Androidos kémkedés: fénykép, hang egyre megy
73 különféle kártékony művelet elvégzésére voltak alkalmasak azok az androidos appok, amiket a hivatalos Google Play áruházban szúrt ki az egyik biztonsági cég.
Sajnos egyre gyakrabban kerülnek napvilágra olyan hírek, melyek szerint a Google Playről kell eltávolítani kártékony alkalmazásokat. Noha a hivatalos áruház még mindig jóval biztonságosabb, mint az egyéb, ellenőrizetlen források, azért a Playen sem lehet vakon megbízni minden szoftverben. Ezt támasztja alá a Lookout cég kutatóinak legutóbbi felfedezése is.
A szakemberek arra lettek figyelmesek, hogy a kiberbűnözők a Telegram alkalmazást kezdték a saját javukra fordítani. Az eredeti, ártalmatlan appot manipulálták, és ahhoz nemkívánatos összetevőket adtak hozzá. Ezt követően "újracsomagolták" a szoftvert, és különféle neveken kezdték terjeszteni a Play áruházban. A problémás alkalmazások eddig Soniac, Hulk Messenger és Troy Chat nevén bukkantak fel. Érdekesség, hogy ezek közül kettő a Lookout vizsgálódása során már inaktív állapotban volt, de a Soniac továbbra is letölthetőnek bizonyult. (Első körben vélhetőleg maguk a csalók tiltották le a saját szoftvereiket, talán azért, hogy újabb és újabb neveken tegyék közkinccsé a kártékony kódjukat.)

Forrás: Lookout
A kutatók szerint a háttérben a SonicSpy nevű kémprogram húzódik meg, amelynek eddig több mint 1000 variánsát azonosították. Az eddigi vizsgálatok azt támasztották alá, hogy a SonicSpy nem teljesen új szerzemény, mivel az a korábbról már ismert SpyNote kémprogram leszármazottja lehet. A két károkozó szálai egy kiberbűnözői csoporthoz vezetnek. Ennek tagjai ugyanazt a dinamikus DNS-t használták, miközben az adatszivárgás a 2222-es porton valósult meg. Az is közös e kémprogram családokban, hogy mindegyik legális alkalmazásoknak álcázva terjed.
A Lookout a SonicSpy kapcsán eddig 73 olyan funkciót mutatott ki, amelyek veszélyeztethetik a felhasználók adatait, illetve járulékos, akár anyagi károkat is előidézhetnek. Így például e kémprogramok alkalmasak egyebek mellett az alábbiakra:
- hangfelvétel rögzítése
- fényképkészítés a beépített kamerával
- SMS-üzenetek küldése
- kimenő hívások kezdeményezése
- naplóállományok lementése
- WiFi-hez tartozó adatok kiexportálása.
Prémium előfizetéssel!
-
A Cisco egy biztonsági hibajavítást adott ki.
-
A Django egy újabb biztonsági javítást kapott.
-
A Red Hat OpenShift Container Platformhoz négy biztonsági javítás érkezett.
-
Kritikus biztonsági hibáról számolt be a Cisco az IOS XE kapcsán.
-
A SonicWall fontos biztonsági frissítéseket adott ki az egyik VPN-megoldásához.
-
Az IBM Db2 két biztonsági hibajavítást kapott.
-
A Commvault egy biztonsági frissítést adott ki.
-
Több tucat biztonsági javítás vált elérhetővé az Androidhoz.
-
Az OpenBSD egy biztonsági hibajavítással bővült.
-
A QRadar kapcsán 14 biztonsági hibáról számolt be az IBM.
Az ESET kutatói átfogó elemzést tettek közzé a zsarolóvírus ökoszisztémában bekövetkezett jelentős változásokról, különös figyelmet fordítva a domináns RansomHub csoportra.
Az ESET kutatói felfedezték, hogy a FamousSparrow hackercsoport felelős egy pénzügyi szektorban működő amerikai kereskedelmi szervezet és egy mexikói kutatóintézet ellen elkövetett kibertámadásért.
OLDALUNK
RSSImpresszum
Hirdetési információk
Adatvédelem
Felhasználási feltételek
Hozzászólási szabályzat