Évekig leplezett támadásokat egy rootkit
Egy olyan kártékony programra derült fény, amely 2018 óta észrevétlenül fertőzte a számítógépeket. Mindent bevetett, hogy rejtve maradjon.
A rootkitek a számtógépes vírusok világában hosszú évek óta jelen vannak, és meglehetősen sok fejtörést okoznak a vírusvédelmi megoldásokat fejlesztő szakemberek számára. A céljuk nem más, mint hogy elrejtsék a kártékony kódokat, illetve az azok által indított folyamatokat, a létrehozott fájlokat, valamint a különféle nemkívánatos műveleteket az avatatlan szemek elől, beleértve a víruskeresőket is.
A Kaspersky biztonsági kutatói nemrégen egy olyan rootkitre akadtak, amely alaposan megdolgoztatta a szakértőket. Már a felfedezése sem volt éppen gyors és egyszerű, hiszen most már azt is tudjuk, hogy a Moriya nevű rootkit legalább 2018 óta szolgálta egyes kiberbandák céljainak megvalósulását.
A Moriya egyik legfontosabb sajátossága, hogy különösen ügyel arra, hogy a hálózati adatforgalom elemzésével se váljon egykönnyen detektálhatóvá. Tulajdonképpen egy passzív, hátsó kapu létesítésére alkalmas backdoornak tekinthető. A passzív jelző nem arra utal, hogy semmiféle műveletet nem hajt végre a fertőzött rendszereken, hanem arra, hogy a vezérlőszerverekkel történő kapcsolat kiépítését nem maga a károkozó kezdeményezi, hanem a kiszolgálók. A kapcsolatfelvétel pedig szintén rejtett, kódolt formában történik. A Moriya a számítógépen folyamatosan monitorozza a hálózati adatforgalmat, és még azelőtt képes elemezni, illetve manipulálni azt, mielőbb a biztonsági szoftverek szóhoz juthatnának. Mindezt kernel szinten teszi az operációs rendszer legmélyebb zugaiban.

Forrás: Kaspersky
A Moriya-nak is több variánsa létezik, amelyek tanulmányázása során megállapították a szakemberek, hogy a károkozó az elmúlt években sokat fejlődött. Az is jól látható, hogy a készítői leginkább a rootkit funkcionalitásra és a rejtőzködés megvalósítására helyezték a hangsúlyt, hogy egy minél komplexebb és minél nehezebben detektálható kóddal tudjanak támadásokat indítani.
Prémium előfizetéssel!
-
A Lenovo Vantage három biztonsági javítással bővült.
-
A Splunk Enterprise-hoz biztonsági frissítések érkeztek.
-
Az Adobe kritikus veszélyességű hibákat is javított a ColdFusion esetében.
-
Az Adobe kiadta az Illsutrator legújabb verzióit, amelyek révén 10 biztonsági hibát szüntetett meg.
-
Az Adobe hat sebezhetőséget orvosolt az InDesignban.
-
15 biztonsági javítással gyarapodott az Adobe FrameMaker.
-
Az SAP kiadta a júliusi biztonsági frissítéseit.
-
A Microsoft jelentős mennyiségű hibajavítást tett letölthetővé a Windows-hoz.
-
Egy tucat biztonsági frissítés vált letölthetővé az Office szoftvercsomaghoz.
-
A Microsoft három biztonsági rést foltozott be az SQL Serveren.
A nyári szünet idején a gyerekek több időt töltenek otthon, sokszor felügyelet nélkül – ez pedig nemcsak a fizikai, hanem az online biztonság szempontjából is kihívásokat jelent.
Az ESET kiberbiztonsági szakértői most összefoglalják, milyen más módszerekkel lophatják el a személyes adatainkat – és mit tehetünk azért, hogy ez ne történhessen meg.
OLDALUNK
RSSImpresszum
Hirdetési információk
Adatvédelem
Felhasználási feltételek
Hozzászólási szabályzat