Vírust terjesztettek egyes Google-reklámok

​A Google keresőjében első helyen jelentek meg azok a hirdetések, amelyek a népszerű GIMP grafikai szoftver ismertségét kihasználva járultak hozzá vírusterjesztéshez.
 

A Google az elmúlt években folyamatosan szigorította a reklámhálózatában megjelenő tartalmakkal kapcsolatos irányelveket és szabályokat. Tette mindezt többek között azért, hogy a kártékony hirdetéseknek gátat szabjon. Mindehhez pedig egy háttérrendszert is kialakított annak érdekében, hogy a reklámok jóváhagyásakor a biztonsági elvek is érvényesülhessenek. Csakhogy ebbe a rendszerbe valahol hiba csúszott, hiszen az elmúlt napokban egyes vírusterjesztőknek sikerült megkerülniük a védelmi vonalakat.
 
Az utóbbi napokban az interneten egyre több bejegyzés jelent meg arról, hogy problémás hirdetéseket tesz közzé a Google keresője a GIMP grafikai szoftver kapcsán. Ezek a reklámok a találati eredmények elején jelentek meg, és minden arra utalt, hogy a jól ismert szoftver weboldalára vezetik a felhasználókat, hiszen a hirdetésben a hivatalos, gimp.org webcím volt látható. Csakhogy amikor erre valaki rákattintott, akkor nem az alkalmazás weboldalára került, hanem egy hamis weblapra. Ez nem a gimp.org domain alól működött, hanem vagy a „gilimp.org” vagy a „gimp.monster” domainhez kapcsolódott. A figyelmes felhasználók ezt persze a webböngésző címsorában kiszúrhatták, és megelőzhették a problémákat. Azonban könnyen elképzelhető, hogy minderre sokan nem figyeltek fel.
 
A káros weboldalon keresztül egy 700 MB-os fájl volt letölthető, amelyről a weblap azt állította, hogy a GIMP telepítője. A valóságban azonban az állomány a Vidar nevű trójai kódját tartalmazta. Érdekesség, hogy a károkozó mindössze 5 MB-os, a fennmaradó 695 MB csupán haszontalan zagyvaság volt. Csak azt a célt szolgálta, hogy a felhasználó ne fogjon gyanút, amikor azt látja, hogy a letöltött GIMP telepítő mindössze pár megabájtos.
 
A Vidar trójairól azt érdemes tudni, hogy adatlopásra termett. A fertőzött számítógépeken egy vezérlőszerverre tölti fel a bizalmas adatokat, például a következőket is:
  • kriptotárcák
  • Telegram hitelesítő adatok
  • fájlátvitelre alkalmas szoftverekben tárolt felhasználói adatok (WINSCP, FTP, FileZilla)
  • levelezőkliensekben tárolt postafiók információk.
 
A Vidar a GIMP előtt egyebek mellet olyan alkalmazások nevével is visszaélt már, mint amilyen például a Notepad++, a Microsoft Visual Studio és a Brave böngésző.
 
A Google egyelőre nem közölte, hogy milyen módon kerülték meg a védelmi rendszereit a vírusterjesztők. A hirdetések esetében ugyanis a reklámokban megjelenő hivatkozásnak és a célhelyre vezető linknek ugyanazt a domaint kell reprezentálnia, ami ebben az esetben nem így volt.
 
  1. 3

    A Java hat biztonsági hibajavítást kapott.

  2. 4

    Az Oracle 43 biztonsági rést foltozott be a MySQL Serveren.

  3. 4

    Az Oracle három olyan hibáról számolt be, amelyek a VirtualBoxot érintik.

  4. 3

    Az Apache Traffic Server több biztonsági hibát tartalmaz.

  5. 3

    A Juniper számos sérülékenységet szüntetett meg a Junos OS-ben.

  6. 4

    Az Oracle kiadta a Database Server legújabb biztonsági frissítését.

  7. 4

    A Microsoft az Edge webböngészőhöz egy fontos biztonsági frissítést adott ki.

  8. 3

    A Palo Alto több frissítést is kiadott a PAN-OS-hez.

  9. 3

    A GitLab fejlesztői öt biztonsági hibáról adtak ki tájékoztatást.

  10. 4

    Az Adobe öt hibajavítást készített a kereskedelmi platformjaihoz.

Partnerhírek
​Az ESET kutatói vizsgálták a RansomHub csoportot

Az ESET kutatói átfogó elemzést tettek közzé a zsarolóvírus ökoszisztémában bekövetkezett jelentős változásokról, különös figyelmet fordítva a domináns RansomHub csoportra.

Támadást hajtott végre a Kínához köthető FamousSparrow csoport

Az ESET kutatói felfedezték, hogy a FamousSparrow hackercsoport felelős egy pénzügyi szektorban működő amerikai kereskedelmi szervezet és egy mexikói kutatóintézet ellen elkövetett kibertámadásért.

hirdetés
Közösség