Bányászattal keresik a pénzt a Mac-es vírusok
Megjelent a Mac számítógépeket fertőző vírusok toplistája. A leginkább aktív károkozók reklám és bitcoin bányászat céljából terjednek.
Az esetek többségében olyan kártékony programokról esik szó, amelyek a Windows-os rendszereket fertőzik. Persze ez nem a véletlen műve, hiszen e kártevők vannak túlsúlyban. Az AV-TEST legutóbbi felmérése szerint az első negyedévben a Windows kompatibilis ártalmas programok 77,22 százalékát tették ki az összes számítógépes és mobilos károkozónak. Ennek ellenére a Mac-es világ sem mentes az ártalmas szerzeményektől, sőt ezek száma folyamatosan emelkedik.
A Symantec a július havi biztonsági jelentésében külön kitért a Mac OS X és a macOS kompatibilis kártékony programokra, amelyek kapcsán az alábbi toplistát tette közzé:

Forrás: Symantec
A fenti ábrán látható, hogy a legfertőzőbb Mac-es kártevő az RSPlug trójai, amely már 2007 óta ismert a víruskutatók előtt. Ennek a programnak az a célja, hogy a számítógépeken beállított DNS-kiszolgálók címét manipulálja, és a DNS-kéréseket kiberbűnözők által üzemeltetett névkiszolgálókra terelje. Amennyiben ez sikerül számára, akkor webes átirányítások következhetnek be, azaz a felhasználó böngészőjébe nem feltétlenül az a weboldal töltődik le, amelyet eredetileg meg szeretett volna tekinteni. Ehelyett reklámcélú, rosszabb esetben adathalászatot vagy vírusterjesztést szolgáló weblap jelenik meg.
A második helyezett is érdekes. A Coinbitminer (más néven DevilRobber vagy Miner-D) májusban ütötte fel a fejét, és intenzív Bitcoin bányászatba kezdett az általa megfertőzött rendszereken. Emellett Bitcoin pénztárcákhoz tartozó adatokat is kiszivárogtatott. Ugyan májusban még nem terjedt széles körben, de már akkor sejteni lehetett, hogy komolyan számolni kell vele. Ezt egyebek mellett az Apple is látta, és hamar ki is adott egy definíciófrissítést az operációs rendszereihez. Ennek ellenére a Coinbitminernek sikerült elérnie, hogy napjainkra a második legfertőzőbb Mac-es kártevővé vált. A részesedése 2,4 százalékról 21,6 százalékra emelkedett.
Prémium előfizetéssel!
-
A GIMP egy jogosulatlan kódfuttatásra módot adó hibát tartalmaz.
-
A Zyxel egyes AP-k esetében egy biztonsági rést foltozott be.
-
A Google Chrome kritikus biztonsági frissítést kapott.
-
Az ImageMagick négy sebezhetőség miatt kapott frissítést.
-
A Git fontos biztonsági hibajavításokat kapott.
-
Az Apache HTTP Server jelentős biztonsági frissítést kapott.
-
A Lenovo Vantage három biztonsági javítással bővült.
-
A Splunk Enterprise-hoz biztonsági frissítések érkeztek.
-
Az Adobe kritikus veszélyességű hibákat is javított a ColdFusion esetében.
-
Az Adobe kiadta az Illsutrator legújabb verzióit, amelyek révén 10 biztonsági hibát szüntetett meg.
A nyári szünet idején a gyerekek több időt töltenek otthon, sokszor felügyelet nélkül – ez pedig nemcsak a fizikai, hanem az online biztonság szempontjából is kihívásokat jelent.
Az ESET kiberbiztonsági szakértői most összefoglalják, milyen más módszerekkel lophatják el a személyes adatainkat – és mit tehetünk azért, hogy ez ne történhessen meg.
OLDALUNK
RSSImpresszum
Hirdetési információk
Adatvédelem
Felhasználási feltételek
Hozzászólási szabályzat