Nagy fogás: kétmillió lopott adat egy szerveren

Több mint kétmillió felhasználónevet, jelszót és egyéb bizalmas adatot találtak a biztonsági kutatók egy kártékony hálózat szerverén. Lássuk mi volt a nagy fogást.
 

A Trustwave kutatói először idén júniusban figyeltek fel egy Pony nevű botnetre, amely rengeteg fertőzött számítógépet foglalt magában. Már akkor kiderült, hogy a kártékony hálózat legfontosabb célja, hogy minél több bizalmas adatot gyűjtsön össze az áldozatul esett rendszerekről. A nyáron az adattolvajok által üzemeltetett egyik kiszolgálón 650 ezer felhasználónévre és jelszóra sikerült ráakadni, de mostanra világossá vált, hogy mindez csak a jéghegy csúcsa volt.

Egy újabb leleplezés

A biztonsági cég szakértői pontosan tisztában voltak azzal, hogy egy szerver kiiktatásával még korántsem tudják kihúzni a botnet méregfogát. Ezért a nyár óta kiemelten figyelték a Pony hálózattal kapcsolatos eseményeket, míg nemrégen egy újabb vezérlőszerverre akadtak. Ezen jóval több mindent találtak, mint a korábbi kiszolgálón. Számszerűen a következőket:

- 1.580.000 bejelentkezési adat weboldalakhoz
- 320.000 felhasználónév és jelszó e-mail postafiókokhoz
- 41.000 hitelesítési adat FTP-kiszolgálókhoz
- 3.000 bejelentkezési adat Remote Desktop távoli elérésekhez
- 3.000 SSH hitelesítési információ.


A lopott adatok mennyiségének változása napról napra - Forrás: Trustwave

A kutatók a weboldalakhoz tartozó bejelentkezési adatokat tovább boncolgatták. Ekkor megállapították, hogy a legtöbb (több mint 300 ezer) eltulajdonított felhasználónév és jelszó a Facebookhoz tartozott. Ebből a szempontból a toplistára felkerült még többek között a Yahoo!, a Google és a Twitter is.


Forrás: Trustwave

Adatlopás 102 országban

A vizsgálatok arra derítettek fényt, hogy a Pony világszerte fenyegette a számítógépeket. A kutatók szerint legalább 102 országban folyt a károkozás, azonban az egyes országok közötti megoszlást nem sikerült még kimutatni. Ennek pedig az az oka, hogy a lefülelt vezérlőszerver vagy egy átjáró vagy egy proxy szerver mögött kapott helyet, így a rendelkezésre álló hálózati naplóadatokból nem lehet minden egyes esetben visszakövetni az adatlopások forrását. Ez a proxy-s trükk viszonylag gyakran felbukkan a támadók eszköztárában, és valóban meg tudja nehezíteni az utólagos vizsgálatokat, illetve a botneteket irányító kiszolgálók felkutatását.

Továbbra is gyengék a jelszavak

A Trustwave a Pony által gyűjtött adatokból azt is kimutatta, hogy melyek voltak a leggyakrabban eltulajdonított jelszavak. A következő lista egyértelműen azt mutatja, hogy a felhasználók többsége továbbra is nagyon gyenge, könnyen visszafejthető jelszavakat használ.


Forrás: Trustwave
 
  1. 4

    A Firefox legújabb kiadása számos sebezhetőséget orvosolt.

  2. 4

    A CrushFTP fejlesztői egy biztonsági rést foltoztak be.

  3. 4

    A GNU C Library kapcsán egy veszélyes biztonsági résre derült fény.

  4. 4

    A Microsoft Edge legújabb verziója számos sebezhetőséget szüntet meg.

  5. 4

    Kritikus fontosságú hibajavítás vált elérhetővé a ChromeOS-hez.

  6. 3

    A ClamAV kapcsán egy közepes veszélyeségű sebezhetőségre derült fény.

  7. 3

    Az IBM két sebezhetőségről számolt be a WebSphere Application Server kapcsán.

  8. 3

    Az Oracle 71 hibajavítást adott ki az Oracle Linux operációs rendszerhez.

  9. 4

    Több mint egy tucat biztonsági javítással bővült a Google Chrome.

  10. 4

    Letölthető a VirtualBox legújabb kiadása benne 13 biztonsági javítással.

Partnerhírek
Amikor a gyerekünk hangján követelnek tőlünk pénzt

Minden szülő legrosszabb rémálma felvenni egy ismeretlen számról érkező hívást, és azt hallani, hogy a gyermeke segítségért kiált.

Romantika helyett átverés Valentin-napon?

Az online társkeresés elterjedésével alapjaiban változott meg az emberek közötti kapcsolatteremtés.

hirdetés
Közösség