Duplán zsarol a csevegős vírus

​A Night Sky nevű zsarolóprogram a felhasználók értékes állományai mellett adatokat is kiszivárogtat, majd előáll a követeléseivel.
 

Már tavaly is jelentős mennyiségben terjedtek az olyan típusú zsarolóvírusok, amelyek - a korábbiaktól eltérően - nem kizárólag fájlok titkosításával okoztak károkat, hanem adatlopásból is kivették a részüket. A vírusterjesztők ugyanis rájöttek arra, hogy egyre több helyen fordítanak figyelmet a biztonsági mentésekre, amelyekből a tönkretett állományokat anélkül tudják helyreállítani az áldozatok, hogy kifizetnék a váltságdíjat. Ezért a csalók úgy döntöttek, hogy egy újabb, másodlagos zsarolási lehetőséget is bevetnek, és azzal fenyegetik meg a felhasználókat, hogy ha nem fizetnek, akkor az ellopott adataikat közzéteszik az interneten. Pontosan e taktikát követi az egyik legújabb zsarolóvírus is, amely a Night Sky nevet kapta.
 
A MalwareHunterteam által elemzett kártékony program a számítógépek megfertőzését követően összegyűjti az értékes adatokat, majd azokat feltölti egy távoli kiszolgálóra. Ezt követően áll neki a fájlok titkosításának. Kivételt csak a futtatható állományokkal, valamint a Windows rendszerkönyvtáraival tesz annak érdekében, hogy az operációs rendszer működőképes maradjon. A kompromittált állományok fájlnevét .nightsky kiterjesztéssel egészíti ki.
 
A zsarolóvírus a fertőzött számítógépen egy NightSkyReadMe.hta nevű fájlt is elhelyez, amely a követeléseket tartalmazza. A csalók ezúttal nem Tor technikák révén próbálnak kommunikálni az áldozatokkal, hanem egy e-mail címet adnak meg, valamint lehetőséget biztosítanak a Rocket.Chat szolgáltatáson keresztül történő chatelésre. Az ehhez szükséges hivatkozás is megtalálható a vírus HTA-fájljában.
 

 
 
Olvassa tovább
Prémium előfizetéssel!
 
  1. 4

    A Git fontos biztonsági hibajavításokat kapott.

  2. 4

    Az Apache HTTP Server jelentős biztonsági frissítést kapott.

  3. 3

    A Lenovo Vantage három biztonsági javítással bővült.

  4. 3

    A Splunk Enterprise-hoz biztonsági frissítések érkeztek.

  5. 4

    Az Adobe kritikus veszélyességű hibákat is javított a ColdFusion esetében.

  6. 4

    Az Adobe kiadta az Illsutrator legújabb verzióit, amelyek révén 10 biztonsági hibát szüntetett meg.

  7. 4

    Az Adobe hat sebezhetőséget orvosolt az InDesignban.

  8. 4

    15 biztonsági javítással gyarapodott az Adobe FrameMaker.

  9. 4

    Az SAP kiadta a júliusi biztonsági frissítéseit.

  10. 4

    A Microsoft jelentős mennyiségű hibajavítást tett letölthetővé a Windows-hoz.

Partnerhírek
Hogyan védhetjük meg a gyerekeket a kibertérben?

A nyári szünet idején a gyerekek több időt töltenek otthon, sokszor felügyelet nélkül – ez pedig nemcsak a fizikai, hanem az online biztonság szempontjából is kihívásokat jelent.

​A csaló telefonhívásokon és a nem létező gázszámlákon túl

Az ESET kiberbiztonsági szakértői most összefoglalják, milyen más módszerekkel lophatják el a személyes adatainkat – és mit tehetünk azért, hogy ez ne történhessen meg.

hirdetés
Közösség