Új programokkal karöltve támad a Play zsarolóvírus

A Play zsarolóvírus támadásai során két olyan segédprogram is kimutathatóvá vált, amelyek mindegyike a támadók malmára hajtja a vizet.
 

A Play napjaink egyik legismertebb és legtöbb kárt okozó zsarolóvírusa. Az elmúlt hónapokban olyan jelentős célpontokat is ostromolt, mint például a kaliforniai Oakland városának hálózata, az A10 Networks vagy a Rackspace. A célzott támadásai során fájlok titkosításával, illetve adatszivárogtatással okoz komoly fejtörést az áldozatai számára.
 
A Symantec biztonsági kutatói is folyamatosan figyelik a Play ténykedését, hogy minél előbb tudjanak reagálni a felbukkanó újabb és újabb variánsokra. A szakértők a vizsgálataik során ezúttal nem közvetlenül a Palyben mutattak ki figyelemreméltó újdonságokat, hanem sokkal inkább a károkozóhoz köthető segédprogramok kapcsán bukkantak két érdekes eszközre. Mindkét szerzemény .NET keretrendszerben íródott, és a támadások hatékonyságának fokozását szolgálják.
 
A két újdonság
 
A Grixba nevű eszköz a célkeresztbe állított hálózat feltérképezését segíti elő. Úgynevezett "scan" üzemmódban képes az adott tartományban működő számítógépek listájának összeállítására, valamint az egyes rendszerek legfontosabb paramétereinek lekérdezésére. Különös kíváncsiságot mutat a számítógépeken futó védelmi alkalmazások, biztonsági mentéseket lehetővé tevő szoftverek, EDR-csomagok, irodai szoftverek és távoli adminisztrációra módot adó alkalmazások iránt. A kiexportált adatokat CSV-formátumú, szöveges állományokba menti le, amelyeket betömörít. Majd feltölti a támadók vezérlőszervereire, akik ezen információk birtokában még célzottabb módon indíthatnak támadásokat.
 
A Symantec által felfedezett második eszköz a Windows árnyékmásolatok készítésére lehetőséget adó funkciójával él vissza. A VSS (Volume Shadow Copy) szolgáltatáshoz API-k segítségével kapcsolódik, majd a korábban készített másolatokat kezdi feltérképezni. Ezeket kimásolja, és szükség esetén kiszivárogtatja. (A VSS adta lehetőségek miatt akkor is képes értékes fájlokhoz hozzájutni, ha az állományokat szoftverek zárolják.)
 
A biztonsági kutatók szerint a két kis segédprogram is azt jelzi, hogy a zsarolóvírusok terjesztői folyamatos fejlesztésekkel igyekeznek növelni a támadásaik hatékonyságát.
 
  1. 3

    A FreeRDP-hez öt patch vált elérhetővé.

  2. 4

    A Dell biztonsági frissítést adott ki a Custom VMware ESXi-hez.

  3. 4

    A Google kritikus veszélyességű sebezhetőségeket orvosolt a Chrome webböngésző kapcsán.

  4. 3

    Az IBM QRadar SIEM-hez egy biztonsági javítás érkezett.

  5. 3

    A Fortinet FortiNAC-F kapcsán egy biztonsági hibára derült fény.

  6. 4

    A Firefox legújabb kiadása számos sebezhetőséget orvosolt.

  7. 4

    A CrushFTP fejlesztői egy biztonsági rést foltoztak be.

  8. 4

    A GNU C Library kapcsán egy veszélyes biztonsági résre derült fény.

  9. 4

    A Microsoft Edge legújabb verziója számos sebezhetőséget szüntet meg.

  10. 4

    Kritikus fontosságú hibajavítás vált elérhetővé a ChromeOS-hez.

Partnerhírek
Amikor a gyerekünk hangján követelnek tőlünk pénzt

Minden szülő legrosszabb rémálma felvenni egy ismeretlen számról érkező hívást, és azt hallani, hogy a gyermeke segítségért kiált.

Romantika helyett átverés Valentin-napon?

Az online társkeresés elterjedésével alapjaiban változott meg az emberek közötti kapcsolatteremtés.

hirdetés
Közösség