Egymásra támadtak a WordPress oldalak
Egy botnet immár több mint 20 ezer WordPress alapú weboldalt kebelezett be, és egyre csak terebélyesedik.
A legnépszerűbb, nyílt forráskódú tartalomkezelők elleni kibertámadások nem új keletűek. Számos alkalommal láttunk már olyan esetet, amikor leginkább automatizált módon, különféle sebezhetőségek kihasználásával igyekeztek a támadók weboldalakat hatalmukba keríteni vagy akár megfertőzni különböző nemkívánatos kódokkal. Azonban a WordPress biztonságával foglalkozó Defiant cég által feltárt legutóbbi akció minden korábbinál koordináltabbnak tűnik, és nem is könnyű gátat szabni neki.
A biztonsági kutatók vizsgálatai arra világítottak rá, hogy az új botnet egyelőre arra alkalmas, hogy egyre szélesebb körbe vonjon be maga alá újabb webhelyeket. Ehhez a már megfertőzött oldalakat is segítségül hívja, így a támadók rendelkezésére álló erőforrások tulajdonképpen önmagukat gerjesztik.
A botnet mögött egy többszintű infrastruktúra húzódik meg. A jelenlegi információk szerint legalább három vezérlőszerver tartozik hozzá, amelyekről a fertőzött oldalak információkat, parancsokat szereznek be. A vezérlőszervereket a csalók a Best-Proxies.ru proxy szolgáltatásai mögé rejtik. (Ez az orosz szolgáltatás jelenleg 14 ezer proxy kiszolgálót üzemeltet.) Az infrastruktúra legalsó szintjén pedig a több ezer fertőzött weboldal található.

Forrás: Defiant
A kompromittált webhelyekben lévő kódok feladata, hogy a vezérlőszerverekről lekérdezzék az új célpontok listáját, és azok ellen brute force támadásokat kezdeményezzenek. Ennek során a WordPress XML-RPC képességeit használják ki. Vagyis API-kon keresztül előre meghatározott felhasználónév és jelszó párosok próbálgatásával igyekeznek kipuhatolni érvényes hitelesítő adatokat. Ebben a folyamatban a legfontosabb szerep a WordPress-hez tartozó xmlrpc.php fájlra hárul, amely fogadja a kéréseket. Sajnos ez "gyárilag" nem rendelkezik brute force elleni védelemmel, vagyis a támadókódok a végtelenségig próbálkozhatnak.
Prémium előfizetéssel!
-
A Cisco két súlyos sérülékenységet szüntetett meg az Identity Services Engine-ben.
-
A Python öt biztonsági hibajavítással lett gazdagabb.
-
A Trend Micro Password Manager kapcsán egy újabb biztonsági rendellenességre derült fény.
-
A Brother nyomtatói és multifunkciós készülékei kapcsán 8 biztonsági hibára derült fény.
-
A Google ezúttal három biztonsági rést foltozott be a Chrome böngészőn.
-
Több mint egy tucat biztonsági javítás érkezett a Firefox webböngészőhöz.
-
A Mautic legújabb kiadása öt biztonsági hibát szüntet meg.
-
A MongoDB egy biztonsági hiba miatt kapott frissítést.
-
A Pure-ftpd fejlesztői egy biztonsági hiba miatt adtak ki frissítést.
-
Az IBM 18 biztonsági hibát javított a QRadar SIEM rendszerében.
Az ESET kiberbiztonsági szakértői most összefoglalják, milyen más módszerekkel lophatják el a személyes adatainkat – és mit tehetünk azért, hogy ez ne történhessen meg.
Az ESET kutatói átfogó elemzést tettek közzé a zsarolóvírus ökoszisztémában bekövetkezett jelentős változásokról, különös figyelmet fordítva a domináns RansomHub csoportra.
OLDALUNK
RSSImpresszum
Hirdetési információk
Adatvédelem
Felhasználási feltételek
Hozzászólási szabályzat