Brutálisan durvulnak a telefonos csalók
A csalók a telefonos átverések során a mesterséges intelligenciára támaszkodva súlyos érzelmi és anyagi károkat okozhatnak az áldozatoknak.A mesterséges intelligencia alapú hangklónozási technológiák és szolgáltatások (VcaaS, Voice Cloning-as-a-Service) fejlettsége ma már elegendő meggyőző erővel bír ahhoz, hogy akár még a legközelebbi családtagokat is átverhessék velük a csalók. Azonban minél többen ismerik ezeket a csalásokat, és minél többen tudják, hogy mire kell odafigyelni, annál kisebb a valószínűsége, hogy a bűnözők sikerrel járnak.
Virtuális emberrablás
Már előfordulnak olyan esetek is, amikor az elkövetők tulajdonképpen virtuális emberrablókká válnak. Az ESET biztonsági szakértői szerint ilyenkor a csalók először potenciális áldozatokat keresnek, akiket felhívhatnak, és megpróbálhatnak pénzt kizsarolni tőlük. Sajnos ekkor a célszemély gyermekei is a bűnözők látókörébe kerülhetnek (például közösségi médiában megosztott információk alapján).
A csalók ezután kitalálnak egy képzeletbeli szituációt ügyelve arra, hogy az a lehető legmegrázóbb legyen azon személy (például szülő) számára, akit fel akarnak hívni. Minél nagyobb ugyanis az ijedtség, annál kevésbé fog racionális döntéseket hozni az áldozat. A bűnözők azt is megpróbálják feltérképezni, hogy melyik időpont a legalkalmasabb a hívásra. Céljuk, hogy olyankor vegyék fel a kapcsolatot, amikor a családtagok, rokonok otthonuktól távol tartózkodnak.
Az elkövetők ezután elkészítik a hamis hangmásolatokat, amiket a hívás során használnak fel. Egyszerűen hozzáférhető szoftverek segítségével hangfelvételt készítenek a célpont "hangjával", amellyel megpróbálják meggyőzni az áldozatot arról, hogy elrabolták a rokonát. Ezt követően pedig pénzt (leginkább kriptopénzt) követelnek.
Hogyan maradjunk biztonságban?
Jó hír, hogy már egy kis tájékozottsággal is nagy lépést tehetünk a hangklónozásra és a deepfake-re épülő csalások kockázatainak csökkentése érdekében. Az ESET biztonsági szakértői szerint érdemes megfontolni az alábbi tanácsokat:
- Ne osszunk meg túl sok személyes információt a közösségi médiában.
- Állítsuk privát módra a közösségi média profiljainkat.
- Gyanakodjunk adathalászatra, ha olyan üzenetet kapunk, amely azt kéri, hogy adjuk meg a személyes adatainkat.
- Használhatunk olyan szülői felügyeleti alkalmazásokat, amelyek helymeghatározási funkcióval is rendelkeznek, így ellenőrizni tudjuk, hogy hol tartózkodik éppen a gyermekünk.
- Ha hívást kapunk, tartsuk szóval az "emberrablókat". Ezzel egy időben próbáljuk meg felhívni az állítólagosan elrabolt gyerekünket egy másik vonalról, vagy szóljunk valakinek a közelünkben, hogy hívja fel.
- Maradjunk minél nyugodtabbak, és közben ne osszunk meg semmilyen további személyes információt. Vegyük rá az "emberrablókat", hogy válaszoljanak egy olyan kérdésre, amelyre csak az "elrabolt" tudhatja a választ, és kérjük meg, hogy beszélhessünk vele.
- A lehető leghamarabb értesítsük a rendőrséget.
-
A Google három tucat biztonsági hibáról számolt be az Android kapcsán.
-
A Google Chromecast egy biztonsági hibát tartalmaz.
-
A wolfSSL esetében egy biztonsági rendellenességre derült fény.
-
A Red Hat OpenShift Container Platformhoz két hibajavítás érkezett.
-
A PAN-OS-hez egy újabb hibajavítás érkezett.
-
Az Adobe egy soron kívüli hibajavítást adott ki a Adobe ColdFusion alkalmazáshoz.
-
A Xen egy közepes veszélyességű sérülékenységtől vált meg.
-
A GitHub CLI egy biztonsági javítást kapott.
-
Újabb, magas kockázatú biztonsági hibára derült fény az Apache Tomcatben.
-
Kritikus veszélyességű hibákat javított a Sophos a tűzfaljának kapcsán.
Találkoztál már az online térben adathalászokkal? Estél már áldozatául vírusoknak, hackereknek? Ismered az online veszélyeket és védekezel is ellenük?
Az ESET HOME Security legújabb verziója új és továbbfejlesztett funkciókkal véd a személyazonosságlopás, az adathalászat és más fenyegetések ellen.