Tudta, hogy filmnézés közben pénzt bányászik a PC-je?
Biztonsági vizsgálatok szerint a hazánkban egyik legnépszerűbb online filmnéző oldal kriptopénz bányászatba vonja be a látogatók számítógépeit, mobil készülékeit.
A Makay.net (Makay József és csapata) arról számolt be, hogy a Moovie.cc weboldalban egy olyan kód található, amely kriptopénzhez juttathatja az üzemeltetőket. Mindezt úgy, hogy közben a látogatók számítógépeinek, mobil készülékeinek erőforrásai igencsak megsínylik a filmnézést.
A Moovie.cc weboldal (hasonlóan több más ilyen kategóriájú webhelyhez) megannyi reklámmal, felbukkanó ablakkal halmozza el a felhasználók böngészőit. Azonban a biztonsági szakértők felé több olyan jelzés érkezett, amik nem a hirdetésekre panaszkodtak, hanem sokkal inkább arra, hogy a számítógépek, okostelefonok filmnézés közben elkezdtek lelassulni, a processzor 70-90 százalékon dolgozott. A szakemberek az oldal forráskódjában gyorsan meg is találták a MineStat.biz JavaScript-kódját, amit az üzemeltetőknek csupán be kellett szúrniuk a weblap végére, és onnantól minden látogató számítógépe Monerot kezd bányászni.

Forrás: Makay.net
A felhasználási feltételekben ugyan feltüntetésre került a tevékenység, de a Moovie.cc nem jelenít meg semmilyen figyelmeztetést a bányászattal kapcsolatban. Így a felhasználók filmnézés közben maximum arra lehetnek figyelmesek, hogy időnként megakad a film, a gép ventilátorai pedig hangosabban pörögnek a megszokottnál a nagyobb hardverterhelés miatt. Ez akkumulátorról üzemelő eszközöknél (notebookok, tabletek, esetleg okostelefonok) extrém gyors merülést, rosszabb esetben pedig akár túlmelegedést is eredményezhet.
Az úgynevezett cryptojacking technika ellen jelenleg kizárólag olyan reklámblokkolókkal (pl.: AdBlock Plus, uBlock Origin) védekezhetünk, amik képesek felismerni, és letiltani a bányászkódokat a böngészőben.
-
Az IBM Db2 két biztonsági hibajavítást kapott.
-
A Commvault egy biztonsági frissítést adott ki.
-
Több tucat biztonsági javítás vált elérhetővé az Androidhoz.
-
Az OpenBSD egy biztonsági hibajavítással bővült.
-
A QRadar kapcsán 14 biztonsági hibáról számolt be az IBM.
-
A Firefox 13 biztonsági réstől vált meg a legújabb verzióinak köszönhetően.
-
A Thunderbird alkalmazás fontos hibajavításokkal bővült.
-
A LibreOffice egy biztonsági hibajavítással gyarapodott.
-
A Python egy közepes veszélyességű hibát tartalmaz.
-
A GitLab fejlesztői újabb biztonsági frissítést adtak ki.
Az ESET kutatói átfogó elemzést tettek közzé a zsarolóvírus ökoszisztémában bekövetkezett jelentős változásokról, különös figyelmet fordítva a domináns RansomHub csoportra.
Az ESET kutatói felfedezték, hogy a FamousSparrow hackercsoport felelős egy pénzügyi szektorban működő amerikai kereskedelmi szervezet és egy mexikói kutatóintézet ellen elkövetett kibertámadásért.
OLDALUNK
RSSImpresszum
Hirdetési információk
Adatvédelem
Felhasználási feltételek
Hozzászólási szabályzat