Bemutatkozott az eddigi legfejlettebb mobilvírus
Az androidos eszközöket fertőző, Triada nevű trójai összetettségét tekintve felveszi a versenyt számos hírhedt Windows-os károkozóval.
A Triada mobil trójai általában olyan alkalmazásokkal terjed, amelyeket a felhasználók nem megbízható forrásból töltenek le. Sajnos azonban nem lehet kizárni azt sem, hogy a kártékony kód esetenként átjut a Google Play védelmi vonalain. Sokszor játék vagy egyéb szórakoztató alkalmazás formájában üti fel a fejét. Az eddigi vizsgálatok szerint azok a készülékek vannak kitéve a legnagyobb veszélynek, amelyek az Android 4.4-es vagy az ennél korábbi kiadásait futtatják.
A Kaspersky Lab kutatói úgy nyilatkoztak, hogy jelenleg tizenegy olyan mobil trójai ismert számukra, amelyek root jogosultságokat is szereznek. Ezek közül három, a Ztorg, a Gorpo és a Leech együttműködik egymással. Az ilyen trójaiakkal megfertőzött eszközök általában hálózatba szervezik a készülékeket, egyfajta reklám botnetet alkotva ezzel. Röviddel azután, hogy rootolnak egy mobilt, létrehoznak egy hátsó kaput, ami aztán további károkozások alapjául szolgál. Különféle modulok segítségével egyéb nemkívánatos alkalmazások is felkerülhetnek a mobilokra. A Triada is képes elvégezni ezeket az ártalmas tevékenységeket.
Démoni fertőzés
A Triada nagyon fontos sajátossága, hogy a Zygote androidos démon adta lehetőségekkel él vissza. Mivel a Zygote kulcsfontosságú szerepet tölt be a mobil alkalmazások futtatásában és kezelésében, ezért a kártékony programnak is nagy a befolyása. A trójai eléri, hogy minden alkalmazás betöltődésekor jelen legyen, és esetenként akár manipulálhatja is a programok működését.
A malware-nek nagyon fejlettek a rejtőzködő képességei. Ez pedig jelentősen megnehezíti a víruskeresők dolgát, nem csupán a detektálás, hanem a víruseltávolítás szempontjából is. Teljesen észrevétlenül működik: minden kártékony tevékenysége mind a felhasználó, mind az alkalmazások előtt láthatatlan marad.

Forrás: Kaspersky Lab
A Kaspersky Lab szerint a Triada trójai bonyolult funkcionalitása azt bizonyítja, hogy az Androidot nagyon jól ismerő, komoly szaktudással rendelkező kiberbűnözők állnak a malware mögött. A károkozó képes módosítani a más alkalmazások által kiküldött SMS-eket. Ez jelenleg az egyik legfontosabb funkciója. Amikor a felhasználó alkalmazásokon belül fizet SMS-sel - például androidos játékokért -, akkor a csalók a kártevő segítségével módosíthatják a kimenő üzeneteket, így a játékfejlesztők helyett ők kapják meg a pénzt.
"A Triada trójai az Android alapú fenyegetések fejlődésének új korszakát képviseli. Egy széles körben elterjedt malware-ről van szó, amely a legtöbb eszközön emelt szintű jogosultságokat szerez. A trójai által megtámadott felhasználók többsége Oroszországban, Ukrajnában, Indiában és más ázsiai országokban él. Fejlett és egyre károsabb malware-eket képes telepíteni a megfertőzött készülékekre. Ráadásul jól megtervezett struktúrával rendelkezik, amelyet a mobil platformokat mélyrehatóan ismerő kiberbűnözők fejlesztettek ki" - mondta Nikita Buchka, a Kaspersky Lab malware elemzője.
-
A LibreOffice egy biztonsági hibajavítással gyarapodott.
-
A Python egy közepes veszélyességű hibát tartalmaz.
-
A GitLab fejlesztői újabb biztonsági frissítést adtak ki.
-
Az Avast víruskeresőjében egy biztonsági hiba található.
-
A SonicOS SSLVPN kapcsán egy biztonsági hibát kell megszüntetni.
-
A Zyxel az USG FLEX H szériás eszközeihez biztonsági frissítéseket adott ki.
-
A Schneider Electric a Sage sorozatú megoldásaihoz biztonsági javításokat adott ki.
-
A XWiki legutóbb feltárt sérülékenysége adatszivárogtatást segíthet elő.
-
16 biztonsági hibajavítás érkezett a Moodle-hoz.
-
A Zulip Server egy biztonsági hibát tartalmaz.
Az ESET kutatói átfogó elemzést tettek közzé a zsarolóvírus ökoszisztémában bekövetkezett jelentős változásokról, különös figyelmet fordítva a domináns RansomHub csoportra.
Az ESET kutatói felfedezték, hogy a FamousSparrow hackercsoport felelős egy pénzügyi szektorban működő amerikai kereskedelmi szervezet és egy mexikói kutatóintézet ellen elkövetett kibertámadásért.
OLDALUNK
RSSImpresszum
Hirdetési információk
Adatvédelem
Felhasználási feltételek
Hozzászólási szabályzat