A rendőrség nevében zárolják a PC-ket a netes csalók

Ismét előkerültek a rendőrségi bírságokkal riogató netes csalások. A régi, de némileg átformált trükk már több országban szedi áldozatait.
 

A számítógépek zárolására alkalmas károkozások már évekkel ezelőtt is ismertek voltak. Akkor elsősorban olyan módon okoztak problémát, hogy a Windows-ban egy alkalmazást nyitottak, amit sokszor csak körülményes módon lehetett bezárni. Addig pedig a számítógép használhatatlanná vált a felhasználója számára, aki csak az általában zsaroló témájú, váltságdíjat követelő ablakot látta. Ez a trükk idővel elkezdett kikopni, pontosabban a helyét átvették azok a zsaroló programok, amelyek fájlok titkosítását követően kezdtek követelőzni. A Malwarebytes kutatóinak legutóbbi jelentése szerint azonban a régi trükk mégsem tűnt el teljesen a süllyesztőben.
 
A biztonsági cég szakemberei több országból kaptak olyan bejelentéseket, amik igen bosszantó, de szerencsére egyelőre viszonylag egyszerűen elhárítható támadásokról szólnak. Ezek esetében az történik, hogy a számítógépen megnyílik egy webböngésző (általában a Google Chrome), és az teljes képernyős üzemmódra vált. Ezt követően egy weblap jelenik meg, amely első ránézésre úgy fest, mintha a Windows képernyője lenne. Van rajta Tálca, Start menü stb. Mindezek mellett a képernyőn egy rendőrségi felszólítás szövege is látható. Az üzenet általában arról szól, hogy a felhasználót fülön csípték miközben illegális tartalmakat böngészett az interneten, ezért bankkártyával egy bizonyos összegű bírságot kell fizetnie. Amennyiben ezt nem teszi meg, akkor büntetőeljárás indul ellene, és a számítógépe zárolva marad.


Forrás: Malwarebytes
 
A valóságban azonban szó sincs arról, hogy bármilyen hatóság ilyen módon szabna ki bírságot. A csalók mindössze riogatnak, és abban reménykednek, hogy a felhasználó megadja a bankkártya adatait. Ha ezt megteszi, akkor az adatok rögtön a bűnözők kezébe kerülnek, akik visszaélhetnek azokkal, vagy értékesíthetik a kártyainformációkat az internetes feketepiacon.
 
A csalók olyan módon próbálnak még megtévesztőbbek lenni, hogy a Windows nyelve, illetve az országkódok alapján változtatják az üzeneteik nyelvét, illetve a rendőrségek, hatóságok neveit.
 

 
 
Olvassa tovább
Prémium előfizetéssel!
 
  1. 3

    A VMware Tools egy biztonsági frissítést kapott.

  2. 4

    A Google a Chrome-ban két hibát javított, amelyek közül az egyik kritikus, nulladik napi sebezhetőség.

  3. 4

    Az Adobe Photoshop három biztonsági hibajavítást kapott.

  4. 4

    Az Adobe Illustrator kapcsán egy biztonsági hiba javítása vált szükségessé.

  5. 4

    Az Adobe InDesignhoz három frissítés érkezett.

  6. 5

    Az SAP kiadta a májusi biztonsági frissítéseit.

  7. 4

    A Microsoft elérhetővé tette a májusi biztonsági frissítéseket a Windows-hoz.

  8. 4

    Az Office több mint egy tucat biztonsági frissítéssel gyarapodott.

  9. 4

    A Fortinet egy kritikus veszélyességű biztonsági hibáról adott tájékoztatást.

  10. 4

    A Microsoft négy hibajavítást tett letölthetővé a SharePoint Serverhez.

Partnerhírek
​Az ESET kutatói vizsgálták a RansomHub csoportot

Az ESET kutatói átfogó elemzést tettek közzé a zsarolóvírus ökoszisztémában bekövetkezett jelentős változásokról, különös figyelmet fordítva a domináns RansomHub csoportra.

Támadást hajtott végre a Kínához köthető FamousSparrow csoport

Az ESET kutatói felfedezték, hogy a FamousSparrow hackercsoport felelős egy pénzügyi szektorban működő amerikai kereskedelmi szervezet és egy mexikói kutatóintézet ellen elkövetett kibertámadásért.

hirdetés
Közösség