Az év legnagyobb botnetes akciói
Idén jó néhány kártékony hálózatot sikerült megbénítaniuk a hatóságoknak, illetve a biztonsági cégeknek. Összegyűjtöttünk néhány kiemelkedő akciót.A Microsoft a múlt héten jelentette be, hogy az FBI és az Europol közreműködésével összehangolt akciót indított a hírhedt ZeroAccess hálózat vezérlőszerverei ellen. Ennek során blokkolta a fertőzött számítógépek és a botnetet irányító kiszolgálók közötti kommunikációt. Összesen 49 domain, valamint 18 IP-cím alapján jutott el a hálózat egyes központi rendszereihez, amelyeket leállított.
A Kaliforniai Egyetem felmérése szerint októberben 1,9 millió számítógép vált fertőzötté a ZeroAccess kiépítésében résztvevő kártékony programok által. Minden egyes nap átlagosan 800 ezer PC kapcsolódott aktívan a botnethez. E rendszerek jelentős része most megszabadult a hálózattól, viszont az ártalmas kódok még mindig megtalálhatóak a gépeken. A kutatók azt remélik, hogy a károkozók nem fognak újra aktivizálódni, és nem szolgálják majd egy újabb hálózat kialakítását. Azt sajnos nem lehet kijelenteni, hogy a mostani akcióval teljesen eltűnt a ZeroAccess.
Nagy harcok
A botnetek elleni küzdelem nagyon fontos szerepet tölt be a kiberbűnözés ténykedésére visszavezethető károk megelőzésében. Ezek a hálózatok ugyanis jelentős erőforrásokat adnak a csalók kezébe, és azok révén komoly anyagi haszonra tehetnek szert. Egyes becslések szerint a ZeroAccess a kattintásalapú, hirdetési csalásokkal önmagában havi 2,7 millió dolláros kárt okozott a hirdetőknek. A botnet azonban nem kizárólag reklámokkal való visszaélések során jutott szóhoz, hanem vírusterjesztésben és elosztott szolgáltatásmegtagadási támadásokban is közreműködött.
Nem a ZeroAccess volt az egyetlen
A múlt heti akció apropóján érdemes feleleveníteni, hogy idén mely, jelentősebb kiterjedésű botneteket sikerült megbénítaniuk a hatóságoknak, illetve az azokkal együttműködő biztonsági és informatikai vállalatoknak.
Az év elején viszonylag nagy hírverést kapott az a hajtóvadászat, amelynek során a Microsoft és a Symantec kutatói meggátolták a Bamital nevű hálózat működését. A két cég több hónapos elemzőmunka és vizsgálódás után január végén fordult az egyik amerikai bírósághoz, hogy megteremtsék a jogi alapot a botnet irányításában alapvető szerepet betöltő kiszolgálók leállítására. Miután minden engedély meglett, több amerikai adatközpont, illetve szolgáltató bevonásával sikerült kiiktatni a vezérlőszervereket. A Bamitalnak szintén a kattintásalapú csalások elősegítése volt a feladata. Ennek következtében e hálózat üzemeltetői is jelentős bevételre tettek szert.
Júniusban érkezett hír arról, hogy a legalább ötmillió gépet magában foglaló, Citadel nevű zombihálózatot az FBI és a Microsoft Digital Crimes részlegének közös erővel sikerült felszámolnia. A botnetet olyan trójai építette fel, amelynek segítségével főleg banki adatokat (felhasználóneveket és jelszavakat) szereztek a bűnözők. Egyes becslések szerint az adattolvajok az elmúlt két évben fél milliárd dollárt meghaladó összeggel rövidítették meg az amerikai és a nyugat-európai bankok ügyfeleit.
A botnet működése
Látható, hogy a jelentősebb botnetek felszámolásában a Microsoft is részt vett. Ez annak fényében nem csoda, hogy a vállalat egyre komolyabb erőforrásokat áldoz e hálózatok visszaszorítására. Éppen nemrégen létesített egy új biztonsági központot, amely egyebek mellett a botnetek elleni küzdelmet szolgálja. Ugyanakkor megannyi más zombihálózat megbénítására is sor került, amikor egyéb vállalatok, biztonsági cégek vállaltak oroszlánrészt az akciókban. Jó példát szolgáltatott minderre a Trustwave, amely idén hosszas küzdelmet folytatott a Pony nevű, nagymennyiségű adatlopást elősegítő botnettel.
A jövőben sem lesz könnyebb
A botnetek üzemeltetői nem egyszer bizonyították már be, hogy képesek életet lehelni a megbénított hálózataikba. Újabb és újabb technikákat vetnek be annak érdekében, hogy a hálózataik minél ellenállóbbak legyenek a hatósági fellépésekkel szemben. Ezért elosztott architektúrákban gondolkodnak, viszonylag gyorsan változó infrastruktúrákat építenek ki, míg az anonimitásukat különböző (például Tor) technikákkal igyekeznek fenntartani. Emiatt a biztonsági cégeknek és a bűnüldöző szerveknek továbbra is jelentős küzdelmekre kell felkészülniük.
-
A Trend Micro Deep Security Agent for Windows egy biztonsági hibát rejt.
-
A Google Chrome legújabb verziója négy biztonsági hibajavítással érkezett.
-
A Fortinet kritikus veszélyességű hibáról adott tájékoztatást.
-
Az Apache Tomcat két sebezhetőséget tartalmaz.
-
Számos biztonsági javítás érkezett a Foxit PDF-kezelő szoftverekhez.
-
Fél tucat biztonsági javítás érkezett a Moodle-hoz.
-
Egyre intenzívebben használják ki a támadók az Apache Struts biztonsági hibáját.
-
A Google ChromeOS két biztonsági javítást kapott.
-
A GFI Archiver három biztonsági hibát tartalmaz.
-
Az SAP tíz új és három frissített biztonsági tájékoztatóban számolt be sebezhetőségekről.
Találkoztál már az online térben adathalászokkal? Estél már áldozatául vírusoknak, hackereknek? Ismered az online veszélyeket és védekezel is ellenük?
Az ESET HOME Security legújabb verziója új és továbbfejlesztett funkciókkal véd a személyazonosságlopás, az adathalászat és más fenyegetések ellen.