3-2-1 stratégia a zsarolóvírusok ellen

​A kisebb cégek esetében is indokolt megbízható mentési stratégia kialakítása.
 

A Statista adatai szerint globálisan a vállalkozások több mint 72 százalékát érte zsarolóvírussal végrehajtott támadás 2023-ban, ami messze a legmagasabb arány az elmúlt 5 év tekintetében. Ennek ellenére a kkv szektor szereplői gyakorta még mindig nem készülnek fel megfelelő módon e támadások megelőzésére, kivédésére.

Miért támadják a kiberbűnözők a kkv-kat?

A védekezésre fordított és fordítható technológiai, illetve emberi erőforrások szűkössége miatt a kkv-k kevésbé tudják megvédeni magukat a zsarolóvírusokkal szemben, mint a nagyvállalatok vagy a kormányzati szervek. Lehet, hogy a kizsarolható összeg is kisebb, ám a kisebb cégek könnyebb prédát jelentenek. Ezért nem meglepő, hogy a Kingston szerint a kiberbűnözők célpontjainak közel 43 százalékát a kkv-k teszik ki. 

3-2-1 stratégia

A felelősségteljes cégek rendszeres biztonsági mentéssel tehetnek a legtöbbet az adataikért. Ezáltal egy esetleges támadás során elvégezhetik a helyreállítást anélkül, hogy a váltságdíjat ki kellene fizetniük a dekódoláshoz szükséges információkért.

Az adatbiztonság terén tehát nagyon fontos szempont a redundancia. Ehhez az egyik legjobb gyakorlat a CISA (Cybersecurity and Infrastructure Security Agency) által javasolt "3-2-1 stratégia" alkalmazása. Ennek lényege a következő:
  • Három példányt őrzünk az adatokból - az eredetit és két másolatot.
  • Használjunk különböző titkosított meghajtókat, és ne tároljunk több biztonsági másolatot ugyanazon az adathordozón.
  • Tartsunk egy rendszeresen frissített másolatot a munkahelyen kívül is, hogy tudjunk mire támaszkodni, ha valamilyen katasztrófa (például árvíz, tűz stb.) megsemmisíti az egyik vagy mindkét aktív biztonsági mentést, illetve elérhetetlenné teszi azokat.

A 3-2-1 stratégia mellett a flash-alapú tárolók esetében is minden biztonsági mentést legalább évente egyszer frissíteni, tesztelni kell, amivel az esetleges adathordozó hibákra is időben fény derülhet.
 
  1. 3

    A Lenovo Vantage három biztonsági javítással bővült.

  2. 3

    A Splunk Enterprise-hoz biztonsági frissítések érkeztek.

  3. 4

    Az Adobe kritikus veszélyességű hibákat is javított a ColdFusion esetében.

  4. 4

    Az Adobe kiadta az Illsutrator legújabb verzióit, amelyek révén 10 biztonsági hibát szüntetett meg.

  5. 4

    Az Adobe hat sebezhetőséget orvosolt az InDesignban.

  6. 4

    15 biztonsági javítással gyarapodott az Adobe FrameMaker.

  7. 4

    Az SAP kiadta a júliusi biztonsági frissítéseit.

  8. 4

    A Microsoft jelentős mennyiségű hibajavítást tett letölthetővé a Windows-hoz.

  9. 4

    Egy tucat biztonsági frissítés vált letölthetővé az Office szoftvercsomaghoz.

  10. 4

    A Microsoft három biztonsági rést foltozott be az SQL Serveren.

Partnerhírek
Hogyan védhetjük meg a gyerekeket a kibertérben?

A nyári szünet idején a gyerekek több időt töltenek otthon, sokszor felügyelet nélkül – ez pedig nemcsak a fizikai, hanem az online biztonság szempontjából is kihívásokat jelent.

​A csaló telefonhívásokon és a nem létező gázszámlákon túl

Az ESET kiberbiztonsági szakértői most összefoglalják, milyen más módszerekkel lophatják el a személyes adatainkat – és mit tehetünk azért, hogy ez ne történhessen meg.

hirdetés
Közösség