Bakizott a Black Basta zsarolóvírus

​Biztonsági kutatóknak jelentős eredményeket sikerült elérniük a Black Basta zsarolóvírus elleni küzdelemben.
 

A Black Basta nevű zsarolóvírus 2022 augusztusában jelent meg, és meglehetősen hamar egy nagyon komoly fegyverévé vált a mögötte meghúzódó kiberbandának. Ez a csoport nem kizárólag fájlok tiktosításához használta fel a szerzeményét, hanem adatszivárogtatáshoz is. (Ehhez egyébként meglehetősen szorosra fűzte a kapcsolatait a QBot csoporttal is.) Az elmúlt időszakban olyan szervezetek kerültek fel az áldozatainak listájára, mint amilyen például a Capita, az American Dental Association, a Sobeys, a Knauf, a Yellow Pages Canada és a torontói városi könyvtár.

A zsarolóvírussal az SRLabs biztonsági kutatói az utóbbi időben nagyon sokat foglalkoztak, és úgy tűnik, hogy az erőfeszítéseik kifizetődtek. Sikerült feltárniuk ugyanis egy olyan hibát a zsarolóvírus kódjában, amelynek révén dekódolhatóvá váltak a károkozó által titkosított fájlok, legalábbis részben. 

Az SRLabs szerint az ellenszer hatékonysága nagymértékben függ a dekódolandó fájl méretétől. Az 5000 bájt alatti állományok sajnos nem menthetők meg az új módszerrel, de az 5000 bájt és 1 gigabájt közötti fájlmérettel rendelkező állományok teljes mértékben helyreállíthatók. Az egy gigabájtnál nagyobb fájlok pedig az első 5000 bájtjuk kivételével dekódolhatók. A kutatók úgy látják, hogy a Black Basta által kiemelten támadott virtuális lemezek esetében is jó hatásfokkal működik a kidolgozott módszer, igaz ez esetben az MBR vagy a GPT partíciós táblák sérülhetnek. 

Az SRLabs arra is felhívta a figyelmet, hogy a dekódoláshoz kihasznált szoftverhibát a zsarolóvírus készítői nemrégen kijavították, így a dekódoló megoldás sajnos az újabb támadások esetén már nem vethető be. Ennek ellenére a korábbi áldozatok számára nagy segítséget jelenthet az ingyenesen letölthető, Python alapú eszköz
 
  1. 4

    A GLPI fejlesztői két veszélyes biztonsági résről számoltak be.

  2. 3

    Öt biztonsági rést foltoztak be a GitLab fejlesztői.

  3. 3

    A FreeRDP-hez öt patch vált elérhetővé.

  4. 4

    A Dell biztonsági frissítést adott ki a Custom VMware ESXi-hez.

  5. 4

    A Google kritikus veszélyességű sebezhetőségeket orvosolt a Chrome webböngésző kapcsán.

  6. 3

    Az IBM QRadar SIEM-hez egy biztonsági javítás érkezett.

  7. 3

    A Fortinet FortiNAC-F kapcsán egy biztonsági hibára derült fény.

  8. 4

    A Firefox legújabb kiadása számos sebezhetőséget orvosolt.

  9. 4

    A CrushFTP fejlesztői egy biztonsági rést foltoztak be.

  10. 4

    A GNU C Library kapcsán egy veszélyes biztonsági résre derült fény.

Partnerhírek
Amikor a gyerekünk hangján követelnek tőlünk pénzt

Minden szülő legrosszabb rémálma felvenni egy ismeretlen számról érkező hívást, és azt hallani, hogy a gyermeke segítségért kiált.

Romantika helyett átverés Valentin-napon?

Az online társkeresés elterjedésével alapjaiban változott meg az emberek közötti kapcsolatteremtés.

hirdetés
Közösség