30 éves a vírusok nagy öregje
A számítógépes vírusok történetében a jelképes nulla kilométerkövet az az MS-DOS rendszerű gépeket támadó, pakisztáni eredetű Brain képviseli, amely éppen 30 éves.
A biztonságos munkavégzéshez, játékhoz vagy internetezéshez már alaphelyzetben is hozzátartozik a korszerű vírusvédelem, aminek naprakészen tartására a felhasználóknak mindig célszerű figyelmet fordítaniuk. Ugyanakkor nem kizárólag a felhasználók élete változott meg az elmúlt években, évtizedekben, hanem a programozóké is. Míg korábban gyakorta elég volt a kódolásnál a jó végeredményre és a gyors működésre koncentrálniuk, addig ma már a biztonságos programozás is nélkülözhetetlen eleme lett a szakmájuknak.
Az ESET víruskutatói elmondták, hogy bár a legeslegelső vírust jóval korábbra datálhatjuk - ez az 1971-ben megjelent Creeper volt, de a PC-ken szélesebb körben tömegesen elterjedő vírusok úttörőjének az 1986-os Brain számít. A Lahore-i (Punjab) illetőségű testvérpár, Basit Farooq Alvi és Amjad Farooq Alvi orvosi szoftvereket árultak floppy lemezen, és az illegális programmásolást akarták vele büntetni. A program készítői érdekes módon teljes nevüket, címüket és telefonszámukat is beleírták a vírus kódjába.

Forrás: Wikipédia
A PC-re írt vírus egyben az egyik első olyan kód, amely lopakodó mechanizmust használt. A pakisztáni Brain a floppy lemezeken a boot rekordot fertőzte meg felülírással, az eredeti adatokat pedig elmentette. A Brain vírus rezidens volt, azaz egy állandóan a tárban lévő összetevővel is rendelkezett. Mivel a megszakításvektorokat önmagára irányította, ezért egy lemezeditorral végzett bootszektor-vizsgálatot is képes volt átverni. Ilyenkor trükkösen az eredeti, elmentett részt jelenítette meg. Későbbi változatai aztán már nemcsak a hajlékony, de a merevlemezeket is képesek voltak megfertőzni.

Forrás: F-Secure
Azok a régi szép idők
A vírusvédelmi szakemberek szemében ezek igazi hősi időknek számítanak. A vírusok száma a 80-as évek végén, de még a 90-es évek elején is elenyészően csekély, pár ezres nagyságrendű volt a mai hozzávetőlegesen 350 millióra becsült egyedi kártevő kóddal szemben. De a világ is másként működött. Nem volt még grafikus felületű Windows, hanem jobbára csak karakteres, DOS-os felülettel lehetett találkozni. A legtöbb munkahelyen monokróm monitorok üzemeltek, és az AUTOEXEC.BAT, valamint a CONFIG.SYS konfigurációs fájlokban dőlt el sok minden. A letöltés pedig jobb esetben betárcsázós telefonvonalon, kis sávszélességű modemekkel történt. A kezdetekkor a víruskeresők frissítései is jóval ritkábbak voltak, hiszen 1-2 havonta jött csak ki új szignatúra.
Az ESET infografikáján megtekinthető a számítógépes kártevők rövid története a Brain vírustól kezdődően egészen napjaink botnetes kártevőiig. Az összefoglalóból kiderül, hogy a kezdeti hírhedt vírusokon, a világjárványt okozó férgeken át hogyan jutottunk el a rejtett kémprogramokig, banki kártevőkig.
-
Jelentős biztonsági frissítés érkezett a Firefoxhoz.
-
A Google Chrome két biztonsági hiba miatt kapott frissítést.
-
A Node.js két sérülékenységet tartalmaz.
-
A Sophos Firewall kapcsán öt biztonsági hibát javítottak a fejlesztők.
-
A Grafana fejlesztői három biztonsági hibáról számoltak be.
-
A Microsoft újabb biztonsági javításokat adott ki az Edge webböngészőhöz.
-
Az IBM HTTP Serverhez három biztonsági javítás vált letölthetővé.
-
A Microsoft kritikus veszélyességű hibát javított a SharePoint Serverben.
-
A Zulip Serverhez egy biztonsági frissítés vált elérhetővé.
-
A VMware fontos biztonsági hibajavításokat adott ki.
![]() |
F-Secure Total 10 eszköz 2 év |
33990 Ft | |
![]() |
F-Secure Total 1 év 10 eszköz |
29990 Ft | |
![]() |
ESET Mobile Security for Android 2 eszköz 3 év Hosszabbítás |
14890 Ft | |
Az ESET közzétette legfrissebb kiberfenyegetettségi jelentését, amely a 2024. december és 2025. május közötti időszakban tapasztalt kiberkockázatokat mutatja be
A nyári szünet idején a gyerekek több időt töltenek otthon, sokszor felügyelet nélkül – ez pedig nemcsak a fizikai, hanem az online biztonság szempontjából is kihívásokat jelent.
OLDALUNK
RSSImpresszum
Hirdetési információk
Adatvédelem
Felhasználási feltételek
Hozzászólási szabályzat