Durvulnak az androidos és a Mac-es vírusok

Manapság már nemcsak a Windows-os kártékony programok burjánzanak, mivel az Android és a Mac is egyre gyakrabban kerül célkeresztbe.
 

Az AV-TEST kiadta az első negyedévre vonatkozó biztonsági felmérését, amely azt mutatja, hogy továbbra is intenzíven keresik a vírusírók a számukra kínálkozó lehetőségeket. Az még semmiféle meglepetést nem okozott, hogy továbbra is a Windows-os kártevők jelentik a legfőbb problémát. Ezek részaránya a rosszindulatú programokon belül több mint 77 százalékra adódott. Ebből a szempontból a második helyen az androidos kártevők szerepelnek a maguk 5,8 százalékos részesedésével. A többi nemkívánatos programra pedig a Mac, a Linux és az IoT-eszközök kapcsán derült fény.


Forrás: AV-TEST
 
A felmérés szerint tavaly 127,5 millió vírusmintáról szerzett tudomást az AV-TEST, ami 14 százalékos csökkenésnek felel meg 2015-höz képest. Ugyanakkor az idei első negyedévben némileg fura módon alakult a statisztika, ugyanis meglehetősen nagy kiugrások figyelhetők meg benne. Különösen igaz ez a Mac-es károkozókra, amelyek az első hónapokban roppant módon elkezdtek szaporodni, aztán szerencsére némi megnyugvás következett. Az év eleje igazolta, hogy az Apple platformja is egyre inkább felkelti a kiberbűnözők figyelmét, akik legnagyobb számban trójai programokkal igyekeznek megkárosítani a felhasználókat. Ezek mellett a ransomware programok is felütötték a fejüket Mac OS X, illetve macOS alatt, de szerencsére ezek száma még elenyésző.
 
Ami a Windows-os érát illeti, a legfontosabb, hogy miközben a zsaroló programokról esik a legtöbb szó, aközben valójában ezek csak egy kis szeletét adják a teljes fenyegetettségi térképnek. A mezőnyt a vírusok, férgek és trójai programok uralják, míg a ransomware típusú károkozók a teljes paletta 0,94 százalékát fedik le. A rossz hírnevüket tehát elsősorban nem a mennyiségük miatt szerezték, hanem az általuk okozott károk nagysága miatt. Sajnos nagyon látványosan képesek tönkre tenni a felhasználók digitális értékeit. Eközben például a banki trójai programok sokkal nagyobb számban, de a háttérbe húzódva, észrevétlenül gyűjtögetik a bizalmas adatokat.


Forrás: AV-TEST
 
Az Android kompatibilis kártevők esetében egyértelműen a trójai programok vannak túlsúlyban. A Google platformjára is jelentek már meg zsaroló programok, de ezek részaránya csak 0,22 százalék. Viszont a harmadik negyedévben észrevehető növekedést produkáltak, így a jövőben mind inkább számolni kell majd a jelenlétükkel.
 
Nem minden a mennyiség
 
A kártékony programok terjedési ütemének megfigyelése és a fertőzések számának vizsgálata nem elegendő ahhoz, hogy megfelelő képet kapjunk a kártevők világáról. Van ugyanis még egy fontos szempont: a minőség. Az AV-TEST arra hívta fel a figyelmet, hogy az utóbbi időben is az tapasztalható, hogy mind kifinomultabb kártékony programok jelennek meg. Ezeknek mind az időben történő detektálásuk, mind a későbbi felismerésük nehézségekbe ütközik. A zsaroló programoknál pedig minderre rátesz egy lapáttal, hogy e károkozók egyre jobban kidolgozott módon valósítják meg a titkosítással összefüggő feladataikat, így az állományok dekódolását mind reménytelenebbé teszik a felhasználók és a biztonsági cégek számára. 
 
  1. 3

    A TinyMCE kapcsán XSS-hibákra derült fény.

  2. 4

    A GLPI fejlesztői két veszélyes biztonsági résről számoltak be.

  3. 3

    Öt biztonsági rést foltoztak be a GitLab fejlesztői.

  4. 3

    A FreeRDP-hez öt patch vált elérhetővé.

  5. 4

    A Dell biztonsági frissítést adott ki a Custom VMware ESXi-hez.

  6. 4

    A Google kritikus veszélyességű sebezhetőségeket orvosolt a Chrome webböngésző kapcsán.

  7. 3

    Az IBM QRadar SIEM-hez egy biztonsági javítás érkezett.

  8. 3

    A Fortinet FortiNAC-F kapcsán egy biztonsági hibára derült fény.

  9. 4

    A Firefox legújabb kiadása számos sebezhetőséget orvosolt.

  10. 4

    A CrushFTP fejlesztői egy biztonsági rést foltoztak be.

Partnerhírek
Amikor a gyerekünk hangján követelnek tőlünk pénzt

Minden szülő legrosszabb rémálma felvenni egy ismeretlen számról érkező hívást, és azt hallani, hogy a gyermeke segítségért kiált.

Romantika helyett átverés Valentin-napon?

Az online társkeresés elterjedésével alapjaiban változott meg az emberek közötti kapcsolatteremtés.

hirdetés
Közösség