Frissítsek, vagy ne frissítsek? Ez itt a kérdés!

A hibás CrowdStrike-frissítés okozta informatikai leállások sokakban a következő kérdést vetették fel: frissítsek vagy inkább ne?
 

Az informatika világának egyik legbosszantóbb jelensége, amikor egy Windows-os rendszeren megjelenik a kék halál (BSOD). A probléma még nagyobb, ha ezt egy nagyobb incidens részeként, tömeges szinten tapasztalják a felhasználók. Ilyenkor egyidőben rengeteg számítógép válhat működésképtelenné. Ezt láthattuk akkor is, amikor a CrowdStrike által kibocsátott hibás frissítés okozott tömeges leállásokat.

A szoftverfrissítések szerepe

Egyetlen szoftver sem tökéletes, és gyakran találnak bennük hibákat, köztük olyan szoftveres sebezhetőségeket, amelyeket a hackerek kihasználhatnak. Tavaly összesen több mint 29 ezer sérülékenységet jelentettek, szemben az egy évvel korábbi 25 ezerhez képest. 

Csizmazia-Darab István, a Sicontact Kft. kiberbiztonsági szakértője szerint minden alkalmazás, operációs rendszer és firmware frissítésre szorul. A szoftverfrissítések amellett, hogy segítenek kivédeni a személyes és pénzügyi adatokat fenyegető veszélyeket, valamint számos problémát, hibát orvosolnak, új funkciókat tehetnek elérhetővé, illetve javíthatják a rendszerek teljesítményét. 

A szoftverfrissítések kockázatai

A legfontosabb tudnivaló, hogy az előnyök messze meghaladják a lehetséges kockázatokat. A szoftverfrissítések ugyanakkor előidézhetnek új problémákat. Előfordulhat például, hogy konfigurációs zavarokat vagy váratlan hibát okoznak meglévő alkalmazásokban, rendszerszoftverekben, és az is lehetséges, hogy a frissítések nem lesznek kompatibilisek a régebbi hardverkomponensekkel. A rendszer stabilitását is befolyásolhatják. Sőt, némileg ironikus módon a frissítések maguk is okozhatnak új sérülékenységeket, amelyeket a támadók kihasználhatnak. 

A hibajavítások biztonságának és megbízhatóságának biztosítása, valamint előzetes tesztelése elsősorban a gyártó, fejlesztő feladata. Ugyanakkor vállalati környezetekben sok helyen bevett gyakorlat, hogy először tesztkörnyezetben frissítenek, és csak utána küldik ki a javításokat az éles gépekre. Ezzel elejét lehet venni annak, hogy az éles környezetben fennakadások legyenek.

Ennyire sérülékenyek vagyunk?

A CrowdStrike incidens azt mutatja, hogy elég az eszközöknek csak egy kis százalékát offline állapotba juttatni ahhoz, hogy jelentős, globális incidens történjen. A Microsoft közlése szerint 8,5 millió eszköz volt érintett - és ez csak egy óvatos becslés, ami az összes PC 0,5-0,75%-át teszi ki. Azonban ebbe a "kis" százalékba beletartoznak azok az eszközök is, amelyeket folyamatosan, biztonságosan kell működtetni, mivel létfontosságú részei kritikus szolgáltatásoknak. Az ezeket üzemeltető vállalatok éppen ezért telepítik a biztonsági frissítéseket és javításokat, amint azok elérhetővé válnak. Ennek elmulasztása súlyos következményekkel járhatna.

Frissítsünk vagy inkább ne?

A fenti kockázatok ellenére a digitális életünk védelmének egyik leghatékonyabb eszköze, ha naprakészen tartjuk a szoftvereinket. 

"A frissítések segítenek növelni saját magunk (és vállalatunk) biztonságát. Azonban figyeljünk arra, hogy a frissítéseket mindig hivatalos forrásból, ne pedig kéretlen e-mailben kapott linkeken keresztül vagy felugró hirdetésekre kattintva töltsük le"

- vélekedtek az ESET szakemberei.
 
  1. 4

    A novemberi hibajavító kedden újabb fontos frissítésekkel gyarapodott a Windows.

  2. 4

    Hat biztonsági frissítést kapott az Office szoftvercsomag.

  3. 4

    A Microsoft az SQL Serverhez 31 patch-et tett letölthetővé.

  4. 3

    A Microsoft Exchange Serveren egy biztonsági rés vált befoltozhatóvá.

  5. 4

    A Veeam Backup Enterprise Manager egy veszélyes biztonsági hibát tartalmaz.

  6. 4

    A D-Link egyes régebbi NAS-adattárolóit egy kritikus hiba sújtja.

  7. 4

    A Microsoft Edge két sebezhetőség miatt szorul frissítésre.

  8. 4

    A HPE kritikus biztonsági hibákat javíott az Aruba AP-k kapcsán.

  9. 3

    A Red Hat három biztonsági hibáról számolt be az OpenShift Container Platform kapcsán.

  10. 3

    Az IBM fontos patch-eket adott ki az AIX és VIOS kapcsán.

Partnerhírek
Hazánkba is megérkezett az ESET Services

​Az ESET Magyarországon is elérhetővé tette az ESET Servicest, amely többek között biztosítja a gyors, felügyelt EDR (XDR) szolgáltatást is.

​NFC adatokat továbbító Androidos kártevőt fedezett fel az ESET

Az ESET kutatói felfedtek egy vadonatúj számítógépes kártevő programmal végrehajtott, úgynevezett crimeware kampányt, amely három cseh bank ügyfeleit vette célba.

hirdetés
Közösség