Elkészült a DoNex zsarolóvírus ellenszere

Elérhetővé vált egy olyan ingyenes szoftver, amelynek segítségével a DoNex zsarolóvírus által okozott károk válhatnak helyreállíthatóvá.
 

Az Avast biztonsági kutatói a DoNex zsarolóvírus vizsgálatakor egy olyan sebezhetőségre figyeltek fel, amelynek kihasználásával sikerült kidolgozniuk egy módszert, amivel a kártékony program által tönkretett állományok helyreállíthatóvá válhatnak. 

Az Avast által ingyenesen letölthetővé tett segédprogram akkor képes dekódolni a DoNex által kompromittált fájlokat, ha van legalább egy olyan állomány, amelynek az eredeti és a titkosított párja is rendelkezésre áll. Amennyiben ez adott, akkor a segédprogram segítségével már egyszerűen - grafikus felületen keresztül - elvégezhető a dekódolás. Az Avast megjegyezte, hogy a folyamat meglehetősen memóriaintenzív lehet. 

Az Avast-féle dekódoló eszköz érdekessége, hogy azért nem egy teljesen új fejlesztésről van szó, mivel azt a biztonsági cég már 2024 márciusában elkészítette. Azonban azóta csak hatóságokon keresztül tette elérhetővé azt a DoNex áldozatai számára. Ez nem egy új keletű gyakorlat, mivel így biztosítható, hogy a vírusírók ne tudják gyorsan módosítani, javítani a kártékony programjukat, vagyis a dekódoló eszköz minél hosszabb ideig, minél több variáns esetében maradjon működőképes. Az Avast által kihasznált biztonsági hiba azonban a múlt hónapban a Recon 2024 konferencián nyilvánosságra került, így nem volt értelme tovább "titkolózni".

A DoNex dekódoló eszköz az Avast weboldaláról tölthető le.
 
  1. 3

    Az Apache Hive fejlesztői egy biztonsági hibát javítottak.

  2. 5

    A Google Chrome egy kritikus veszélyességű, nulladik napi biztonsági rést foltozott be a Chrome webböngészőn.

  3. 5

    A Cisco két súlyos sérülékenységet szüntetett meg az Identity Services Engine-ben.

  4. 3

    A Python öt biztonsági hibajavítással lett gazdagabb.

  5. 3

    A Trend Micro Password Manager kapcsán egy újabb biztonsági rendellenességre derült fény.

  6. 4

    A Brother nyomtatói és multifunkciós készülékei kapcsán 8 biztonsági hibára derült fény.

  7. 4

    A Google ezúttal három biztonsági rést foltozott be a Chrome böngészőn.

  8. 4

    Több mint egy tucat biztonsági javítás érkezett a Firefox webböngészőhöz.

  9. 4

    A Mautic legújabb kiadása öt biztonsági hibát szüntet meg.

  10. 3

    A MongoDB egy biztonsági hiba miatt kapott frissítést.

Partnerhírek
​A csaló telefonhívásokon és a nem létező gázszámlákon túl

Az ESET kiberbiztonsági szakértői most összefoglalják, milyen más módszerekkel lophatják el a személyes adatainkat – és mit tehetünk azért, hogy ez ne történhessen meg.

​Az ESET kutatói vizsgálták a RansomHub csoportot

Az ESET kutatói átfogó elemzést tettek közzé a zsarolóvírus ökoszisztémában bekövetkezett jelentős változásokról, különös figyelmet fordítva a domináns RansomHub csoportra.

hirdetés
Közösség