Ezernyi iskolai weboldal bénult meg egy zsarolóvírus miatt
Egy zsarolóvírussal végrehajtott támadás következtében több ezer iskola weboldala bénult meg világszerte.A FinalSite nevű internetes szolgáltatás elsősorban iskolák és oktatási intézmények számára biztosít webes megoldásokat. Több mint nyolcezer intézmény használja a szolgáltatást a világ 115 országában abból a célból, hogy a weboldalaik kezelését megkönnyítsék.
Az év elején azonban komoly fennakadások adódtak, és tulajdonképpen az összes regisztrált iskola weboldala elérhetetlenné vált. Ez nemcsak azért jelentett bosszúságot az érintettek számára, mert nem tudták elérni a weboldalaikat, hanem azért is, mert a diákokkal való kommunikációra szolgáló felületek is megbénultak. Ez pedig - főleg a koronavírus járvány idején - jelentősen megnehezítette az idei iskolakezdést.
A Finalsite kezdetben annyit közölt az intézményekkel, hogy teljesítményproblémák léptek fel egyes szolgáltatásai esetében beleértve a tartalomkezelő rendszert is. A hiba okának egy szolgáltatóoldali rendellenességet nevezett meg. Aztán a gondok csak nem akartak megoldódni, ezért három nappal később egy újabb közleményt adott ki a Finalsite, amelyben közölte, hogy egy zsarolóvírusos támadás érte a rendszereit, és ennek következtében bénultak meg a weboldalak.
Az üzemeltetők elnézést kértek, és közölték, hogy a nap 24 órájában dolgoznak a hibaelhárításon. Emellett külső, független szakértőket is bevontak az incidens kivizsgálásába. Ezek a vizsgálatok jelenleg is folyamatban vannak.
A legnagyobb kérdés jelenleg az, hogy vajon az elkövetők a rendszerek kompromittálása előtt képesek voltak-e bizalmas adatokat kiszivárogtatni. Ebben az esetben ugyanis sok ezer diák, tanár adata is illetéktelen kezekbe kerülhetett. Erre a kérdésre azonban a válasz még várat magára.
-
A FortiWeb egyik összetevője egy SQL injection hibát tartalmaz.
-
A Nextcloud fejlesztői számos biztonsági rést foltoztak be.
-
A Fortinet két biztonsági hibáról adott tájékoztatást.
-
Egy adatlopásra módot adó hibára derült fény a Zulip Serverben.
-
Az FFmpeg fejlesztői két biztonsági rést foltoztak be.
-
A Git esetében két sebezhetőséget kell megszüntetni.
-
A Veeam Backup for Microsoft Azure egy SSRF hibát tartalmaz.
-
Az Apple Music for Windows egy biztonsági frissítést kapott.
-
Az Adobe Photoshop két veszélyes hiba miatt kapott frissítést.
-
Az SAP 14 biztonsági hibáról számolt be.
Találkoztál már az online térben adathalászokkal? Estél már áldozatául vírusoknak, hackereknek? Ismered az online veszélyeket és védekezel is ellenük?
Az ESET HOME Security legújabb verziója új és továbbfejlesztett funkciókkal véd a személyazonosságlopás, az adathalászat és más fenyegetések ellen.