Egyre veszélyesebbé válnak a mobilvírusok

​Miközben a mobilvírusok térhódítása továbbra is csökkenő tendenciát mutat, aközben az igazán veszélyes kártékony programok száma drasztikusan emelkedik.
 

A Kaspersky kiadta az első negyedévre vonatkozó azon jelentését, amelyben a mobilvírusokkal kapcsolatos fejleményeket elemzi. A biztonsági kutatók alapvetően két trendre hívták fel a figyelmet, amelyek közül az egyik igencsak örvendetes, míg a másik annál aggasztóbb.
 
A szakemberek azt figyelték meg, hogy az első negyedévben is csökkent a mobilvírusok száma. Ez a trend 2020 vége óta tart, és reméljük még sokáig tartani is fog. Sajnos azonban a kártékony programok mennyiségének mérséklődése korántsem jelenti azt, hogy hátra lehet dőlni, és el lehet felejteni a különféle ártalmas kódokra visszavezethető mobilbiztonsági kockázatokat. Éppen ellenkezőleg! A biztonsági cég telemetriai adatai ugyanis azt mutatják, hogy a kiberbűnözők elkezdtek a mennyiség helyett a "minőségre" fókuszálni. Ez az esetükben annyit jelent, hogy a mobilvírusokon belül a több kockázatot jelentő, ezáltal a nagyobb károkozásokra alkalmas szerzemények részaránya elkezdett megugrani.


Forrás: Kaspersky
 
Elsősorban az adatlopásra alkalmas trójai és banki trójai programok száma növekszik aggasztó mértékben, hiszen egy év alatt ezek mennyisége megduplázódott. Ez is azt támasztja alá, hogy a kiberbűnözők az erőforrásaikat a számukra kevesebb hasznot hozó reklámprogramokról elkezdték áthelyezni a veszélyesebb vírusok fejlesztésére és terjesztésére.
 
A Kaspersky szerint továbbra is az úgynevezett "kockázatos eszközök" kategóriába sorolt nemkívánatos programok vannak jelen a legnagyobb számban, amelyeket a reklámprogramok követnek. Mögéjük pedig egyre szorosabban zárkóznak fel a trójai programok, amelyek sok esetben a legális banki és egyéb alkalmazások elfedésével, illetve meghamisításával ejtik át a felhasználókat, és kaparintják meg a bizalmas adatokat.


Forrás: Kaspersky
 
Az elmúlt negyedévben a mobil trójai programok mezőnyét egyértelműen a Bray nevű szerzemény uralta, amely az összes trójais fertőzés 81 százalékáért volt felelőssé tehető. Mindezek mellett továbbra is kijelenthető, hogy a vírusterjesztők elsődleges célpontját az Android jelenti.
 
A biztonsági cég szerint semmi jel nem utal arra, hogy a közeljövőben megváltoznának a fentiekben vázolt trendek. Ezért mindenkinek érdemes betartania néhány biztonsági tanácsot:
  • Használjon mobilbiztonsági alkalmazást!
  • Csak olyan appot töltsön le, amire ténylegesen szüksége van!
  • Az alkalmazásoknak csak a valóban szükséges engedélyeket adja meg.
  • Az appok letöltése előtt körültekintően járjon el, még a Google Playen is. Ilyenkor érdemes átböngészni a felhasználói véleményeket is.
 
  1. 3

    A Cisco IOS XE-hez több patch vált elérhetővé.

  2. 3

    A Google ChromeOS két fontos biztonsági javítást kapott.

  3. 4

    Elérhetővé vált a Google Chrome webböngésző legújabb biztonsági frissítése.

  4. 3

    Az IBM biztonsági frissítéseket adott ki a Qradar SIEM megoldásához.

  5. 3

    A cURL fejlesztői négy biztonsági hibáról számoltak be.

  6. 4

    Az Apple egy veszélyes biztonsági hibát javított az iOS és iPadOS operációs rendszerei kapcsán.

  7. 4

    A macOS operációs rendszerhez egy fontos biztonsági frissítés vált telepíthető.

  8. 4

    A Microsoft ezúttal nyolc biztonsági rést foltozott be az Edge webböngészőben.

  9. 4

    A Mozilla fejlesztői kritikus biztonsági hibákat szüntettek meg a Firefoxban.

  10. 4

    A IBM Secure Proxy-hoz két tucat biztonsági frissítés vált elérhetővé.

Partnerhírek
Amikor a gyerekünk hangján követelnek tőlünk pénzt

Minden szülő legrosszabb rémálma felvenni egy ismeretlen számról érkező hívást, és azt hallani, hogy a gyermeke segítségért kiált.

Romantika helyett átverés Valentin-napon?

Az online társkeresés elterjedésével alapjaiban változott meg az emberek közötti kapcsolatteremtés.

hirdetés
Közösség