90 millió dollárt kaszáltak egy zsarolóvírussal a csalók

​A DarkSide zsarolóprogram készítői és terjesztői kilenc hónap leforgása alatt legalább 90 millió dollárra tettek szert.
 

A DarkSide zsarolóprogram tavaly augusztusban jelent meg, amikor célzott támadásokban jutott szerephez. A károkozót elsősorban nagyobb cégek, szervezetek elleni akciókban használták (illetve használják) a kiberbűnözők, akik ezáltal jelentős profitra tettek szert. A zsarolóvírus legutóbb akkor került a címoldalakra, amikor az USA egyik legnagyobb üzemanyagszállító vezetékét üzemeltető vállalatot, a Colonial Pipeline-t kényszerítette térdre. Akkor még nem lehetett tudni, hogy a cég végül kifizette-e a váltságdíjat, de a legutóbbi elemzések azt mutatják, hogy vélhetőleg nem is kis összeget volt kénytelen átutalni a zsarolóknak.
 
A blockchain elemzéssel foglalkozó Elliptic vállalat egy érdekes vizsgálatot végzett, amelyben összegyűjtötte azokat a Bitcoin címeket, amik a DarkSide ténykedéséhez köthetők. A tranzakciók végig követésével kiderült, hogy a kártékony program mögött álló kiberbűnözők 2020 októberétől napjainkig legalább 90 millió dollárnak megfelelő Bitcoinra tettek szert. Ez az összeg 99 DarkSide-áldozattól jött össze, amiből az is következik, hogy átlagosan több mint egymillió dollár volt a támadásonként követelt összeg.
 
A csalók a bevételüket az elmúlt három hétben 20 százalékkal tudták növelni. Ebben a számukra igencsak kecsegtető eredményben minden bizonnyal közrejátszott a Colonial Pipeline és a német Brenntag cég elleni támadásuk is.
 

 
 
Olvassa tovább
Prémium előfizetéssel!
 
  1. 4

    11 biztonsági javítás érkezett a Thunderbird alkalmazáshoz.

  2. 3

    A Citrix XenServerhez egy biztonsági frissítés vált elérhetővé.

  3. 4

    A Microsoft Edge két biztonsági hiba miatt kapott frissítést.

  4. 4

    A WordPress kompatibilis Forminator bővítmény súlyos biztonsági hibát tartalmaz.

  5. 3

    A Graylog esetében egy biztonsági hiba megszüntetésére nyílt lehetőség.

  6. 4

    A Tenable Nessus három biztonsági frissítést kapott.

  7. 3

    Az Apache Hive fejlesztői egy biztonsági hibát javítottak.

  8. 5

    A Google Chrome egy kritikus veszélyességű, nulladik napi biztonsági rést foltozott be a Chrome webböngészőn.

  9. 5

    A Cisco két súlyos sérülékenységet szüntetett meg az Identity Services Engine-ben.

  10. 3

    A Python öt biztonsági hibajavítással lett gazdagabb.

Partnerhírek
​A csaló telefonhívásokon és a nem létező gázszámlákon túl

Az ESET kiberbiztonsági szakértői most összefoglalják, milyen más módszerekkel lophatják el a személyes adatainkat – és mit tehetünk azért, hogy ez ne történhessen meg.

​Az ESET kutatói vizsgálták a RansomHub csoportot

Az ESET kutatói átfogó elemzést tettek közzé a zsarolóvírus ökoszisztémában bekövetkezett jelentős változásokról, különös figyelmet fordítva a domináns RansomHub csoportra.

hirdetés
Közösség