Ellenszer érkezett a ShrinkLocker zsarolóvírushoz
Elérhetővé vált egy olyan ingyenes eszköz, amellyel a ShrinkLocker zsarolóvírus által titkosított meghajtók helyreállíthatóvá válhatnak.
A ShrinkLocker zsarolóvírus terjedéséről először idén májusban a Kaspersky számolt be. A kártékony program elsősorban azzal hívta fel magára a figyelmet, hogy nem egy saját fájltitkosító összetevőt használ az állományok elérhetetlenné tételére, hanem a Windows BitLocker funkciójában rejlő lehetőségekkel él vissza. A fertőzése során egy véletlenszerű kulcsot generál, és azt feltölti egy távoli kiszolgálóra. Ezt a jelszót aztán arra használja, hogy a Windows BitLocker révén letitkosítsa a meghajtókat. Annak érdekében, hogy ez minél gyorsabban megtörténjen, csak a foglalt adatterületeket kódolja le. Amint végez, akkor a számítógép újraindítását követően a Windows nem fog elindul a kulcs nélkül, ami viszont a támadók kezében van. (Az indításkor a BitLocker képernyőjén megjelenik egy e-mail cím, amin keresztül a zsarolókkal felvehető a kapcsolat.)
A ShrinkLockert a Bitdefender víruselemzői is alaposan górcső alá vették. Megállapították, hogy az nem egy igazán kifinomult szerzemény, és a VBScriptes implementációja is elég amatőr munkára vall. Sajnos ennek ellenére a zsarolóvírus sok kárt tudott okozni egyebek mellett vállalatoknál, de még egészségügyi intézményeknél is.
A Bitdefender kutatói találtak egy olyan módszert, amivel a ShrinkLocker által titkosított meghajtók dekódolhatóvá válhatnak. A helyreállítást egy pendrive-ról lehet elvégezni BitLocker Recovery Mode-ból Windows 10, Windows 11 és újabb Windows Server kiadások esetén.
Prémium előfizetéssel!
-
Kritikus biztonsági hibáról számolt be a Cisco az IOS XE kapcsán.
-
A SonicWall fontos biztonsági frissítéseket adott ki az egyik VPN-megoldásához.
-
Az IBM Db2 két biztonsági hibajavítást kapott.
-
A Commvault egy biztonsági frissítést adott ki.
-
Több tucat biztonsági javítás vált elérhetővé az Androidhoz.
-
Az OpenBSD egy biztonsági hibajavítással bővült.
-
A QRadar kapcsán 14 biztonsági hibáról számolt be az IBM.
-
A Firefox 13 biztonsági réstől vált meg a legújabb verzióinak köszönhetően.
-
A Thunderbird alkalmazás fontos hibajavításokkal bővült.
-
A LibreOffice egy biztonsági hibajavítással gyarapodott.
Az ESET kutatói átfogó elemzést tettek közzé a zsarolóvírus ökoszisztémában bekövetkezett jelentős változásokról, különös figyelmet fordítva a domináns RansomHub csoportra.
Az ESET kutatói felfedezték, hogy a FamousSparrow hackercsoport felelős egy pénzügyi szektorban működő amerikai kereskedelmi szervezet és egy mexikói kutatóintézet ellen elkövetett kibertámadásért.
OLDALUNK
RSSImpresszum
Hirdetési információk
Adatvédelem
Felhasználási feltételek
Hozzászólási szabályzat