Családbiztonság: YouTube, a mindent elöntő csatorna

Családbiztonsági cikksorozatunk folytatásaként a YouTube-ot vesszük szemügyre, és megvizsgáljuk, miként lehet biztonságosabbá tenni az online videózást a gyermekek számára.
 

Az életkornak megfelelő műsorok kiválasztását a tévék esetében a képernyőn és a műsorújságokban is feltüntetett jelölések igyekeznek megkönnyíteni, így a szülők is könnyebb helyzetben vannak, ha korlátokat szeretnének kijelölni gyermekeik számára. Igen ám, de a tévézés egyre inkább háttérbe szorul, és ma már a filmeket a gyerekek is inkább az interneten nézik, ahol nincsenek ilyen életkori "kapaszkodók". A következőkben bemutatjuk, miként lehet egy kis odafigyeléssel biztonságosabbá tenni az online videózást!

Együtt a legbiztonságosabb

Mindenféle technikai szűrőnél vagy más biztonsági megoldásnál hatékonyabb, s nem utolsósorban gyermekbarátabb, ha a szülők "élőben" kísérik figyelemmel, hogy mit néz gyermekük az interneten. Ennek még egy plusz előnye van: ha a kicsi csak a szülők jelenlétében internetezhet, az már eleve időkorlátok közé szorítja ezt a tevékenységet, hiszen nem sok szülő ér rá órákig ülni gyermeke mellett a számítógépnél...

Távfelügyelet - a láthatatlan jelenlét

A cél tehát annak biztosítása, hogy a gyerekek csak a nekik szóló tartalmakkal találkozzanak, és ne tudjanak olyan videókat megtekinteni, amelyek még nem nekik valók. Ehhez a szülői odafigyelés mellett szerencsére technikai lehetőségek is rendelkezésre állnak.

A szülői felügyeleti megoldásokat a YouTube-on keresztül fogjuk bemutatni, hiszen ez az a videós szolgáltatás, amely jelenleg világszerte a legnépszerűbb: az oldalon naponta átlagosan négymilliárd (!) videót tekintenek meg a látogatók. A nagy népszerűség ugyanakkor azt is eredményezi, hogy a felhasználók egyre fiatalabb korban akarnak csatlakozni ehhez az internetes közösséghez. A Facebookhoz hasonlóan ugyan a YouTube is 13 éves korhatárhoz köti a regisztrációt, de ez természetesen nem jelenti azt, hogy a fiatalabb korosztály valóban nem jelenik meg a videomegosztó felhasználóinak népes táborában, hiszen a regisztrációs szabályok még egy gyerek számára is könnyedén kijátszhatók...

Gyermekbarát keresés a YouTube-on

2010 óta a YouTube-on is van olyan beállítási lehetőség, amely a kereséseket szűri és nem jelenít meg olyan találatokat, amelyek a fiatalok számára károsak lehetnek. Ez nagyon örvendetes fejlődési irány és e funkció használata mindenképpen ajánlott, de sajnos ez korántsem jelent 100 százalékos védelmet minden nemkívánatos tartalommal szemben.


Az úgynevezett biztonságos keresési üzemmód alapértelmezetten kikapcsolt állapotban van, de a beállítása szerencsére nagyon egyszerű: az oldal alján a Biztonság menüpontban lehet aktiválni a tartalomszűrést. Arra is van lehetőség, hogy a YouTube fiókba bejelentkezve a beállítások megőrzéséről gondoskodjunk.


Ezek a beállítások azonban mindig csak az aktuális böngészőre érvényesek, így ha egy számítógépen több webböngésző alkalmazást (Firefox, Google Chrome, Internet Explorer, stb.) is használunk, akkor mindegyik esetében külön-külön kell elvégezni a beállítást. Sőt, a böngészési előzmények törlése esetén a biztonságos üzemmód nagy valószínűséggel ismét inaktívvá válik.

Lejátszási listák készítése

Az óvatosabb szülők dönthetnek úgy is, hogy nem bízzák gyermekeikre a filmek, videók keresését, hanem maguk állítanak össze számukra ún. lejátszási listákat. Ehhez mindössze egy YouTube regisztrációra van szükség, s a listák összeállítása és elmentése után máris lehet folyamatosan, megszakítás nélkül nézni a kiválasztott filmeket. Üröm az örömben, hogy a gyerekek a szülők távollétében egyetlen kattintással elhagyhatják a "biztonságos zónát", így sajnos ez a módszer sem nyújt tökéletes biztonságot.


Ki, mit nézett?

Néha csak eső után köpönyeg, de a YouTube lehetőséget ad arra is, hogy a szülők ellenőrizhessék gyermekeik filmnézési szokásait. Bejelentkezés után a felső menüből elérhető „Történelem” menüpont alatt meg lehet nézni, hogy hol járt, mit nézett a gyermek, s a nem kívánatos videók a jövőre nézve le is tilthatók. Ez is valami...


S mit mutatunk meg mi gyermekünkből?

A gyermekük internethasználati szokásai miatt aggódó szülők hajlamosak néha megfeledkezni arról, hogy gyakran ők maguk sem tartják be a legelemibb biztonsági szabályokat — például akkor, amikor családi videóikat bárki számára hozzáférhetővé teszik egy videómegosztón. A visszaélések elkerülésére sok esetben célszerű a teljes nyilvánosság helyett lehet csak a „privát” megosztási lehetőséget választani és érdemes a videókhoz fűzhető kommenteket, megjegyzéseket is folyamatosan figyelemmel kísérni és moderálni: ezek megjelenítése csatornánként vagy videónként szabályozható, tiltható, illetve engedélyhez köthető.

Segítsünk mi is!

Bár a YouTube fejlesztői is egyre több figyelmet fordítanak az oldal családbarát funkcióira, mi magunk is tehetünk azért, hogy a videomegosztó biztonságosabb legyen. Megjelölhetjük, ha egy videót károsnak ítélünk meg, ha pedig felmerül a visszaélés, a zaklatás, az erőszak vagy a gyermekek veszélyeztetésének gyanúja, erről bejelentést tehetünk itt: http://www.youtube.com/reportabuse

A cikk a Parentia és a Biztonságportál szakmai együttműködésében készült.
 
  1. 3

    A SonicOS SSLVPN kapcsán egy biztonsági hibát kell megszüntetni.

  2. 3

    A Zyxel az USG FLEX H szériás eszközeihez biztonsági frissítéseket adott ki.

  3. 4

    A Schneider Electric a Sage sorozatú megoldásaihoz biztonsági javításokat adott ki.

  4. 3

    A XWiki legutóbb feltárt sérülékenysége adatszivárogtatást segíthet elő.

  5. 4

    16 biztonsági hibajavítás érkezett a Moodle-hoz.

  6. 3

    A Zulip Server egy biztonsági hibát tartalmaz.

  7. 3

    A HAProxy kapcsán egy biztonsági rés került napvilágra.

  8. 3

    A Java hat biztonsági hibajavítást kapott.

  9. 4

    Az Oracle 43 biztonsági rést foltozott be a MySQL Serveren.

  10. 4

    Az Oracle három olyan hibáról számolt be, amelyek a VirtualBoxot érintik.

Partnerhírek
​Az ESET kutatói vizsgálták a RansomHub csoportot

Az ESET kutatói átfogó elemzést tettek közzé a zsarolóvírus ökoszisztémában bekövetkezett jelentős változásokról, különös figyelmet fordítva a domináns RansomHub csoportra.

Támadást hajtott végre a Kínához köthető FamousSparrow csoport

Az ESET kutatói felfedezték, hogy a FamousSparrow hackercsoport felelős egy pénzügyi szektorban működő amerikai kereskedelmi szervezet és egy mexikói kutatóintézet ellen elkövetett kibertámadásért.

hirdetés
Közösség