Ellenszer érkezett a ShrinkLocker zsarolóvírushoz
Elérhetővé vált egy olyan ingyenes eszköz, amellyel a ShrinkLocker zsarolóvírus által titkosított meghajtók helyreállíthatóvá válhatnak.A ShrinkLocker zsarolóvírus terjedéséről először idén májusban a Kaspersky számolt be. A kártékony program elsősorban azzal hívta fel magára a figyelmet, hogy nem egy saját fájltitkosító összetevőt használ az állományok elérhetetlenné tételére, hanem a Windows BitLocker funkciójában rejlő lehetőségekkel él vissza. A fertőzése során egy véletlenszerű kulcsot generál, és azt feltölti egy távoli kiszolgálóra. Ezt a jelszót aztán arra használja, hogy a Windows BitLocker révén letitkosítsa a meghajtókat. Annak érdekében, hogy ez minél gyorsabban megtörténjen, csak a foglalt adatterületeket kódolja le. Amint végez, akkor a számítógép újraindítását követően a Windows nem fog elindul a kulcs nélkül, ami viszont a támadók kezében van. (Az indításkor a BitLocker képernyőjén megjelenik egy e-mail cím, amin keresztül a zsarolókkal felvehető a kapcsolat.)
A ShrinkLockert a Bitdefender víruselemzői is alaposan górcső alá vették. Megállapították, hogy az nem egy igazán kifinomult szerzemény, és a VBScriptes implementációja is elég amatőr munkára vall. Sajnos ennek ellenére a zsarolóvírus sok kárt tudott okozni egyebek mellett vállalatoknál, de még egészségügyi intézményeknél is.
A Bitdefender kutatói találtak egy olyan módszert, amivel a ShrinkLocker által titkosított meghajtók dekódolhatóvá válhatnak. A helyreállítást egy pendrive-ról lehet elvégezni BitLocker Recovery Mode-ból Windows 10, Windows 11 és újabb Windows Server kiadások esetén.
A biztonsági cég ugyanakkor arra is felhívta a figyelmet, hogy a módszer sajnos nem minden esetben képes elősegíteni az adathelyreállítást. A siker valószínűsége annál nagyobb, minél gyorsabban sikerül elindítani a dekódolást a fertőzést követően.
-
Az Adobe egy soron kívüli hibajavítást adott ki a Adobe ColdFusion alkalmazáshoz.
-
A Xen egy közepes veszélyességű sérülékenységtől vált meg.
-
A GitHub CLI egy biztonsági javítást kapott.
-
Újabb, magas kockázatú biztonsági hibára derült fény az Apache Tomcatben.
-
Kritikus veszélyességű hibákat javított a Sophos a tűzfaljának kapcsán.
-
A Trend Micro Deep Security Agent for Windows egy biztonsági hibát rejt.
-
A Google Chrome legújabb verziója négy biztonsági hibajavítással érkezett.
-
A Fortinet kritikus veszélyességű hibáról adott tájékoztatást.
-
Az Apache Tomcat két sebezhetőséget tartalmaz.
-
Számos biztonsági javítás érkezett a Foxit PDF-kezelő szoftverekhez.
Találkoztál már az online térben adathalászokkal? Estél már áldozatául vírusoknak, hackereknek? Ismered az online veszélyeket és védekezel is ellenük?
Az ESET HOME Security legújabb verziója új és továbbfejlesztett funkciókkal véd a személyazonosságlopás, az adathalászat és más fenyegetések ellen.