Egymásra támadtak a WordPress oldalak

Egy botnet immár több mint 20 ezer WordPress alapú weboldalt kebelezett be, és egyre csak terebélyesedik.
 

A legnépszerűbb, nyílt forráskódú tartalomkezelők elleni kibertámadások nem új keletűek. Számos alkalommal láttunk már olyan esetet, amikor leginkább automatizált módon, különféle sebezhetőségek kihasználásával igyekeztek a támadók weboldalakat hatalmukba keríteni vagy akár megfertőzni különböző nemkívánatos kódokkal. Azonban a WordPress biztonságával foglalkozó Defiant cég által feltárt legutóbbi akció minden korábbinál koordináltabbnak tűnik, és nem is könnyű gátat szabni neki.
 
A biztonsági kutatók vizsgálatai arra világítottak rá, hogy az új botnet egyelőre arra alkalmas, hogy egyre szélesebb körbe vonjon be maga alá újabb webhelyeket. Ehhez a már megfertőzött oldalakat is segítségül hívja, így a támadók rendelkezésére álló erőforrások tulajdonképpen önmagukat gerjesztik.
 
A botnet mögött egy többszintű infrastruktúra húzódik meg. A jelenlegi információk szerint legalább három vezérlőszerver tartozik hozzá, amelyekről a fertőzött oldalak információkat, parancsokat szereznek be. A vezérlőszervereket a csalók a Best-Proxies.ru proxy szolgáltatásai mögé rejtik. (Ez az orosz szolgáltatás jelenleg 14 ezer proxy kiszolgálót üzemeltet.) Az infrastruktúra legalsó szintjén pedig a több ezer fertőzött weboldal található.


Forrás: Defiant
 
A kompromittált webhelyekben lévő kódok feladata, hogy a vezérlőszerverekről lekérdezzék az új célpontok listáját, és azok ellen brute force támadásokat kezdeményezzenek. Ennek során a WordPress XML-RPC képességeit használják ki. Vagyis API-kon keresztül előre meghatározott felhasználónév és jelszó párosok próbálgatásával igyekeznek kipuhatolni érvényes hitelesítő adatokat. Ebben a folyamatban a legfontosabb szerep a WordPress-hez tartozó xmlrpc.php fájlra hárul, amely fogadja a kéréseket. Sajnos ez "gyárilag" nem rendelkezik brute force elleni védelemmel, vagyis a támadókódok a végtelenségig próbálkozhatnak.
 
Mit lehet tenni
 
A Defiant minden WordPress alapú weboldal tulajdonosának, üzemeltetőjének, fejlesztőjének azt javasolja, hogy alkalmazzanak olyan bővítményeket, kódokat, amelyek brute force elleni védelmet biztosítanak az API-hívások esetében is. Emellett természetesen a WordPress rendszeres frissítése, és a kellő erősségű jelszavak alkalmazása is lényeges.
 
  1. 3

    A Trend Micro Deep Security Agent for Windows egy biztonsági hibát rejt.

  2. 4

    A Google Chrome legújabb verziója négy biztonsági hibajavítással érkezett.

  3. 4

    A Fortinet kritikus veszélyességű hibáról adott tájékoztatást.

  4. 3

    Az Apache Tomcat két sebezhetőséget tartalmaz.

  5. 4

    Számos biztonsági javítás érkezett a Foxit PDF-kezelő szoftverekhez.

  6. 3

    Fél tucat biztonsági javítás érkezett a Moodle-hoz.

  7. 4

    Egyre intenzívebben használják ki a támadók az Apache Struts biztonsági hibáját.

  8. 4

    A Google ChromeOS két biztonsági javítást kapott.

  9. 4

    A GFI Archiver három biztonsági hibát tartalmaz.

  10. 4

    Az SAP tíz új és három frissített biztonsági tájékoztatóban számolt be sebezhetőségekről.

Partnerhírek
​Ki vigyáz az adataidra, ha te nem?

Találkoztál már az online térben adathalászokkal? Estél már áldozatául vírusoknak, hackereknek? Ismered az online veszélyeket és védekezel is ellenük?

Új funkciókat kaptak az ESET otthoni védelmi szofverei

​Az ESET HOME Security legújabb verziója új és továbbfejlesztett funkciókkal véd a személyazonosságlopás, az adathalászat és más fenyegetések ellen.

hirdetés
Közösség