Bedurvult a Thanos zsarolóprogram

​A Thanos zsarolóprogram egyre komolyabb fenyegetést jelent a számítógépekre, sőt akár teljes hálózatokra. A károkozó sokat fejlődött az elmúlt hónapokban.
 

A Thanos zsarolóvírus először 2019 októberében tűnt fel, de akkor még nem terjedt széles körben, inkább csak a szárnyait próbálgatta. A kiberbűnözők tesztjei azonban hamar éles támadásokká alakultak át, és idén januárban már komolyabb károkozások vették kezdetüket a Thanos közreműködésével. A kártékony program azóta szolgáltatás alapon is elérhetővé vált a netes alvilág berkein belül, ami a terjedéséhez sajnos jelentős mértékben hozzájárul. Ráadásul az eddigi vizsgálatok szerint a kártevő napjainkban már az egyik legfejlettebb zsarolóprogramnak számít, így a védekezés sem egyszerű ellene.
 
A Recorded Future vállalat biztonsági kutatói által elemzett Thanos legújabb variánsa alapvetően két feladat elvégzésére alkalmas. Egyrészt fájlokat titkosít, majd megzsarolja az áldozatokat. Másrészt a titkosítás elvégzése előtt fájlok kiszivárogtatására is képes. Ezáltal nem kizárólag bizalmas információkhoz juttatja a terjesztőit, hanem egy újabb alapot teremt további zsarolások számára. Ugyanis, ha az áldozat nem fizet a dekódoláshoz szükséges kulcsokért, akkor a támadók kezében még mindig ott vannak a lopott adatok, amikkel követelőzhetnek.
 
A Thanos több olyan módszert is alkalmaz, amelyek révén megpróbálja megkerülni a védelmi vonalakat. Az egyik ilyen a nem túl régen napvilágra került RIPlace technika, amely a fájlok átnevezésére figyelő biztonsági eljárásokat képes átejteni. A RIPlace ellen a biztonsági cégek már elkezdtek óvintézkedéseket tenni, így már csak ezért is fontos a védelmi megoldások naprakészen tartása.


Forrás: Recorded Future
 
A Raas (Ransomware-as-a-Service) szolgáltatásként elérhető Thanos egy olyan felülettel rendelkezik, amelyen a szolgáltatást igénybe vevő támadók testre szabhatják a kártevő működését, és kiválaszthatják, hogy mely fájltípusokat akarják kompromittálni, illetve kiszivárogtatni. A károkozó alapesetben minden értékes felhasználói dokumentumot, multimédiás állományt, adatbázist stb. titkosít. Emellett a .docx, az .xlsx, a .pdf, valamint a .csv kiterjesztésű állományokat szivárogtatja ki. A fájlok eltulajdonítása során FTP-t használ.
 

 
 
Olvassa tovább
Prémium előfizetéssel!
 
  1. 3

    A Zulip Server egy biztonsági hibajavítást kapott.

  2. 4

    A Zimbra Collaboration kapcsán három biztonsági hiba látott napvilágot.

  3. 3

    A Docker Desktophoz három biztonsági frissítés vált elérhetővé.

  4. 4

    Kritikus veszélyességű hibák váltak megszüntethetővé a Firefox böngészőben.

  5. 3

    A Next.js kapcsán egy biztonsági javítás jelent meg.

  6. 4

    Az Intel a grafikus drivereiben 10 biztonsági rést foltozott be.

  7. 3

    A Palo Alto a PAN-OS esetében egy biztonsági hibát tárt fel.

  8. 3

    A VMware Tools egy biztonsági frissítést kapott.

  9. 4

    A Google a Chrome-ban két hibát javított, amelyek közül az egyik kritikus, nulladik napi sebezhetőség.

  10. 4

    Az Adobe Photoshop három biztonsági hibajavítást kapott.

Partnerhírek
​Az ESET kutatói vizsgálták a RansomHub csoportot

Az ESET kutatói átfogó elemzést tettek közzé a zsarolóvírus ökoszisztémában bekövetkezett jelentős változásokról, különös figyelmet fordítva a domináns RansomHub csoportra.

Támadást hajtott végre a Kínához köthető FamousSparrow csoport

Az ESET kutatói felfedezték, hogy a FamousSparrow hackercsoport felelős egy pénzügyi szektorban működő amerikai kereskedelmi szervezet és egy mexikói kutatóintézet ellen elkövetett kibertámadásért.

hirdetés
Közösség