Ellenszer érkezett a ShrinkLocker zsarolóvírushoz
Elérhetővé vált egy olyan ingyenes eszköz, amellyel a ShrinkLocker zsarolóvírus által titkosított meghajtók helyreállíthatóvá válhatnak.A ShrinkLocker zsarolóvírus terjedéséről először idén májusban a Kaspersky számolt be. A kártékony program elsősorban azzal hívta fel magára a figyelmet, hogy nem egy saját fájltitkosító összetevőt használ az állományok elérhetetlenné tételére, hanem a Windows BitLocker funkciójában rejlő lehetőségekkel él vissza. A fertőzése során egy véletlenszerű kulcsot generál, és azt feltölti egy távoli kiszolgálóra. Ezt a jelszót aztán arra használja, hogy a Windows BitLocker révén letitkosítsa a meghajtókat. Annak érdekében, hogy ez minél gyorsabban megtörténjen, csak a foglalt adatterületeket kódolja le. Amint végez, akkor a számítógép újraindítását követően a Windows nem fog elindul a kulcs nélkül, ami viszont a támadók kezében van. (Az indításkor a BitLocker képernyőjén megjelenik egy e-mail cím, amin keresztül a zsarolókkal felvehető a kapcsolat.)
A ShrinkLockert a Bitdefender víruselemzői is alaposan górcső alá vették. Megállapították, hogy az nem egy igazán kifinomult szerzemény, és a VBScriptes implementációja is elég amatőr munkára vall. Sajnos ennek ellenére a zsarolóvírus sok kárt tudott okozni egyebek mellett vállalatoknál, de még egészségügyi intézményeknél is.
A Bitdefender kutatói találtak egy olyan módszert, amivel a ShrinkLocker által titkosított meghajtók dekódolhatóvá válhatnak. A helyreállítást egy pendrive-ról lehet elvégezni BitLocker Recovery Mode-ból Windows 10, Windows 11 és újabb Windows Server kiadások esetén.
A biztonsági cég ugyanakkor arra is felhívta a figyelmet, hogy a módszer sajnos nem minden esetben képes elősegíteni az adathelyreállítást. A siker valószínűsége annál nagyobb, minél gyorsabban sikerül elindítani a dekódolást a fertőzést követően.
-
A Kerberos esetében egy közepes veszélyességű biztonsági hibára derült fény.
-
A Google 48 biztonsági rést foltozott be az Androidon.
-
A Samsung két biztonsági hibáról számolt be az Exynos kapcsán.
-
A NETGEAR fontos frissítéseket adott ki egyes routereihez és WiFi-eszközeihez.
-
A VMware Aria Operations több biztonsági hibajavítást kapott.
-
A Google biztonsági frissítést adott ki a Go-hoz.
-
A Zyxel CPE szériás eszközökben két súlyos sebezhetőség található.
-
Az Apache Solr esetében két biztonsági frissítés vált elérhetővé.
-
A VMware Avi Load Balancer egy súlyos hiba miatt kapott frissítést.
-
Az Apple 29 biztonsági rést foltozott be az iOS és az iPadOS operációs rendszeren.
Annak ellenére, hogy egyre többen használnak hirdetésblokkolókat és kifinomult biztonsági szoftvereket, a hirdetéseken keresztül terjedő rosszindulatú szoftverek még mindig nagy problémát jelentenek.
Találkoztál már az online térben adathalászokkal? Estél már áldozatául vírusoknak, hackereknek? Ismered az online veszélyeket és védekezel is ellenük?