Egyre több vírus terjed digitális aláírással

Egyre több olyan kártékony program terjed, amelyek érvényes digitális aláírással rendelkeznek. Ez pedig egyes védelmi mechanizmusok átgondolását is szükségessé teszi.
 

A szoftverek megbízhatóságának és integritásának ellenőrzésére már régóta bevált technikának számít a digitális aláírások alkalmazása. A megfelelően aláírt fájlok, kódok ugyanis egy nagyobb biztonsági szintet képviselnek, mivel kizárható a manipulációjuk és a készítőik is visszakövethetők. Sajnos azonban az utóbbi időben mindez már nem ennyire egyértelmű, mivel a vírusírók is felismerték a digitális aláírásban rejlő lehetőségeket.
 
Kezdetben az volt a jellemző, hogy digitális aláírást a komolyabb, elsősorban célzott támadásokban szerepet kapó malware-ek kaptak. Mostanában azonban már jóval több ilyen - megbízhatónak látszó - károkozóval lehet találkozni. Ezt támasztja alá a Chronicle biztonsági cég legutóbbi tanulmánya is, amelynek készítése során a kutatók a VirusTotal adatbázisát vették alaposabban szemügyre annak érdekében, hogy az aláírt kártevőket kiszűrjék.
 
Több ezer aláírt vírus
 
A vizsgálatok során több mint 3.800 olyan malware került elő, amelyek rendelkeztek digitális aláírással. Ráadásul ez mindössze egy év "termése", tehát az elmúlt egy évben VirusTotalra feltöltött kártevőkre vonatkozik.
 
A kutatók arra is kíváncsiak voltak, hogy az aláírásokhoz tartozó tanúsítványok mely hitelesítésszolgáltatóktól (CA) származtak. Ezek toplistája a következőképpen alakult:
  • Sectigo
  • Thawte
  • VeriSign
  • Symantec
  • DigiCert
  • GlobalSign
  • WoSign
  • Go Daddy
 
A szakembereket nem igazán lepte meg a Sectigo (korábban Comodo) első helye, hiszen világszinten ez a legnagyobb, kereskedelmi célú hitelesítésszolgáltató. A VirusTotalon megközelítőleg 2000 olyan kártékony program volt feltárható, amelyek Sectigo-hoz köthető tanúsítványokkal rendelkeztek.
 
A harc már folyik
 
A Chronicle szerint megfigyelhető, hogy a hitelesítésszolgáltatók próbálják felvenni a kesztyűt a kiberbűnözéssel, és a rendelkezésükre álló lehetőségek figyelembevételével gátat szabni az aláírt vírusok terjedésének. Például a Sectigo az utóbbi időben 348 tanúsítványt vont vissza kártékony program terjesztésére hivatkozva.
 
A biztonsági szakemberek azt javasolják, hogy a jövőben szigorúbban kellene ellenőrizni a tanúsítványok kibocsátásakor az igénylő kilétét. Nyilván ez nem minden esetben egyszerű feladat, de e nélkül nehéz lesz tartani a lépést a kiberbűnözéssel. Ráadásul nemcsak a hitelesítésszolgáltatóknál kellene megerősíteni az ellenőrzéseket, hanem azok viszonteladó partnereinél is.
 
A legfontosabb tanulság azonban az, hogy manapság már nem szabad vakon megbízni az aláírt kódokban sem. Ezért a védelmi megoldásokat olyan módon kell konfigurálni, hogy a digitális aláírások ellenőrzése csak egy legyen a sok kontroll közül.
 
  1. 3

    A FreeRDP-hez öt patch vált elérhetővé.

  2. 4

    A Dell biztonsági frissítést adott ki a Custom VMware ESXi-hez.

  3. 4

    A Google kritikus veszélyességű sebezhetőségeket orvosolt a Chrome webböngésző kapcsán.

  4. 3

    Az IBM QRadar SIEM-hez egy biztonsági javítás érkezett.

  5. 3

    A Fortinet FortiNAC-F kapcsán egy biztonsági hibára derült fény.

  6. 4

    A Firefox legújabb kiadása számos sebezhetőséget orvosolt.

  7. 4

    A CrushFTP fejlesztői egy biztonsági rést foltoztak be.

  8. 4

    A GNU C Library kapcsán egy veszélyes biztonsági résre derült fény.

  9. 4

    A Microsoft Edge legújabb verziója számos sebezhetőséget szüntet meg.

  10. 4

    Kritikus fontosságú hibajavítás vált elérhetővé a ChromeOS-hez.

Partnerhírek
Amikor a gyerekünk hangján követelnek tőlünk pénzt

Minden szülő legrosszabb rémálma felvenni egy ismeretlen számról érkező hívást, és azt hallani, hogy a gyermeke segítségért kiált.

Romantika helyett átverés Valentin-napon?

Az online társkeresés elterjedésével alapjaiban változott meg az emberek közötti kapcsolatteremtés.

hirdetés
Közösség