15 éve nem sikerül kiirtani ezt a vírust
A több mint egy évtizede felbukkant MyDoom féreg mind a mai napig fertőzi a nem megfelelően védett számítógépeket.
A Mydoom (más néven Novarg, Mimail, Shimg) féreg 2004 januárjában jelent meg, amikor tömegesen kezdett terjedni elektronikus leveleken keresztül. Az első variánsa elsősorban azt a célt szolgálta, hogy elosztott szolgáltatásmegtagadási támadásokba lehessen bevonni a fertőzött számítógépeket. (Az első támadási hullám során leginkább az sco.com került célkeresztbe.)
A féreg a megjelenése óta folyamatosan fejlődött, sorban jelentek meg az újabb és újabb variánsai. Ezek között akadt olyan is, amely fájlcserélő (P2P) hálózatokon keresztül történő terjedésre is alkalmas volt. Az egyes variánsok a funkcionalitásuk szempontjából azonban egy irányba mutattak. A fertőzött rendszereken egy hátsó kaput nyitottak, és lehetőséget biztosítottak távoli, jogosulatlan műveletvégrehajtásra. Egyes variánsok alkalmasak voltak további kártékony összetevők letöltésére, illetve elosztott szolgáltatásmegtagadási támadásokba való bekapcsolódásra.

Egy fertőzött e-mail
Forrás: Palo Alto Networks
Gyors terjedés
Azt gondolhatnánk, hogy a MyDoom 2004-es megjelenése óta megtörténtek azok a védelmi intézkedések, amelyek révén blokkolhatók a féreggel elkövetett támadások. Nyilván sok helyen ez így is van, de a Palo Alto Networks biztonsági kutatóinak tapasztalata szerint a féreg mind a mai napig terjed, ami egyben azt is jelenti, hogy a kiberbűnözőknek még mindig megéri ezzel a szerzeménnyel foglalatoskodniuk.
Prémium előfizetéssel!
-
11 biztonsági javítás érkezett a Thunderbird alkalmazáshoz.
-
A Citrix XenServerhez egy biztonsági frissítés vált elérhetővé.
-
A Microsoft Edge két biztonsági hiba miatt kapott frissítést.
-
A WordPress kompatibilis Forminator bővítmény súlyos biztonsági hibát tartalmaz.
-
A Graylog esetében egy biztonsági hiba megszüntetésére nyílt lehetőség.
-
A Tenable Nessus három biztonsági frissítést kapott.
-
Az Apache Hive fejlesztői egy biztonsági hibát javítottak.
-
A Google Chrome egy kritikus veszélyességű, nulladik napi biztonsági rést foltozott be a Chrome webböngészőn.
-
A Cisco két súlyos sérülékenységet szüntetett meg az Identity Services Engine-ben.
-
A Python öt biztonsági hibajavítással lett gazdagabb.
Az ESET kiberbiztonsági szakértői most összefoglalják, milyen más módszerekkel lophatják el a személyes adatainkat – és mit tehetünk azért, hogy ez ne történhessen meg.
Az ESET kutatói átfogó elemzést tettek közzé a zsarolóvírus ökoszisztémában bekövetkezett jelentős változásokról, különös figyelmet fordítva a domináns RansomHub csoportra.
OLDALUNK
RSSImpresszum
Hirdetési információk
Adatvédelem
Felhasználási feltételek
Hozzászólási szabályzat