Fellélegezhetnek a Shade zsarolóvírus áldozatai
Letölthetővé vált egy olyan segédprogram, amelynek segítségével ingyenesen lehet helyreállítani a Shade zsarolóvírus által titkosított fájlokat.
A Shade vagy más néven Troldesh zsaroló program először 2014-ben kezdett terjedni, és az általa megfertőzött számítógépeken lévő fájlok titkosítását követően zsarolta meg a felhasználókat. A károkozó készítői nemrégen bejelentették, hogy 2019 vége óta nem terjesztik már a szerzeményüket, és végleg felhagytak annak alkalmazásával. Ezzel egy időben közzétették a zsarolóvírus által korábban alkalmazott master kulcsokat, valamint 750 ezer dekódoló kulcsot is nyilvánosságra hoztak.
Az interneten elérhetővé vált információk és kulcsok felhasználásával lehetőség adódott arra, hogy a biztonsági cégek olyan szoftvert fejlesszenek ki, amely képes elvégezni az állományok helyreállítását. Mivel a Kasperskynek már korábban is volt egy viszonylag korlátozottan működő Shade-dekódoló alkalmazása, ezért kézenfekvő volt, hogy kibővítse a programját. Ez immár meg is történt, így az ingyenesen letölthető szoftver segítségével a Shade által tönkretett állományok meglehetősen jó eséllyel tehetők ismét használhatóvá.
A Kaspersky tájékoztatása szerint a dekódoló alkalmazás azon fájlok helyreállítására alkalmas, amelyek nevét a Shade a rombolása során az alábbi kiterjesztések valamelyikével egészítette ki:
.xtbl
.breaking_bad
.ytbl
.heisenberg
.better_call_saul
.los_pollos
.da_vinci_code
.magic_software_syndicate
.windows10
.windows8
.no_more_ransom
.tyson
.crypted000007
.crypted000078
.dexter
.miami_california
.rsa3072
.decrypt_it

A dekódoló szoftver használata egyszerű, hiszen csak egy titkosított fájlt kell megadni, majd az alkalmazás megkeresi a helyes helyreállító kulcsot, és elvégzi az összes kompromittált fájl visszaállítását.
-
A Microsoft Edge két biztonsági hiba miatt kapott frissítést.
-
A WordPress kompatibilis Forminator bővítmény súlyos biztonsági hibát tartalmaz.
-
A Graylog esetében egy biztonsági hiba megszüntetésére nyílt lehetőség.
-
A Tenable Nessus három biztonsági frissítést kapott.
-
Az Apache Hive fejlesztői egy biztonsági hibát javítottak.
-
A Google Chrome egy kritikus veszélyességű, nulladik napi biztonsági rést foltozott be a Chrome webböngészőn.
-
A Cisco két súlyos sérülékenységet szüntetett meg az Identity Services Engine-ben.
-
A Python öt biztonsági hibajavítással lett gazdagabb.
-
A Trend Micro Password Manager kapcsán egy újabb biztonsági rendellenességre derült fény.
-
A Brother nyomtatói és multifunkciós készülékei kapcsán 8 biztonsági hibára derült fény.
Az ESET kiberbiztonsági szakértői most összefoglalják, milyen más módszerekkel lophatják el a személyes adatainkat – és mit tehetünk azért, hogy ez ne történhessen meg.
Az ESET kutatói átfogó elemzést tettek közzé a zsarolóvírus ökoszisztémában bekövetkezett jelentős változásokról, különös figyelmet fordítva a domináns RansomHub csoportra.
OLDALUNK
RSSImpresszum
Hirdetési információk
Adatvédelem
Felhasználási feltételek
Hozzászólási szabályzat