Egyre csak okosodik a Black-T féreg
A Black-T nevű féreg egyre több funkcióval rendelkezik. A legújabb variánsa nem kizárólag kriptopénzt bányászik, hanem jelszavakat is lop.
A TeamTNT kibercsoporthoz köthető Black-T idén már többször került a biztonsági hírek élére. Először akkor, amikor májusban a MalwareHunterTeam és a Trend Micro szakértői azt vették észre, hogy a károkozó képes nem megfelelően védett Docker konténerek, illetve Kubernetes alapú infrastruktúrák ostromlására. A féreg egy-egy sikeres támadás során egy saját konténert hozott létre, amelyekből végrehajtotta a nemkívánatos tevékenységeit. Ezek pedig leginkább Monero bányászatra terjedtek ki.
Augusztusban a Cado Security kutatói arról számoltak be, hogy a féreg érdeklődést kezdett mutatni az AWS-hez köthető hitelesítő adatok iránt, vagyis jelszólopásba kezdett. Ezt a tulajdonságát mind a mai napig megőrizte, sőt a vírusírók tovább is gondolták a lehetőségeiket.
A Black-T legújabb variánsa két olyan összetevővel bővült, amelyek alkalmasak a memóriában titkosítatlanul tárolt jelszavak kigyűjtésére, illetve kiszivárogtatására. Ehhez a vírusírók egyrészt a mimipy (Windows, Linux, macOS), másrészt a mimipenguin (Linux) eszközöket vetették be. Ezek a Mimikatz-hoz hasonló képességekkel rendelkeznek. Amennyiben sikerül jelszót bezsebelniük, akkor a károkozó azt rögtön feltölti a támadók által felügyelt távoli kiszolgálókra.
A Black-T azonban nem kizárólag a jelszólopás terén fejlődött, mivel olyan komponensekkel is gyarapodott, amelyek a fertőzött hálózatok feltérképezését segítik elő. A kártevő immár három hálózatfelderítő összetevővel rendelkezik, amelyek közül az egyik elkezdte a 5555-ös port figyelését, vagyis az Androidos eszközök felé kezdtek elmozdulni a támadók.
A fentiek alapján elmondható, hogy a Black-T fejlesztése gőzerővel zajlik, és egyre komolyabb fenyegetést jelent a vállalati, intézményi hálózatokra nézve. Az ellene való védekezés pedig nem is feltétlenül könnyű, hiszen a kártevő több esetben alapvetően ártalmatlan eszközöket fordít a saját javára.
-
A Lenovo Vantage három biztonsági javítással bővült.
-
A Splunk Enterprise-hoz biztonsági frissítések érkeztek.
-
Az Adobe kritikus veszélyességű hibákat is javított a ColdFusion esetében.
-
Az Adobe kiadta az Illsutrator legújabb verzióit, amelyek révén 10 biztonsági hibát szüntetett meg.
-
Az Adobe hat sebezhetőséget orvosolt az InDesignban.
-
15 biztonsági javítással gyarapodott az Adobe FrameMaker.
-
Az SAP kiadta a júliusi biztonsági frissítéseit.
-
A Microsoft jelentős mennyiségű hibajavítást tett letölthetővé a Windows-hoz.
-
Egy tucat biztonsági frissítés vált letölthetővé az Office szoftvercsomaghoz.
-
A Microsoft három biztonsági rést foltozott be az SQL Serveren.
A nyári szünet idején a gyerekek több időt töltenek otthon, sokszor felügyelet nélkül – ez pedig nemcsak a fizikai, hanem az online biztonság szempontjából is kihívásokat jelent.
Az ESET kiberbiztonsági szakértői most összefoglalják, milyen más módszerekkel lophatják el a személyes adatainkat – és mit tehetünk azért, hogy ez ne történhessen meg.
OLDALUNK
RSSImpresszum
Hirdetési információk
Adatvédelem
Felhasználási feltételek
Hozzászólási szabályzat