Veszélyesen szárnyal a Zeppelin zsarolóvírus
A Zeppelin zsarolóprogram jelenleg egészségügyi intézményeket, valamint informatikai vállalatokat ostromol. A célpontok köre azonban könnyedén módosulhat a közeljövőben.
A Zeppelin zsarolóprogram megjelenését egy érdekes folyamat előzte meg. A szálak ugyanis egészen a VegaLocker nevű kártékony programig vezetnek vissza, amely idén májusban Buran néven bukkant fel az interneten. Méghozzá egy RaaS (Ransomware-as-a-Service) szolgáltatás részeként, ami annyit jelentett, hogy az internetes alvilági fórumokon szolgáltatásként lehetett igénybe venni a zsarolóvírust. A Buran készítői akkor úgy hirdették a kártevőjüket, hogy a kizsarolt összeg 75 százaléka marad a zsaroló szolgáltatást igénybe vevő "ügyfélüknél", míg a többi pénz a saját zsebükbe vándorol.
A Buran a különféle alvilági üzleti modellek és szolgáltatások ellenére szerencsére nem tudott elterjedni olyan széles körben, mint néhány más zsaroló program. Ebben azonban az is közrejátszott, hogy a szerzemény elsősorban célzott támadásokban jutott szerephez. Ezt a fajta megközelítést pedig a legújabb változata is megörökölte, amely immár Zeppelin néven fertőzi a számítógépeket.
jól behatárolt célpontok, egyelőre
Prémium előfizetéssel!
-
A OpenVPN Server sérülékenysége szolgáltatásmegtagadási támadásokat idézhet elő.
-
A Next.js kapcsán egy biztonsági hibára derült fény.
-
A Trend Micro Deep Security biztonsági hibajavításokat kapott.
-
A VMware Aria Operations sebezhetősége jogosultsági szint emelést tesz lehetővé.
-
A Google Chrome ismét jelentős biztonsági frissítést kapott.
-
A Canon egyes nyomtatódriverei kapcsán három biztonsági hibára derült fény.
-
A Draytek két biztonsági hibáról számolt be egyes routerei kapcsán.
-
A Zulip Server két biztonsági hibát tartalmaz.
-
Az Apple 22 biztonsági rést foltozott be az iOS/iPadOS operációs rendszerein.
-
Az Apple 41 javítással tette biztonságosabbá a macOS-t.
A 2004-ben alakult Hétpecsét Információbiztonsági Egyesület céljai között szerepel az információvédelem kultúrájának és ismereteinek magyarországi terjesztése. Ezzel a célunkkal összhangban 2025-ben ismét meghirdetjük a „Az év információbiztonsági tartalom előállítója - 2025” pályázatot.
A félelem hatékony fegyver, és a hackerek tudják, hogyan győzzék meg az embereket, hogy azonnali és meggondolatlan lépéseket tegyenek.
OLDALUNK
RSSImpresszum
Hirdetési információk
Adatvédelem
Felhasználási feltételek
Hozzászólási szabályzat