FBI: milliárd dolláros károkat okoznak a kriptos csalások

​Az FBI szerint az elmúlt évben is jelentősen nőtt a kriptopénzekkel elkövetett csalások száma és az ezekhez kapcsolódó károk értéke.
 

A hírekben manapság már naponta lehet olvasni olyan bűncselekményekről, amelyek valamilyen módon kapcsolódnak kpritovalutákhoz, kriptopénzekhez. Elég, ha csak a zsarolásos incidensekre gondolunk, amikor az elkövetők legtöbbször kriptopénzt követelnek azért, hogy helyreállíthatóvá válhassanak az általuk okozott károk, vagy ne publikálják az általuk ellopott bizalmas adatokat.
 
Az FBI felmérése is azt támasztja alá, hogy sajnos a kriptopénzes csalások virágkorukat élik. 2023-ban a szervezet IC3 (Internet Crime Complaint Center) központja megközelítőleg 70 ezer bejelentést kapott kriptos csalásokkal összefüggésben. Az ezek által okozott károk, veszteségek összértéke elérte az 5,6 milliárd dollárt. Az aggasztó trendeket pedig mi sem mutatja jobban, mint hogy ez az 5,6 milliárdos kár 45 százalékkal magasabb, mint ami 2022-ben volt.
 
Az FBI kimutatta, hogy a kriptos csalások legtöbbje (71 százaléka) befektetési károkozásokhoz köthető, de a telefonos csalások és a kormányzati szervek megszemélyesítésével elkövetett károkozások is gyakoriak.
 
A legtöbb veszteséget amerikai állampolgárok szenvedték el (összességében 4,8 milliárd dollárt), de sok kár keletkezett a Kajmán-szigeteken, Mexikóban, Kanadában, Indiában és Ausztráliában is. Ezek az államok szereplenek a "veszteségi toplista" élén.
 
Az FBI a közleményében kitért arra, hogy a befektetési csalások mellett nagyon sok egyéb trükkel lehet találkozni. Az elmúlt évben például sok hamis társkereső alkalmazás jelent meg, amik kriptos csalásokat segítettek elő. Játékprogramokkal összefüggésben is előfordultak kriptos visszaélések, amikor a csalók arra kérték a játékosokat, hogy különféle előnyökért cserébe adják meg a kriptotárcáik adatait.
 
A szervezet arra is rávilágított, hogy azok a csalások is egyre gyakoribbak, amikor az elkövetők helyreállítási szolgáltatásokat ajánlanak fel. Felkeresik a felhasználókat (többnyire olyanokat, akiket korábban értek már kriptos veszteségek), majd felajánlják, hogy segítenek visszaszerezni a pénzüket. Ezért viszont általában előleget kérnek, ám végül az áldozat semmit nem kap cserébe a pénzéért.
 
Az FBI néhány tanácsot is adott a károk megelőzése érdekében:
  • Legyen mindig szkeptikus azokkal a megkeresésekkel, befektetési lehetőségekkel kapcsolatban, amelyek túl szépek ahhoz, hogy igazak legyenek.
  • Mindig ellenőrizze a befektetési szolgáltató megbízhatóságát, legitim működését.
  • Befektetési szolgáltatás esetén egy személyes találkozó kérése is segíthet a problémák megelőzésében.
  • Használjon különböző kriptotárcákat a befektetéseihez, a játékprogramokhoz stb.
  • Rendszeresen ellenőrizze a pénzügyi tranzakciókat.
  • Senkinek ne adjon hozzáférést a kriptotárcáihoz (privát kulcsokhoz).
  • Legyen óvatos, ha olyan megkeresést kap, hogy valaki segítséget akar nyújtani ellopott kriptopénz visszaszerzésében.
 
  1. 4

    A Google Chrome egy fontos biztonsági hibajavítást kapott.

  2. 3

    Fél tucat biztonsági hiba vált kimutathatóvá a PHP-ben.

  3. 3

    A Nextcloud Desktop esetében két biztonsági rést kell befoltozni.

  4. 3

    Az Apple két sebezhetőséget szüntetett meg egyes operációs rendszereiben.

  5. 4

    A FortiClient kapcsán egy nulladik napi sebezhetőségre derült fény.

  6. 4

    A Palo Alto PAN-OS egy kritikus veszélyességű sebezhetőséget tartalmaz.

  7. 3

    Az Apache Tomecat három sérülékenység miatt kapott frissítést.

  8. 4

    A Fortinet számos hibajavítást adott ki a hálózatbiztonság megoldásaihoz.

  9. 3

    A Citrix a virtualizációs megoldásaihoz egy biztonsági frissítést tett elérhetővé.

  10. 4

    Az SAP kiadta a novemberi biztonsági frissítéseit.

Partnerhírek
Új funkciókat kaptak az ESET otthoni védelmi szofverei

​Az ESET HOME Security legújabb verziója új és továbbfejlesztett funkciókkal véd a személyazonosságlopás, az adathalászat és más fenyegetések ellen.

Hazánkba is megérkezett az ESET Services

​Az ESET Magyarországon is elérhetővé tette az ESET Servicest, amely többek között biztosítja a gyors, felügyelt EDR (XDR) szolgáltatást is.

hirdetés
Közösség