E-mail mellékleteket lop az Emotet trójai

​A globálisan terjedő levélszemét egy jelentős részéért felelős Emotet botnet ismét nagyon aktív. Már e-mail csatolmányokat is meglovasít.
 

Az Emotet kártékony hálózat kiépítését végző - hasonló nevű - trójai program 2014-ben jelent meg először. Akkor elsősorban azzal hívta fel magára a figyelmet, hogy banki adatokat kezdett lopkodni a fertőzött számítógépekről. Aztán a mögötte álló kiberbanda elkezdte továbbfejleszteni a károkozót, amely egyre inkább spamelésre és egyéb kártékony programok terjesztésére vált alkalmassá. Az elmúlt években szerepet kapott egyebek mellett olyan hírhedt kártevők szaporításában, mint amilyen például a Trickbot, a Ryuk és a QakBot. Ezek adatlopásra és zsarolásra kiélezett kártevők.
 
Az Emotet kapcsán az elmúlt 5-6 hónapban jó hírek érkeztek, ugyanis a botnet jelentősen veszített erejéből. Már-már azt lehetett gondolni, hogy a kiberbűnözők felhagynak a használatával. Azonban az öröm nem tartott sokáig, ugyanis a Cofense biztonsági cég szakértői az elmúlt hetekben ismét jelentős aktivitásnövekedést mutattak ki a botnet kapcsán, amely megint jelentős mértékben "szórja" a levélszemetet világszerte.
 
A botnet ismételt aktivitása során a szakemberek arra figyeltek fel, hogy az adathalászat terén a kiberbűnözők megpróbáltak újítani. A trükkjük (amely nem teljesen új keletű, mivel már tavaly is voltak hasonló próbálkozások más károkozók esetében) a megtévesztést szolgálja. A fertőzött számítógépekről eddig e-mail üzeneteket és címlistákat loptak, amiket felhasználtak további célpontok ostromlása során. Most pedig már az elektronikus levelek mellékleteit is kiszivárogtatják, hogy ezáltal még autentikusabbnak tűnő küldeményeket tudjanak terjeszteni. A levelek üzenetébe pedig továbbra is elhelyeznek egy linket, amiről különféle számítógépes vírusok töltődhetnek le.


Egy kártékony e-mail
Forrás: Cofense
 
Az Emotet az elmúlt hetekben először a Trickbot trójait terjesztette, majd átállt a QakBot károkozó szaporítására. A Cofense szerint egyes esetekben pedig már a ProLock zsarolóprogram is felkerült a botnet "menüjére".
 
 
  1. 3

    Az Apache Hive fejlesztői egy biztonsági hibát javítottak.

  2. 5

    A Google Chrome egy kritikus veszélyességű, nulladik napi biztonsági rést foltozott be a Chrome webböngészőn.

  3. 5

    A Cisco két súlyos sérülékenységet szüntetett meg az Identity Services Engine-ben.

  4. 3

    A Python öt biztonsági hibajavítással lett gazdagabb.

  5. 3

    A Trend Micro Password Manager kapcsán egy újabb biztonsági rendellenességre derült fény.

  6. 4

    A Brother nyomtatói és multifunkciós készülékei kapcsán 8 biztonsági hibára derült fény.

  7. 4

    A Google ezúttal három biztonsági rést foltozott be a Chrome böngészőn.

  8. 4

    Több mint egy tucat biztonsági javítás érkezett a Firefox webböngészőhöz.

  9. 4

    A Mautic legújabb kiadása öt biztonsági hibát szüntet meg.

  10. 3

    A MongoDB egy biztonsági hiba miatt kapott frissítést.

Partnerhírek
​A csaló telefonhívásokon és a nem létező gázszámlákon túl

Az ESET kiberbiztonsági szakértői most összefoglalják, milyen más módszerekkel lophatják el a személyes adatainkat – és mit tehetünk azért, hogy ez ne történhessen meg.

​Az ESET kutatói vizsgálták a RansomHub csoportot

Az ESET kutatói átfogó elemzést tettek közzé a zsarolóvírus ökoszisztémában bekövetkezett jelentős változásokról, különös figyelmet fordítva a domináns RansomHub csoportra.

hirdetés
Közösség