Ellenszer érkezett a ShrinkLocker zsarolóvírushoz
Elérhetővé vált egy olyan ingyenes eszköz, amellyel a ShrinkLocker zsarolóvírus által titkosított meghajtók helyreállíthatóvá válhatnak.
A ShrinkLocker zsarolóvírus terjedéséről először idén májusban a Kaspersky számolt be. A kártékony program elsősorban azzal hívta fel magára a figyelmet, hogy nem egy saját fájltitkosító összetevőt használ az állományok elérhetetlenné tételére, hanem a Windows BitLocker funkciójában rejlő lehetőségekkel él vissza. A fertőzése során egy véletlenszerű kulcsot generál, és azt feltölti egy távoli kiszolgálóra. Ezt a jelszót aztán arra használja, hogy a Windows BitLocker révén letitkosítsa a meghajtókat. Annak érdekében, hogy ez minél gyorsabban megtörténjen, csak a foglalt adatterületeket kódolja le. Amint végez, akkor a számítógép újraindítását követően a Windows nem fog elindul a kulcs nélkül, ami viszont a támadók kezében van. (Az indításkor a BitLocker képernyőjén megjelenik egy e-mail cím, amin keresztül a zsarolókkal felvehető a kapcsolat.)
A ShrinkLockert a Bitdefender víruselemzői is alaposan górcső alá vették. Megállapították, hogy az nem egy igazán kifinomult szerzemény, és a VBScriptes implementációja is elég amatőr munkára vall. Sajnos ennek ellenére a zsarolóvírus sok kárt tudott okozni egyebek mellett vállalatoknál, de még egészségügyi intézményeknél is.
A Bitdefender kutatói találtak egy olyan módszert, amivel a ShrinkLocker által titkosított meghajtók dekódolhatóvá válhatnak. A helyreállítást egy pendrive-ról lehet elvégezni BitLocker Recovery Mode-ból Windows 10, Windows 11 és újabb Windows Server kiadások esetén.
Prémium előfizetéssel!
-
A Lenovo Vantage három biztonsági javítással bővült.
-
A Splunk Enterprise-hoz biztonsági frissítések érkeztek.
-
Az Adobe kritikus veszélyességű hibákat is javított a ColdFusion esetében.
-
Az Adobe kiadta az Illsutrator legújabb verzióit, amelyek révén 10 biztonsági hibát szüntetett meg.
-
Az Adobe hat sebezhetőséget orvosolt az InDesignban.
-
15 biztonsági javítással gyarapodott az Adobe FrameMaker.
-
Az SAP kiadta a júliusi biztonsági frissítéseit.
-
A Microsoft jelentős mennyiségű hibajavítást tett letölthetővé a Windows-hoz.
-
Egy tucat biztonsági frissítés vált letölthetővé az Office szoftvercsomaghoz.
-
A Microsoft három biztonsági rést foltozott be az SQL Serveren.
A nyári szünet idején a gyerekek több időt töltenek otthon, sokszor felügyelet nélkül – ez pedig nemcsak a fizikai, hanem az online biztonság szempontjából is kihívásokat jelent.
Az ESET kiberbiztonsági szakértői most összefoglalják, milyen más módszerekkel lophatják el a személyes adatainkat – és mit tehetünk azért, hogy ez ne történhessen meg.
OLDALUNK
RSSImpresszum
Hirdetési információk
Adatvédelem
Felhasználási feltételek
Hozzászólási szabályzat