Elkészült két zsarolóvírus ellenszere

​Azon felhasználók, akiknek fájljait a Yatron vagy a FortuneCrypt zsarolóvírus letitkosította, váltságdíj kifizetése nélkül szerezhetik vissza az adataikat.
 

A Yatron és a FortuneCrypt tipikus példái a zsaroló vírusoknak. A Yatron kártevőt szolgáltatásként is igénybe vehetik a csalók, így nem is kell különösebb informatikai ismeretekkel rendelkezniük a károkozások végrehajtásához. Az áldozatok fájljainak titkosításakor a zsarolóvírus ".yatron"-ra módosítja a kiterjesztéseket, ami talán az egyik legfontosabb ismérve. A másik zsarolóvírus, a FortuneCrypt annyiban tér le a megszokott útról, hogy BlitzMax használatával íródott
 
Szerencsére mindkét zsarolóvírusnak vannak hibái a fájlkezelés terén, és éppen ez tette lehetővé a Kaspersky kutatói számára, hogy helyreállíthatóvá tegyék a malware által okozott károkat. A biztonsági cég szakemberei által továbbfejlesztett, RakhniDecryptor elnevezésű eszköz ingyenes segítséget nyújt a két szóban forgó zsarolóvírus által okozott károk felszámolásához. A támogatott variánsok esetében képes anélkül helyreállítani a tönkretett fájlokat, hogy a zsarolók követeléseit teljesíteni kellene.
 
"Túlságosan merész kijelentés lenne azt állítani, hogy ez a két rosszindulatú program komoly fejleménynek tekinthető a zsarolóvírusok általi fenyegetések világában, hiszen nem terjedtek széles körben. Azonban ez nem jelenti azt, hogy a kiberbiztonsági közösségnek nem kell figyelmet fordítania a kevésbé elterjedt zsarolóvírusokra. A kártevők elleni harcra irányuló, összehangolt iparági erőfeszítések célja nemcsak az, hogy segítsünk az áldozatoknak visszaszerezni a fájljaikat, hanem az is, hogy magát a zsarolóvírus-üzletet a lehető legköltségesebbé tegyük a csalók számára. Minél több víruscsaládot győzünk le, annál nehezebben tudnak profitálni a tevékenységükből az elkövetők" - fejtette ki Orkhan Mamedov, a Kaspersky biztonsági szakértője.
 

 
 
Olvassa tovább
Prémium előfizetéssel!
 
  1. 4

    Az SAP kiadta a júliusi biztonsági frissítéseit.

  2. 4

    A Microsoft jelentős mennyiségű hibajavítást tett letölthetővé a Windows-hoz.

  3. 4

    Egy tucat biztonsági frissítés vált letölthetővé az Office szoftvercsomaghoz.

  4. 4

    A Microsoft három biztonsági rést foltozott be az SQL Serveren.

  5. 4

    A Microsoft SharePoint Serverhez három hibajavítás vált elérhetővé.

  6. 4

    A Samsung két biztonsági résről adott tájékoztatást az Exynos kapcsán.

  7. 4

    A Kerberos egy biztonsági hiba miatt szorul frissítésre.

  8. 4

    A Postgresql JDBC Driverhez egy fontos biztonsági patch vált elérhetővé.

  9. 4

    A Cisco Unified Communications Manager kapcsán egy biztonsági rés látott napvilágot.

  10. 4

    11 biztonsági javítás érkezett a Thunderbird alkalmazáshoz.

Partnerhírek
Hogyan védhetjük meg a gyerekeket a kibertérben?

A nyári szünet idején a gyerekek több időt töltenek otthon, sokszor felügyelet nélkül – ez pedig nemcsak a fizikai, hanem az online biztonság szempontjából is kihívásokat jelent.

​A csaló telefonhívásokon és a nem létező gázszámlákon túl

Az ESET kiberbiztonsági szakértői most összefoglalják, milyen más módszerekkel lophatják el a személyes adatainkat – és mit tehetünk azért, hogy ez ne történhessen meg.

hirdetés
Közösség