Elbukott a MortalKombat zsarolóvírus

​Elérhetővé vált a MortalKombat zsarolóvírus ellenszere, amivel a titkosított fájlok helyreállíthatók.
 

A MortalKombat zsarolóvírus az év elején került a biztonsági hírek élére, amikor a Cisco Talos biztonsági kutatói arra hívták fel a figyelmet, hogy a kártékony program egyre nagyobb intenzitással terjed, különösen az Egyesült Államokban. A szerzemény elsősorban elektronikus levelek révén került fel a rendszerekre. Ezekben az e-mailekben egy ZIP-formátumú, tömörített csatolmány kapott helyet, amelyben egy batch fájl volt megtalálható. Amennyiben a csalóknak sikerült rávenniük a felhasználót, hogy ezt elindítsák, akkor a MortalKombat fájljai egy távoli szerverről letöltődtek a számítógépre, majd kezdetét vette a titkosítás, és végül a zsarolás.
 
A MortalKombat januári térhódítása óta egyebek mellett a Bitdefender kutatói is azon dolgoztak, hogy sikerüljön megtalálni a kártékony program gyenge pontját. Kiderült, hogy van is neki, mivel a vírusírók arra az Xorist nevű kódra építették fel a károkozót, amelyről már 2016 óta ismert, hogy sérülékeny, és dekódolható az általa alkalmazott titkosítás. Ennek kihasználásával mostanra el is készült egy olyan segédprogram, amely képes helyreállítani a MortalKombat által kompromittált állományokat.
 
A Bitdefender ingyenesen használható szoftvere teljes meghajtón vagy akár egy tetszőlegesen kiválasztott mappában is képes felderíteni a MortalKombat nyomait, majd helyreállítani az állományokat. A vállalat úgy alakította ki a programját, hogy az parancssorból is használható legyen, ami céges környezetben könnyítheti meg a tömeges helyreállítást.
 
  1. 3

    A Lenovo Vantage három biztonsági javítással bővült.

  2. 3

    A Splunk Enterprise-hoz biztonsági frissítések érkeztek.

  3. 4

    Az Adobe kritikus veszélyességű hibákat is javított a ColdFusion esetében.

  4. 4

    Az Adobe kiadta az Illsutrator legújabb verzióit, amelyek révén 10 biztonsági hibát szüntetett meg.

  5. 4

    Az Adobe hat sebezhetőséget orvosolt az InDesignban.

  6. 4

    15 biztonsági javítással gyarapodott az Adobe FrameMaker.

  7. 4

    Az SAP kiadta a júliusi biztonsági frissítéseit.

  8. 4

    A Microsoft jelentős mennyiségű hibajavítást tett letölthetővé a Windows-hoz.

  9. 4

    Egy tucat biztonsági frissítés vált letölthetővé az Office szoftvercsomaghoz.

  10. 4

    A Microsoft három biztonsági rést foltozott be az SQL Serveren.

Partnerhírek
Hogyan védhetjük meg a gyerekeket a kibertérben?

A nyári szünet idején a gyerekek több időt töltenek otthon, sokszor felügyelet nélkül – ez pedig nemcsak a fizikai, hanem az online biztonság szempontjából is kihívásokat jelent.

​A csaló telefonhívásokon és a nem létező gázszámlákon túl

Az ESET kiberbiztonsági szakértői most összefoglalják, milyen más módszerekkel lophatják el a személyes adatainkat – és mit tehetünk azért, hogy ez ne történhessen meg.

hirdetés
Közösség