apache Tomecat három sérülékenység miatt kapott frissítést.

Partnerhírek
Új funkciókat kaptak az ESET otthoni védelmi szofverei

​Az ESET HOME Security legújabb verziója új és továbbfejlesztett funkciókkal véd a személyazonosságlopás, az adathalászat és más fenyegetések ellen.

Hazánkba is megérkezett az ESET Services

​Az ESET Magyarországon is elérhetővé tette az ESET Servicest, amely többek között biztosítja a gyors, felügyelt EDR (XDR) szolgáltatást is.

hirdetés
Közösség