Újabb kiskapu nyílt a vírusok előtt

Egy biztonsági kutatás arra derített fényt, hogy a virtualizáció során használatos fájlok nagyon könnyen válhatnak vírushordozóvá.
 

A vírusterjesztők folyamatosan keresik azokat a kiskapukat, amiken keresztül be tudják juttatni a kártékony kódjaikat a cégek, intézmények hálózataiba. Számukra az egyik legkézenfekvőbb megoldás, ha ártalmatlannak látszó fájlokba rejtik a károkozóikat. Csakhogy erre a víruskeresők is figyelnek, és mélységi keresésekkel jó esetben ki tudják szűrni a nemkívánatos jövevényeket.
 
Will Dormann, a CERT Coordination Center biztonsági kutatója arra volt kíváncsi, hogy az antivírus technológiák valóban minden fájltípus esetén képesek-e a mélységi keresések elvégzésére. A kutatása egészen aggasztó eredményekkel zárult.
 
A szakember VHD, illetve újabb, VHDX fájlok tesztelésével kezdte a vizsgálatokat. Ezekbe elhelyezett egy-egy EICAR fájlt, amelyet alapból minden víruskereső ismer. Ezt követően a "fertőzött" VHD/VHDX fájlokat feltöltötte ellenőrzésre a VirusTotalra, és megdöbbenésére egyetlen víruskereső sem riasztott. Ezután ISO és IMG állományokkal próbálkozott hasonló módon. Ez esetben a VirusTotalon 16 víruskereső jelzett veszélyt a több mint 50 víruskereső motor közül. Vagyis ekkor javult a felismerési arány, de korántsem kielégítő módon.


Forrás: Will Dormann 
 
Dormann aggodalmának adott hangot, mivel véleménye szerint napjainkban a VHD/VHDX fájlok a támadók számára kiváló terepet jelentenek a vírusok hálózatokba történő bejuttatásához. Egyrészt - kellő védelmi intézkedések nélkül - áthatolnak az átjárók biztonságát ellenőrző technológiákon, és a végpontokon sem keltenek gyanút. Ráadásul az újabb Windows verziók esetében elég ezekre kétszer kattintani, és máris elérhetővé válnak a bennük lévő állományok. Nyilván ekkor már az on-access alapon működő víruskeresők könnyebben ismerhetik fel a nemkívánatos kódokat, de mindez nem fedi el azt a tényt, hogy a kártékony programok már bekerültek a kiszemelt szervezet informatikai rendszerébe.


Forrás: Will Dormann
 
Védekezési lehetőségek
 

 
 
Olvassa tovább
Prémium előfizetéssel!
 
  1. 3

    A Lenovo Vantage három biztonsági javítással bővült.

  2. 3

    A Splunk Enterprise-hoz biztonsági frissítések érkeztek.

  3. 4

    Az Adobe kritikus veszélyességű hibákat is javított a ColdFusion esetében.

  4. 4

    Az Adobe kiadta az Illsutrator legújabb verzióit, amelyek révén 10 biztonsági hibát szüntetett meg.

  5. 4

    Az Adobe hat sebezhetőséget orvosolt az InDesignban.

  6. 4

    15 biztonsági javítással gyarapodott az Adobe FrameMaker.

  7. 4

    Az SAP kiadta a júliusi biztonsági frissítéseit.

  8. 4

    A Microsoft jelentős mennyiségű hibajavítást tett letölthetővé a Windows-hoz.

  9. 4

    Egy tucat biztonsági frissítés vált letölthetővé az Office szoftvercsomaghoz.

  10. 4

    A Microsoft három biztonsági rést foltozott be az SQL Serveren.

Partnerhírek
Hogyan védhetjük meg a gyerekeket a kibertérben?

A nyári szünet idején a gyerekek több időt töltenek otthon, sokszor felügyelet nélkül – ez pedig nemcsak a fizikai, hanem az online biztonság szempontjából is kihívásokat jelent.

​A csaló telefonhívásokon és a nem létező gázszámlákon túl

Az ESET kiberbiztonsági szakértői most összefoglalják, milyen más módszerekkel lophatják el a személyes adatainkat – és mit tehetünk azért, hogy ez ne történhessen meg.

hirdetés
Közösség