A NIS2 és a mesterséges intelligencia hatása a magyar cégekre
A NIS2 és a mesterséges intelligencia is befolyásolja a magyar cégek digitális átállását.Azzal egyidőben, hogy megkezdődött a home office és a hibrid munkavégzés globális térhódítása, a cégek elleni kibertámadások is jelentősen megszaporodtak. Ez rávilágított arra, hogy mennyire nem voltak felkészülve a szervezetek a felhőtechnológiára, és nem voltak tisztában a kockázatokkal. Persze annak idején sok helyen a kényszer szülte az átállást. Noha ma már nem mindig szorítják szűkös határidők a cégeket egy új IT rendszerre való átállásban, mégsem szentelnek elég időt és figyelmet a szükséges biztonsági intézkedésekre.
- számolt be a tapasztalatairól Kosztolánczy Balázs, az iSolutions Kft. üzletfejlesztési igazgatója."Öt éve a felhő egy különlegesség volt, amit a cégvezetők meg akartak ismerni. Bemutatókat, referenciákat kértek, hiszen akkoriban még nem volt olyan elterjedt ez a technológia. Aztán jött a pandémia, és mindent megváltoztatott. Hirtelen minden a felhőbe került, és már nem voltak kíváncsiak a cégek a technológia hátterére, csak az volt a fontos, hogy legyen meg minél előbb. És ez a mai napig így van. Emiatt sajnos nagyon sok cég használja rosszul az IT rendszerét, és veszélyezteti az adatait"
Itt van a NIS2
Az elmúlt években olyannyira elszaporodtak a cégek körében az adatvesztések és a kibertámadások, hogy az már komolyan veszélyeztette a gazdaságot. Ezt felismerve az Európai Unió szigorú szabályozást írt elő a vállalatok adatkezelésének egységesítése érdekében. A NIS2 jelentősége abban rejlik, hogy jogszabályba foglalja azt az informatikai és adatkezelési szemléletmódot, ami garantálja a vállalati informatikai rendszerek elvárható működési biztonságát. Ezért ennek a szemléletmódnak a megismerése és betartása hosszú távon minden vállalat számára kulcsfontosságú kérdés, még akkor is, ha most még nem tartoznak a NIS2 megfelelőségre kötelezettek közé.
A NIS2 amellett, hogy előírja a rendszerek biztonságos működtetését és a védett adatkezelést, a dokumentációra is lényeges figyelmet fordít. Ilyenek például az üzletmenet folytonossági és a katasztrófahelyreállítási tervek.
- vélekedett Kosztolánczy Balázs."A cégeknek fel kell készülniük arra, hogy a jövőben szigorú szabványok lesznek az adatok kezelésére. Részben erről szól a GDPR, valamint a NIS2, amik egyre szigorúbbá válnak. Lassan, de biztosan ráébred a világ, hogy a digitális adatok ma már kritikus fontosságúak, és hamarosan ennek a törvényi szabályozása is megvalósul. Ehhez olyan szakértők rendszerüzemeltetésére lesz szüksége a cégeknek, akik nemcsak az informatikához értenek, de átlátják az üzleti működést is"
A mesterséges intelligencia nagy lehetőség, de nem árt óvatosnak lenni
A mesterséges intelligencia hatalmas lehetőségeket rejt a cégek számára, hiszen lényegesen megkönnyítheti a mindennapi munkafolyamatokat. Azonban fontos, hogy tudatosan válasszuk meg, hogy milyen AI-eszközöket használunk. Ha egy vállalat olyan AI-programokat alkalmaz, amelyek nem kifejezetten üzleti célokra lettek fejlesztve, fennáll az adatvesztés kockázata. Az ilyen rendszerek ugyanis a gépi tanulás során felhasználhatják, sőt, más felhasználók számára is kiadhatják a vállalat adatvagyonát. Ezért elengedhetetlen, hogy az AI használatánál a biztonság és az adatvédelem kiemelt figyelmet kapjon.
"A mesterséges intelligencia ma olyan, mint a felhő volt 5-10 éve. Nagyon izgalmas, új, és valamilyen szinten minden cég ki szeretné használni az előnyeit. Azonban itt is fontos a körültekintő hozzáállás és a szakértő partner bevonása" - tette hozzá a szakember.
-
A PAN-OS-hez egy újabb hibajavítás érkezett.
-
Az Adobe egy soron kívüli hibajavítást adott ki a Adobe ColdFusion alkalmazáshoz.
-
A Xen egy közepes veszélyességű sérülékenységtől vált meg.
-
A GitHub CLI egy biztonsági javítást kapott.
-
Újabb, magas kockázatú biztonsági hibára derült fény az Apache Tomcatben.
-
Kritikus veszélyességű hibákat javított a Sophos a tűzfaljának kapcsán.
-
A Trend Micro Deep Security Agent for Windows egy biztonsági hibát rejt.
-
A Google Chrome legújabb verziója négy biztonsági hibajavítással érkezett.
-
A Fortinet kritikus veszélyességű hibáról adott tájékoztatást.
-
Az Apache Tomcat két sebezhetőséget tartalmaz.
Találkoztál már az online térben adathalászokkal? Estél már áldozatául vírusoknak, hackereknek? Ismered az online veszélyeket és védekezel is ellenük?
Az ESET HOME Security legújabb verziója új és továbbfejlesztett funkciókkal véd a személyazonosságlopás, az adathalászat és más fenyegetések ellen.