Windows frissítéssel trükköz az Aurora trójai
Egy nagyon trükkös számítógépes károkozó kezdett terjedni elsősorban felnőtteknek szóló tartalmakat kínáló weboldalakon keresztül.
Az Aurora nevű trójai program már több mint egy éve ismert a biztonsági kutatók előtt. Elsősorban azzal hívta fel magára a figyelmet, hogy alvilági fórumokon vált bérelhetővé. A terjesztői ezeken a felületeken úgy hirdetik a kártevőt, hogy egy kifinomult, adatlopásra alkalmas trójairól van szó, amely alacsony detektálási aránnyal rendelkezik, vagyis nagy valószínűséggel képes átjutni a védelmi vonalakon.
A trójairól az biztosan nem mondható el, hogy a készítői ne vinnének bele némi fantáziát a fejlesztésébe, ami sajnos valóban megtévesztővé teszi a károkozót. Korántsem célszerű félvállról venni, mivel ha egy számítógépet megfertőz, akkor az adatszivárogtatási képességei révén komolyabb fejtörést is okozhat.
A Malwarebytes biztonsági laborjában az Aurorának egy olyan variánsa akadt horogra, amely talán még a szakértőket is meglepte. A legújabb változat ugyanis egy olyan trükköt alkalmaz, ami valóban megtévesztő lehet számos felhasználó számára.
A szerzemény úgy terjed, hogy egy teljes képernyős böngészőablakot nyit, és egy Windows frissítést szimulál. A jól ismert kék hátterű képernyőt utánozza, amelyen egy látszólagos frissítési folyamatot vezet le, és persze közli, hogy a számítógépet nem szabad kikapcsolni addig, amíg nem végez. Valójában ez csak megtévesztési célt szolgál, hiszen a kártevő semmit nem frissít. Egy dolgot igyekszik elérni: a kék ablakban egy nyomógombra való kattintásra próbálja rávenni a felhasználót. Ez pedig egy gyanús jel lehet, hiszen az eredeti Windows frissítő képernyőn gomb nem jelenik meg, ellentétben az Aurora mondvacsinált frissítésével.

Forrás: Malwarebytes
Amennyiben a felhasználó rákattint a gombra, akkor egy előre meghatározott domain lista alapján a kártevő letölt egy fájlt, amelynek neve jelenleg ChromeUpdate.exe. Ugyanakkor fontos megjegyezni, hogy ez a fájlnév bármikor változhat. A lényeg pedig nem más, mint hogy ha ez a fájl is betöltődik, akkor az érintett számítógép azonnal megfertőződik.
Prémium előfizetéssel!
-
Kritikus biztonsági hibáról számolt be a Cisco az IOS XE kapcsán.
-
A SonicWall fontos biztonsági frissítéseket adott ki az egyik VPN-megoldásához.
-
Az IBM Db2 két biztonsági hibajavítást kapott.
-
A Commvault egy biztonsági frissítést adott ki.
-
Több tucat biztonsági javítás vált elérhetővé az Androidhoz.
-
Az OpenBSD egy biztonsági hibajavítással bővült.
-
A QRadar kapcsán 14 biztonsági hibáról számolt be az IBM.
-
A Firefox 13 biztonsági réstől vált meg a legújabb verzióinak köszönhetően.
-
A Thunderbird alkalmazás fontos hibajavításokkal bővült.
-
A LibreOffice egy biztonsági hibajavítással gyarapodott.
Az ESET kutatói átfogó elemzést tettek közzé a zsarolóvírus ökoszisztémában bekövetkezett jelentős változásokról, különös figyelmet fordítva a domináns RansomHub csoportra.
Az ESET kutatói felfedezték, hogy a FamousSparrow hackercsoport felelős egy pénzügyi szektorban működő amerikai kereskedelmi szervezet és egy mexikói kutatóintézet ellen elkövetett kibertámadásért.
OLDALUNK
RSSImpresszum
Hirdetési információk
Adatvédelem
Felhasználási feltételek
Hozzászólási szabályzat