Az okosodó autók veszélyeire figyelmeztet az FBI

Az FBI egy figyelmeztetést adott ki az egyre több elektronikai és informatikai technológiával felvértezett gépkocsik kockázatai miatt.
 

A gépkocsik hackelése az elmúlt években egyre inkább felkapott témává vált. Persze nem véletlenül, hiszen a biztonsági kutatók, cégek több olyan sérülékenységre derítettek már fényt, amelyek révén akár távolról is veszélyes beavatkozásokat lehet végezni a meghackelt autókon. Elég, ha csak a Charlie Miller és kutatótársai által feltárt sérülékenységekre gondolunk, amelyek révén első körben a gépkocsikon belülről, majd később már távolról is át lehetett venni az irányítást a vezérlőegységek bizonyos funkciói felett. Az egyik ilyen kísérlet alkalmával egy olyan biztonsági résre derült fény, aminek következtében az FCA-nek (Fiat Chrysler Automobiles) 1,4 millió gépkocsit kellett visszahívnia biztonsági frissítés céljából. 2015-ben egy másik eset is borzolta a kedélyeket, aminek során biztonsági kutatók egy Corvette-n akkor tudták hatástalanítani a féket, amikor az mozgásban volt.
 
Az FBI mostani figyelemfelhívása elsősorban még nem az önvezető gépkocsik biztonsági problémáival foglalkozik, hanem azon kockázatokra világít rá, amelyek a napjainkban is milliószámra közlekedő autókat érinthetik. A biztonsági szakma pontosan tisztában van azzal, hogy a kiberbűnözők sem hagyják figyelmen kívül a gépkocsik egyre komplexebb rendszereinek sebezhetőségeit, ezért már több szervezet is foglalkozik a kockázatok kezelésével, illetve a védelmi intézkedések koordinálásával.
 
Természetesen nemcsak az USA-ban ismerték fel a döntéshozók a veszélyeket, hanem például az EU is. Tavaly februárban az ENISA bejelentette, hogy egy olyan szakértői csoportot hozott létre, amely kifejezetten az okosautók és az intelligens közúti rendszerek biztonsági kockázataival foglalkozik.
 

 
 
Olvassa tovább
Prémium előfizetéssel!
 
  1. 3

    A Zulip Server két biztonsági hibát tartalmaz.

  2. 3

    Az Apple 22 biztonsági rést foltozott be az iOS/iPadOS operációs rendszerein.

  3. 4

    Az Apple 41 javítással tette biztonságosabbá a macOS-t.

  4. 3

    A Splunk Enterprise-hoz öt biztonsági javítás érkezett.

  5. 3

    Hét patch jelent meg a GitLab alkalmazásokhoz.

  6. 3

    A Google ChromeOS-hez egy biztonsági hibajavítás vált letölthetővé.

  7. 4

    A Microsoft az Edge webböngészőhöz egy fontos biztonsági hibajavítást tett elérhetővé.

  8. 3

    Letölthetők a Moodle legújabb kiadásai, amelyek biztonsági hibákat is orvosolnak.

  9. 4

    Kritikus veszélyességű hiba miatt kapott frissítést a Firefox.

  10. 4

    Újabb nulladik napi biztonsági hiba veszélyezteti a Google Chrome webböngészőt.

Partnerhírek
Pályázati Felhívás - „Az év információbiztonsági tartalom előállítója 2025”

A 2004-ben alakult Hétpecsét Információbiztonsági Egyesület céljai között szerepel az információvédelem kultúrájának és ismereteinek magyarországi terjesztése. Ezzel a célunkkal összhangban 2025-ben ismét meghirdetjük a „Az év információbiztonsági tartalom előállítója - 2025” pályázatot.

8 tipp a félelemkeltő csalások elleni védelemhez

A félelem hatékony fegyver, és a hackerek tudják, hogyan győzzék meg az embereket, hogy azonnali és meggondolatlan lépéseket tegyenek.

hirdetés
Közösség