A biztonsági rések toplistája

Elkészült a szoftveres biztonsági hibák toplistája, amely a leggyakoribb sebezhetőségekre hívja fel a figyelmet.
 

A MITRE kutatói úgy határoztak, hogy idén is összeállítanak egy toplistát, amelyen azokat a biztonsági hibatípusokat gyűjtik össze, amik a leggyakrabban veszélyeztetik a számítógépeket, mobil készülékeket és az informatikai rendszereket. A listát a 2019-2020 között felfedezett és CVE-azonosítóval ellátott sérülékenységek alapján készítették. Ehhez volt bőven muníció, mivel körülbelül 27 ezer különféle sebezhetőség állt rendelkezésre.
 
A toplista kialakítása során a szakemberek igyekeztek objektív mutatók alapján rangsorolni az egyes hibákat. Elsősorban a különböző sebezhetőségek előfordulási gyakoriságát és azok veszélyességét (kockázati besorolását) vették alapul.
 
A kialakult lista első és harmadik helyén memóriakezelési hibákat találunk, amelyek jogosulatlan távoli kódfuttatásra, illetve ártalmas kódokkal történő visszaélésekre adhatnak módot. Az "ezüstérmes" az XSS (Cross-site Scripting) lett, amely webes alkalmazások esetén adatlopáshoz, adatmanipulációhoz vezethet. A negyedik helyen a bemeneti adatok nem megfelelő ellenőrzésére visszavezethető rendellenességek állnak, míg az ötödik helyre az operációs rendszer szintjén parancsbefecskendezésre módot adó sérülékenységek kerültek.
 
Az SQL injection sem maradt le a toplistáról hiszen a hatodik helyen találjuk. Az ilyen típusú sebezhetőségek jogosulatlan adathozzáférést, illetve adatbázisok manipulálását, kompromittálását segítik elő. A lista tizenhatodik helyezettje külön kiemelendő. Ez az a sérülékenységi kategória, amit kódokban felejtett jelszavak okoznak, és ezáltal jogosulatlan műveletvégrehajtást tehetnek lehetővé. (A toplista második felében számos olyan hibatípus tűnik fel, amelyek jogosultságok, hitelesítések, felhasználói fiókok nem megfelelő kezelésére vezethetők vissza.)
 
A MITRE által összeállított toplista a következő:


Forrás: MITRE
 
  1. 3

    Az IBM QRadar SIEM-hez egy biztonsági javítás érkezett.

  2. 3

    A Fortinet FortiNAC-F kapcsán egy biztonsági hibára derült fény.

  3. 4

    A Firefox legújabb kiadása számos sebezhetőséget orvosolt.

  4. 4

    A CrushFTP fejlesztői egy biztonsági rést foltoztak be.

  5. 4

    A GNU C Library kapcsán egy veszélyes biztonsági résre derült fény.

  6. 4

    A Microsoft Edge legújabb verziója számos sebezhetőséget szüntet meg.

  7. 4

    Kritikus fontosságú hibajavítás vált elérhetővé a ChromeOS-hez.

  8. 3

    A ClamAV kapcsán egy közepes veszélyeségű sebezhetőségre derült fény.

  9. 3

    Az IBM két sebezhetőségről számolt be a WebSphere Application Server kapcsán.

  10. 3

    Az Oracle 71 hibajavítást adott ki az Oracle Linux operációs rendszerhez.

Partnerhírek
Amikor a gyerekünk hangján követelnek tőlünk pénzt

Minden szülő legrosszabb rémálma felvenni egy ismeretlen számról érkező hívást, és azt hallani, hogy a gyermeke segítségért kiált.

Romantika helyett átverés Valentin-napon?

Az online társkeresés elterjedésével alapjaiban változott meg az emberek közötti kapcsolatteremtés.

hirdetés
Közösség