Évekig észrevétlenül fertőzött egy linuxos vírus

A RotaJakiro névre keresztelt kártékony program több éve teljesen észrevétlenül fertőz Linux alapú számítógépeket.
 

A Linux sem azon operációs rendszerek közé tartozik, amelyek sokszor kerülnek a vírusokkal kapcsolatos hírek elére. Ennek ellenére azért közbe-közbe felüti a fejét egy-egy olyan kártékony program, amely kifejezetten a Linux alapú rendszerek megfertőzésére alkalmas. Ezek közé tartozik az a RotaJakiro nevű kártevő is, amely elsősorban azzal hívta fel magára a figyelmet, hogy évekig tudott észrevétlenül fertőzni.
 
A kártékony programot a 360 Netlab biztonsági kutatói fedezték fel, és vették alaposabban is szemügyre. A vizsgálatok során kiderítették, hogy egy igencsak rejtőzködő károkozóról van szó. Először 2018-ban töltött fel valaki egy vírusmintát belőle a VirusTotal weboldalára, de könnyen lehet, hogy már korábban is jelen volt a szerzemény. Legalábbis erre utal az, hogy a vezérlőszerveréhez egy olyan domain név tartozott, amelyet 2015-ben jegyeztek be.
 
Amikor a RotaJakiro elindul egy számítógépen, akkor először azt ellenőrzi, hogy root vagy nem root jogosultságokkal fut-e a rendszeren. Nyilván, ha root jogokkal, akkor több mindenre válik alkalmassá, több kárt képes okozni. Viszont minden esetben igaz, hogy nemcsak a saját folyamatait próbálja leplezni, hanem a vezérlőszerverével való kommunikációját is, amelynek során tömörítést (ZLIB), valamint titkosítást (AES, XOR) is alkalmaz.
 

 
 
Olvassa tovább
Prémium előfizetéssel!
 
  1. 4

    A Trend Micro Deep Security biztonsági hibajavításokat kapott.

  2. 3

    A VMware Aria Operations sebezhetősége jogosultsági szint emelést tesz lehetővé.

  3. 4

    A Google Chrome ismét jelentős biztonsági frissítést kapott.

  4. 3

    A Canon egyes nyomtatódriverei kapcsán három biztonsági hibára derült fény.

  5. 4

    A Draytek két biztonsági hibáról számolt be egyes routerei kapcsán.

  6. 3

    A Zulip Server két biztonsági hibát tartalmaz.

  7. 3

    Az Apple 22 biztonsági rést foltozott be az iOS/iPadOS operációs rendszerein.

  8. 4

    Az Apple 41 javítással tette biztonságosabbá a macOS-t.

  9. 3

    A Splunk Enterprise-hoz öt biztonsági javítás érkezett.

  10. 3

    Hét patch jelent meg a GitLab alkalmazásokhoz.

Partnerhírek
Pályázati Felhívás - „Az év információbiztonsági tartalom előállítója 2025”

A 2004-ben alakult Hétpecsét Információbiztonsági Egyesület céljai között szerepel az információvédelem kultúrájának és ismereteinek magyarországi terjesztése. Ezzel a célunkkal összhangban 2025-ben ismét meghirdetjük a „Az év információbiztonsági tartalom előállítója - 2025” pályázatot.

8 tipp a félelemkeltő csalások elleni védelemhez

A félelem hatékony fegyver, és a hackerek tudják, hogyan győzzék meg az embereket, hogy azonnali és meggondolatlan lépéseket tegyenek.

hirdetés
Közösség