Új trükkel nyúlhatják le az egyszer használatos jelszavainkat

Biztonsági kutatók olyan androidos alkalmazásokat fedeztek fel, amelyek eddig nem látott technikával játsszák ki az SMS-alapú kétfaktoros azonosítást.
 

Az ESET biztonsági szakértői által felfedezett "BTCTurk Pro Beta", "BtcTurk Pro Beta" és "BTCTURK PRO" elnevezésű programok egy török kriptovaluta kereskedő, a BtcTurk alkalmazásának adják ki magukat. A kétfaktoros azonosításhoz szükséges, egyszer használatos kódokat tartalmazó SMS-üzenetek kémlelése helyett ezek az alkalmazások a jelszavakat az eszköz képernyőjén megjelenő hamis figyelmeztetések révén zsebelik be. Mindhárom alkalmazás 2019 júniusában jelent meg a Google Play áruházban, azonban a biztonsági cég figyelmeztetése után a Google eltávolította azokat. 


Forrás: ESET

Sajnos lehet, hogy csak idő kérdése, hogy újabb példányok válnak elérhetővé a Play áruházban, ezért érdemes tisztában lenni a csalók legújabb trükkjével.

Hogyan működik a támadás?

Miután a hamis BtcTurk alkalmazások telepítése megtörténik, engedélyt kérnek az értesítésekhez való hozzáféréshez. Ezután már tudják olvasni a készüléken a többi alkalmazás értesítéseit, sőt törölhetik is azokat. Ha pedig kattintható gomb is van az értesítésben, akkor a felhasználó beavatkozása nélkül észrevétlenül jóvá is hagyhatják a tranzakciókat. 

"A Google 2019 márciusától bevezetett korlátozásainak egyik pozitív hatása az volt, hogy a hitelesítő adatokat ellopó alkalmazások többé nem tudtak visszaélni az SMS-alapú kétfaktoros azonosítási mechanizmusokkal. Azonban ezeknek a hamis alkalmazásoknak a felfedezésével láthatjuk az első olyan kártevőket, amelyek képesek megkerülni ezt a korlátozást"

- mondta az ESET kutatója, Lukáš Štefanko. 

Szerencsére ennek a technikának is megvannak a határai: a támadók "csak" az értesítés terjedelmének megfelelő szöveghez férnek hozzá, így nem garantált, hogy ez a rész tartalmazza az egyszer használatos jelszavakat. Sajnos azonban az ilyen üzenetek általában rövidek, ezért az egyszer használatos jelszavak gyakran beleférnek ebbe a terjedelembe. 

Mit tehetünk?
  • Csak akkor bízzunk meg a kriptovalutás és más pénzügyi alkalmazásokban, ha a szolgáltatás hivatalos webhelyén lévő link vezet a Google Play áruházba.
  • Csak akkor adjuk meg személyes adatainkat az online űrlapokon, ha biztosak vagyunk abban, hogy azok biztonságosak és hivatalosak.
  • Folyamatosan frissítsük készülékeinken.
  • Használjunk megbízható mobilbiztonsági megoldást a fenyegetések blokkolásához és eltávolításához. 
  • Csak olyan alkalmazásokat használjunk, amelyeket megbízhatónak ítélünk, és még ezek esetében is csak azoknál engedélyezzük az értesítésekhez való hozzáférést, amelyeknek alapos oka van ezt kérni.
 
  1. 3

    A VMware Tools egy biztonsági frissítést kapott.

  2. 4

    A Google a Chrome-ban két hibát javított, amelyek közül az egyik kritikus, nulladik napi sebezhetőség.

  3. 4

    Az Adobe Photoshop három biztonsági hibajavítást kapott.

  4. 4

    Az Adobe Illustrator kapcsán egy biztonsági hiba javítása vált szükségessé.

  5. 4

    Az Adobe InDesignhoz három frissítés érkezett.

  6. 5

    Az SAP kiadta a májusi biztonsági frissítéseit.

  7. 4

    A Microsoft elérhetővé tette a májusi biztonsági frissítéseket a Windows-hoz.

  8. 4

    Az Office több mint egy tucat biztonsági frissítéssel gyarapodott.

  9. 4

    A Fortinet egy kritikus veszélyességű biztonsági hibáról adott tájékoztatást.

  10. 4

    A Microsoft négy hibajavítást tett letölthetővé a SharePoint Serverhez.

Partnerhírek
​Az ESET kutatói vizsgálták a RansomHub csoportot

Az ESET kutatói átfogó elemzést tettek közzé a zsarolóvírus ökoszisztémában bekövetkezett jelentős változásokról, különös figyelmet fordítva a domináns RansomHub csoportra.

Támadást hajtott végre a Kínához köthető FamousSparrow csoport

Az ESET kutatói felfedezték, hogy a FamousSparrow hackercsoport felelős egy pénzügyi szektorban működő amerikai kereskedelmi szervezet és egy mexikói kutatóintézet ellen elkövetett kibertámadásért.

hirdetés
Közösség