Zsaroló program került ki a Google Playre

A Google Play áruházban újabb kártékony alkalmazásokra derült fény, amelyek a felhasználók megzsarolásával igyekeztek pénzhez juttatni a csalókat.
 

Annak ellenére, hogy a Google rendelkezik a legrobusztusabb védelmi technológiákkal a rosszindulatú, androidos alkalmazások kiszűréséhez, a Play áruházban mégis rendszeresen feltűnnek nemkívánatos appok. Ez történt az elmúlt napokban is. A McAfee kutatói két alkalmazásról állapították meg, hogy azok ártalmas célokkal kerültek ki az áruházba, és több ezer készüléket fertőzhettek meg. A Google már megtette a szükséges lépéseket, és eltávolította a két szoftvert a Playről.
 
Az egyik app a Wallpapers Blur HD nevet viselte, és a letiltása előtt 5-10 ezer letöltést számlált. A másik app pedig Booster & Cleaner Pro néven került ki a Google weboldalára, és 1-5 ezer letöltéssel büszkélkedett mielőtt elérhetetlenné tették a Play üzemeltetői. Mindez azt jelenti, hogy viszonylag későn sikerült csak lereagálni a történteket, és sok felhasználónak okozott bosszúságot, esetenként akár anyagi károkat is ez a két app.
 
A McAfee vizsgálatai szerint a két alkalmazásban a LeakerLocker zsaroló program kódja volt kimutatható. Ennek a szerzeménynek az a célja, hogy a fertőzött készülékek zárolását követően megzsarolja a felhasználót. Ezúttal 50 dollár volt a váltságdíj, amit hitelkártyával lehetett kifizetni.
 
A LeakerLocker most nem elégedett meg annyival, hogy egy ablak megjelenítésével ellehetetlenítette a készülékek rendeltetésszerű használatát. A kártevő ugyanis fenyegetőzni kezdett. Azt állította, hogy ha a felhasználó nem fizet időben, akkor a bizalmas adatait kiszivárogtatja egy távoli kiszolgálóra, vagy azokat továbbítja a címjegyzékben szereplő személyeknek.


Forrás: McAfee
 
A McAfee kutatói eddig nem találtak olyan kódrészleteket, amelyek képesek lennének adatok kiszivárogtatására. Ennek ellenére azt nem tudták kizárni, hogy a kártevő interneten keresztül újabb modulok beszerzésével ne válhatna erre alkalmassá.
 
Az viszont biztos, hogy a LeakerLocker nem használ ki biztonsági réseket. Kizárólag arra hagyatkozik, hogy a felhasználó megadjon számára minden szükséges engedélyt. Ha ez megtörténik, akkor hozzáférést szerez a névjegyekhez, az e-mail címekhez, a Chrome böngésző előzményi adataihoz, a híváslistákhoz, képekhez és eszközinformációkhoz is.
 
A biztonsági cég senkinek sem javasolja, hogy teljesítse a zsarolók követeléseit. Ehelyett célszerűbb megpróbálni a manuális vírusírtást, akár csökkentett módban történő rendszerindítással. A károkozó jelenlegi variánsa nem titkosít fájlokat, így nem tud maradandó károkat okozni az állományokban.
 
  1. 3

    Az Oracle 71 hibajavítást adott ki az Oracle Linux operációs rendszerhez.

  2. 4

    Több mint egy tucat biztonsági javítással bővült a Google Chrome.

  3. 4

    Letölthető a VirtualBox legújabb kiadása benne 13 biztonsági javítással.

  4. 4

    Az Oracle nyolc olyan biztonsági résről számolt be, amelyeket a Database Server kapcsán kellett orvosolnia.

  5. 4

    A MySQL három tucat biztonsági frissítéssel gyarapodott.

  6. 4

    Az Java több mint egy tucat biztonsági frissítést kapott.

  7. 3

    A Microsoft három biztonsági rést foltozott be az Edge webböngészőn.

  8. 4

    A PuTTY-hoz egy biztonsági frissítés vált elérhetővé.

  9. 4

    A XenServer és a Citrix Hypervisor is biztonsági frissítéseket kapott.

  10. 3

    A GitLab újabb biztonsági javításokat adott ki.

Partnerhírek
Amikor a gyerekünk hangján követelnek tőlünk pénzt

Minden szülő legrosszabb rémálma felvenni egy ismeretlen számról érkező hívást, és azt hallani, hogy a gyermeke segítségért kiált.

Romantika helyett átverés Valentin-napon?

Az online társkeresés elterjedésével alapjaiban változott meg az emberek közötti kapcsolatteremtés.

hirdetés
Közösség