Csökkentett módban öli meg a fájlokat a REvil zsarolóvírus

​A REvil zsarolóprogram csökkentett módban indítja újra a Windows-t, majd minden értékes fájlt letitkosít. Eközben a felhasználó jelszavát sem kíméli.
 

A REvil zsarolóvírus napjaink egyik legtöbb problémát okozó kártékony programja. Folyamatosan fejlődik, és rendszeresen hívja fel magára a figyelmet az új képességeivel. Márciusban azzal került be a biztonsági hírekbe, hogy a fertőzött számítógépeken a Windows-t csökkentett módban indította újra, és így próbálta meg titkosítani a fájlokat.
 
Felmerül a kérdés, hogy miért is jó a vírusnak a csökkentett mód. Elsősorban azért, mert így nem indulnak el olyan szolgáltatások, amelyek fájlokat zárolnának. Így például az adatbáziskezelők sem, ezért akár nagyobb adatbázisok is kompromittálhatóvá válhatnak. A károkozó szempontjából további előny, hogy csökkentett módban nagyobb valószínűséggel tudja kikerülni a biztonsági szoftvereket és a biztonsági mentések sem futnak.
 
Persze a csökkentett módnak hátránya is van a vírus működése szempontjából. Egyrészt nagyon feltűnő a fertőzés, hiszen egy lebutított Windows indul el a felhasználó számára. Másrészt az újraindítást követően a felhasználónak ismét be kell jelentkeznie az operációs rendszerbe, és ekkor könnyen gyanút foghat. Ha pedig elmarad a hitelesítés, akkor a REvil sem tudja véghez vinni a károkozását. Ez utóbbi hátrányt azonban a kártevő legújabb variánsa már kiküszöböli.
 

 
 
Olvassa tovább
Prémium előfizetéssel!
 
  1. 4

    A Microsoft Edge két biztonsági hiba miatt kapott frissítést.

  2. 4

    A WordPress kompatibilis Forminator bővítmény súlyos biztonsági hibát tartalmaz.

  3. 3

    A Graylog esetében egy biztonsági hiba megszüntetésére nyílt lehetőség.

  4. 4

    A Tenable Nessus három biztonsági frissítést kapott.

  5. 3

    Az Apache Hive fejlesztői egy biztonsági hibát javítottak.

  6. 5

    A Google Chrome egy kritikus veszélyességű, nulladik napi biztonsági rést foltozott be a Chrome webböngészőn.

  7. 5

    A Cisco két súlyos sérülékenységet szüntetett meg az Identity Services Engine-ben.

  8. 3

    A Python öt biztonsági hibajavítással lett gazdagabb.

  9. 3

    A Trend Micro Password Manager kapcsán egy újabb biztonsági rendellenességre derült fény.

  10. 4

    A Brother nyomtatói és multifunkciós készülékei kapcsán 8 biztonsági hibára derült fény.

Partnerhírek
​A csaló telefonhívásokon és a nem létező gázszámlákon túl

Az ESET kiberbiztonsági szakértői most összefoglalják, milyen más módszerekkel lophatják el a személyes adatainkat – és mit tehetünk azért, hogy ez ne történhessen meg.

​Az ESET kutatói vizsgálták a RansomHub csoportot

Az ESET kutatói átfogó elemzést tettek közzé a zsarolóvírus ökoszisztémában bekövetkezett jelentős változásokról, különös figyelmet fordítva a domináns RansomHub csoportra.

hirdetés
Közösség