Bedurvult a Thanos zsarolóprogram
A Thanos zsarolóprogram egyre komolyabb fenyegetést jelent a számítógépekre, sőt akár teljes hálózatokra. A károkozó sokat fejlődött az elmúlt hónapokban.
A Thanos zsarolóvírus először 2019 októberében tűnt fel, de akkor még nem terjedt széles körben, inkább csak a szárnyait próbálgatta. A kiberbűnözők tesztjei azonban hamar éles támadásokká alakultak át, és idén januárban már komolyabb károkozások vették kezdetüket a Thanos közreműködésével. A kártékony program azóta szolgáltatás alapon is elérhetővé vált a netes alvilág berkein belül, ami a terjedéséhez sajnos jelentős mértékben hozzájárul. Ráadásul az eddigi vizsgálatok szerint a kártevő napjainkban már az egyik legfejlettebb zsarolóprogramnak számít, így a védekezés sem egyszerű ellene.
A Recorded Future vállalat biztonsági kutatói által elemzett Thanos legújabb variánsa alapvetően két feladat elvégzésére alkalmas. Egyrészt fájlokat titkosít, majd megzsarolja az áldozatokat. Másrészt a titkosítás elvégzése előtt fájlok kiszivárogtatására is képes. Ezáltal nem kizárólag bizalmas információkhoz juttatja a terjesztőit, hanem egy újabb alapot teremt további zsarolások számára. Ugyanis, ha az áldozat nem fizet a dekódoláshoz szükséges kulcsokért, akkor a támadók kezében még mindig ott vannak a lopott adatok, amikkel követelőzhetnek.
A Thanos több olyan módszert is alkalmaz, amelyek révén megpróbálja megkerülni a védelmi vonalakat. Az egyik ilyen a nem túl régen napvilágra került RIPlace technika, amely a fájlok átnevezésére figyelő biztonsági eljárásokat képes átejteni. A RIPlace ellen a biztonsági cégek már elkezdtek óvintézkedéseket tenni, így már csak ezért is fontos a védelmi megoldások naprakészen tartása.

Forrás: Recorded Future
A Raas (Ransomware-as-a-Service) szolgáltatásként elérhető Thanos egy olyan felülettel rendelkezik, amelyen a szolgáltatást igénybe vevő támadók testre szabhatják a kártevő működését, és kiválaszthatják, hogy mely fájltípusokat akarják kompromittálni, illetve kiszivárogtatni. A károkozó alapesetben minden értékes felhasználói dokumentumot, multimédiás állományt, adatbázist stb. titkosít. Emellett a .docx, az .xlsx, a .pdf, valamint a .csv kiterjesztésű állományokat szivárogtatja ki. A fájlok eltulajdonítása során FTP-t használ.
Prémium előfizetéssel!
-
Az SAP kiadta a júliusi biztonsági frissítéseit.
-
A Microsoft jelentős mennyiségű hibajavítást tett letölthetővé a Windows-hoz.
-
Egy tucat biztonsági frissítés vált letölthetővé az Office szoftvercsomaghoz.
-
A Microsoft három biztonsági rést foltozott be az SQL Serveren.
-
A Microsoft SharePoint Serverhez három hibajavítás vált elérhetővé.
-
A Samsung két biztonsági résről adott tájékoztatást az Exynos kapcsán.
-
A Kerberos egy biztonsági hiba miatt szorul frissítésre.
-
A Postgresql JDBC Driverhez egy fontos biztonsági patch vált elérhetővé.
-
A Cisco Unified Communications Manager kapcsán egy biztonsági rés látott napvilágot.
-
11 biztonsági javítás érkezett a Thunderbird alkalmazáshoz.
A nyári szünet idején a gyerekek több időt töltenek otthon, sokszor felügyelet nélkül – ez pedig nemcsak a fizikai, hanem az online biztonság szempontjából is kihívásokat jelent.
Az ESET kiberbiztonsági szakértői most összefoglalják, milyen más módszerekkel lophatják el a személyes adatainkat – és mit tehetünk azért, hogy ez ne történhessen meg.
OLDALUNK
RSSImpresszum
Hirdetési információk
Adatvédelem
Felhasználási feltételek
Hozzászólási szabályzat