Veszélyesen szárnyal a Zeppelin zsarolóvírus
A Zeppelin zsarolóprogram jelenleg egészségügyi intézményeket, valamint informatikai vállalatokat ostromol. A célpontok köre azonban könnyedén módosulhat a közeljövőben.
A Zeppelin zsarolóprogram megjelenését egy érdekes folyamat előzte meg. A szálak ugyanis egészen a VegaLocker nevű kártékony programig vezetnek vissza, amely idén májusban Buran néven bukkant fel az interneten. Méghozzá egy RaaS (Ransomware-as-a-Service) szolgáltatás részeként, ami annyit jelentett, hogy az internetes alvilági fórumokon szolgáltatásként lehetett igénybe venni a zsarolóvírust. A Buran készítői akkor úgy hirdették a kártevőjüket, hogy a kizsarolt összeg 75 százaléka marad a zsaroló szolgáltatást igénybe vevő "ügyfélüknél", míg a többi pénz a saját zsebükbe vándorol.
A Buran a különféle alvilági üzleti modellek és szolgáltatások ellenére szerencsére nem tudott elterjedni olyan széles körben, mint néhány más zsaroló program. Ebben azonban az is közrejátszott, hogy a szerzemény elsősorban célzott támadásokban jutott szerephez. Ezt a fajta megközelítést pedig a legújabb változata is megörökölte, amely immár Zeppelin néven fertőzi a számítógépeket.
jól behatárolt célpontok, egyelőre
Prémium előfizetéssel!
-
A VMware Tools egy biztonsági frissítést kapott.
-
A Google a Chrome-ban két hibát javított, amelyek közül az egyik kritikus, nulladik napi sebezhetőség.
-
Az Adobe Photoshop három biztonsági hibajavítást kapott.
-
Az Adobe Illustrator kapcsán egy biztonsági hiba javítása vált szükségessé.
-
Az Adobe InDesignhoz három frissítés érkezett.
-
Az SAP kiadta a májusi biztonsági frissítéseit.
-
A Microsoft elérhetővé tette a májusi biztonsági frissítéseket a Windows-hoz.
-
Az Office több mint egy tucat biztonsági frissítéssel gyarapodott.
-
A Fortinet egy kritikus veszélyességű biztonsági hibáról adott tájékoztatást.
-
A Microsoft négy hibajavítást tett letölthetővé a SharePoint Serverhez.
Az ESET kutatói átfogó elemzést tettek közzé a zsarolóvírus ökoszisztémában bekövetkezett jelentős változásokról, különös figyelmet fordítva a domináns RansomHub csoportra.
Az ESET kutatói felfedezték, hogy a FamousSparrow hackercsoport felelős egy pénzügyi szektorban működő amerikai kereskedelmi szervezet és egy mexikói kutatóintézet ellen elkövetett kibertámadásért.
OLDALUNK
RSSImpresszum
Hirdetési információk
Adatvédelem
Felhasználási feltételek
Hozzászólási szabályzat