Elkészült az Ukrajnában pusztító HermeticRansom ellenszere

​Elérhetővé vált egy könnyen kezelhető segédprogram a HermeticRansom nevű zsarolóvírus által okozott károk helyreállításához.
 

A HermeticRansom zsarolóvírus terjedését először az ESET biztonsági kutatói fedezték fel februárban. Nem sokkal később a károkozó világhírnevet szerzett magának, ugyanis főszerepet kapott egyes ukrán szervezetek elleni kibertámadásokban.
 
A kártékony program vizsgálatába számos biztonsági cég szállt be, mígnem a Crowdstrike jelezte, hogy sikerült egy olyan megoldást kidolgoznia, amelynek révén a HermeticRansom által titkosított állományok dekódolhatóvá válhatnak. Ehhez egy scriptet tett letölthetővé, melynek segítségével a dekódolás elvégezhető.
 
Az Avast fejlesztői úgy látták, hogy a Crowdstrike scriptje ugyan jól működik, de a használata nem túl felhasználóbarát, ezért a script köré egy grafikus felületet terveztek. Ennek révén egyszerűsödött a helyreállítási folyamat. Az ingyenes program a vállalat weboldaláról tölthető le.
 
Így működik a HermeticRansom
 
A HermeticRansom egyebek mellett a HermeticWizard nevű féreg segítségével terjed. Amikor felkerül egy számítógépre, akkor azon a Windows rendszermappáinak és rendszerfájljainak kivételével elkezdi az állományok (RSA-2048 alapú) titkosítását. Az ukrán események közepette a célja elsősorban nem az, hogy váltságdíj követélésével pénzhez juttassa a terjesztőit, hanem egyértelműen rombolásra törekszik. A Go nyelven írt károkozó azonban tartalmaz egy olyan hibát, aminek kihasználásával a biztonsági szakértőknek sikerült kihúzniuk a kártevő méregfogát, legalábbis az eddig megjelent variánsok esetében.
 
"A zsarolóvírus egy olyan implementációs hibát rejt, amelynek köszönhetően a titkosítása feltörhető. A hiba azt sugallja, hogy a vírusírók nem voltak elég jártasak a Go nyelven történő fejlesztésben, vagy idő szűkében nem kellően tesztelték a munkájukat" - vélekedtek a Crowdstrike kutatói.
 
  1. 4

    A GLPI fejlesztői két veszélyes biztonsági résről számoltak be.

  2. 3

    Öt biztonsági rést foltoztak be a GitLab fejlesztői.

  3. 3

    A FreeRDP-hez öt patch vált elérhetővé.

  4. 4

    A Dell biztonsági frissítést adott ki a Custom VMware ESXi-hez.

  5. 4

    A Google kritikus veszélyességű sebezhetőségeket orvosolt a Chrome webböngésző kapcsán.

  6. 3

    Az IBM QRadar SIEM-hez egy biztonsági javítás érkezett.

  7. 3

    A Fortinet FortiNAC-F kapcsán egy biztonsági hibára derült fény.

  8. 4

    A Firefox legújabb kiadása számos sebezhetőséget orvosolt.

  9. 4

    A CrushFTP fejlesztői egy biztonsági rést foltoztak be.

  10. 4

    A GNU C Library kapcsán egy veszélyes biztonsági résre derült fény.

Partnerhírek
Amikor a gyerekünk hangján követelnek tőlünk pénzt

Minden szülő legrosszabb rémálma felvenni egy ismeretlen számról érkező hívást, és azt hallani, hogy a gyermeke segítségért kiált.

Romantika helyett átverés Valentin-napon?

Az online társkeresés elterjedésével alapjaiban változott meg az emberek közötti kapcsolatteremtés.

hirdetés
Közösség