Egész jól megúsztuk a Petya pusztítását
A telemetriai adatok azt támasztják alá, hogy Magyarország viszonylag kevésbé volt érintetett a keddi vírustámadásban.
Kedd óta folyamatosan érkeznek jelentések a Petya zsaroló vírusról. Az Ukrajna és Oroszország területéről indult kibertámadás világszerte okozott hálózati leállásokat, megbénította számos vállalat informatikai rendszerét, és jelentős károkhoz vezetett.
Az ESET legfrissebb statisztikájából egyértelműen látszik, hogy Ukrajnában következett be a legtöbb fertőzés, mögötte Németország és Lengyelország szerepel a rögtönzött toplistán. Magyarország ezekhez az országokhoz képest jóval kisebb mértékben fertőződött: a Petya legújabb variánsa által okozott támadások mindössze 0,15 százaléka jelentkezett hazánkban.

Az ESET szakértői feltárták a globális vírustámadás forrását. A támadók az M.E.Doc számviteli program frissítéseibe rejtették a fertőző kódot. Így szoftverfrissítéseknek álcázva jutották be a Petya kódját számos ukrajnai vállalkozás hálózatába, köztük több pénzintézet rendszerébe is.
A biztonsági cég kiemelte, hogy a zsarolók üzenetében megadott adatokon keresztül a fizetés már nem lehetséges, miután a csalók postafiókját blokkolta egy német szolgáltató.
Noha a magyarországi adatok viszonylag békés képet festenek, azért nem szabad elbizakodottá válni. Azon cégeket, amelyeket elért a Petya - akár csak a külföldi anyavállalaton keresztül - azokat biztosan nem vigasztalja a kedvező statisztikai adat.
-
A GIMP egy jogosulatlan kódfuttatásra módot adó hibát tartalmaz.
-
A Zyxel egyes AP-k esetében egy biztonsági rést foltozott be.
-
A Google Chrome kritikus biztonsági frissítést kapott.
-
Az ImageMagick négy sebezhetőség miatt kapott frissítést.
-
A Git fontos biztonsági hibajavításokat kapott.
-
Az Apache HTTP Server jelentős biztonsági frissítést kapott.
-
A Lenovo Vantage három biztonsági javítással bővült.
-
A Splunk Enterprise-hoz biztonsági frissítések érkeztek.
-
Az Adobe kritikus veszélyességű hibákat is javított a ColdFusion esetében.
-
Az Adobe kiadta az Illsutrator legújabb verzióit, amelyek révén 10 biztonsági hibát szüntetett meg.
A nyári szünet idején a gyerekek több időt töltenek otthon, sokszor felügyelet nélkül – ez pedig nemcsak a fizikai, hanem az online biztonság szempontjából is kihívásokat jelent.
Az ESET kiberbiztonsági szakértői most összefoglalják, milyen más módszerekkel lophatják el a személyes adatainkat – és mit tehetünk azért, hogy ez ne történhessen meg.
OLDALUNK
RSSImpresszum
Hirdetési információk
Adatvédelem
Felhasználási feltételek
Hozzászólási szabályzat